14. října 2014 Z domova

Jídlo pro lidi bez domova

Azylový dům sv. Terezie v Praze funguje jako azylový dům pro lidi bez přístřeší, nízkoprahové denní centrum a noclehárna. Nachází se v pražském Karlíně a pomáhá lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, kterou bez cizí pomoci nezvládají vyřešit. Hlavní činností Azylového domu je poskytování potravin. Podobně pomáhají i desítky dalších podobných zařízeních po celé ČR.

Většinu klientů domu sv. Terezie tvoří lidé bez domova. V denním centru se mohou osprchovat. V jídelně se mohou najíst, případně krátkodobě přenocovat na noclehárně nebo získat dlouhodobé ubytování v azylovém domě. Klientům se věnují sociální pracovníci.

Vydávání polévky v azylovém domě sv. TerezieV jídelně, která je v provozu denně od 10.00 do 12.00, dostanou lidé obvykle vydatnou polévku, chléb, čaj a kávu. Za polévku platí pět korun. Pečivo a nápoje dostávají zdarma. Ve výjimečných případech je některému klientovi dána zdarma i polévka. Jídelníček na každý den se vyvěšuje na nástěnce jídelny.

V charitním zařízení bohužel není možné polévku přímo vařit, a tak se odebírá za nákupní cenu v hodnotě 8 Kč z nedaleké restaurace Gastro Karlín, a to už několik let. Nákup hotového jídla je ekonomicky i technicky jednodušší, než kdyby se v jídelně vařilo.

Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou se hradí z rozpočtu Azylového domu. Další zdroj potravin pro karlínský dům představuje potravinová banka, se kterou má Azylový dům sv. Terezie uzavřenu smlouvu. Pracovníci domu tak nárazově jezdí do Malešic a přiváží potraviny, které jsou zrovna k dispozici. Jedná se o pečivo, konzervy, sušené polévky, ale bývají i kečup, majonéza a sladkosti. Jedná se o hodnotný doplněk při zajištění jídla pro klienty Azylového domu.

Najdou se i lidé, kteří chtějí Azylovému domu pomoci přímo. V létě 2014 například přišla slečna z jednoho pražského pekařství, kde nastoupila a které má několik obchůdků. Slečně bylo líto, že co se nespotřebuje, se vyhazuje. Rozběhlo se jednání o nastavení nějaké formy spolupráce. Je totiž nutné velmi zvážit logistický problém. Pro nadbytečné pečivo se totiž musí jezdit. Je potřeba zajistit auto a člověka, který každé ráno objede obchody a přiveze, co dostane.

Jde tak o přibližně hodinu a půl práce a není předem jasné, kolik jídla bude. Samozřejmě není dobré nic vyhodit a klientům se vše rozdá, ale jde opět spíš o jakýsi nadstandard.

Potraviny přinášejí i soukromí dárci. Většinou v předvánočním či jiném svátečním čase. V Azylovém domě pořádají o Vánocích pro neubytované klienty zvláštní akci. A pro ty ubytované se koná Štědrovečerní večeře.

Vše potřebné dávají lidé z různých farností a v rámci drobných potravinových sbírek. Přinášejí cukroví, vánočky či ovoce. Nakupují se jen větší várky obědů guláše či svíčkové.

S Azylovým domem sv. Terezie už dlouhá léta spolupracuje také pražská farnost při kostele sv. Tomáše na Malé Straně. Za tamějším otcem Juanem přichází bezdomovci hledat pomoc. Chtějí-li jídlo, dostanou poukázky, jakési stravenky s razítkem, které předloží v Azylovém domě a polévku mají zdarma. Jednou za měsíc potom dojde k proplacení stravenek ze strany farnosti. Někdo si stravenku vezme a do Karlína přijde. Někdo si ji nevezme.

Článek je ze zprávy vydané u příležitosti kampaně Jedna rodina, jídlo pro všechny.

 Kampan Jedna rodina, jídlo pro všechny