Caritas CARES 2023

Caritas Cares 2023


Národní zpráva Caritas CARES za rok 2023 s podtitulem „Aby nikdo nezůstal bez pomoci“ se zabývá dluhovou problematikou, dostupnosti bydlení, příjmů a dávkového systému, rodinné politiky, dlouhodobé péče a dostupnosti služeb. 
Charita Česká republika vás zve na odbornou konferenci spojenou s představením národní zprávy.

Datum konání je úterý 19. března 2024 od 11:00.

Akci moderuje Jan Oulík, tiskový mluvčí Charity Česká republika.

Program:Program Caristas Cares 2023

ZOBRAZIT  STÁHNOUT

Pozvánka:Pozvánka Caritas Cares 2023

ZOBRAZIT  STÁHNOUT


V případě zájmu se registujte zde

Medailonky účastníků

Lukáš Curylo, Charita Česká republika

Lukáš Curylo, Charita Česká republika

Po absolvování Filozofické fakulty Ostravské univerzity a Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého učil na gymnáziu a následně pracoval ve veřejné správě.
V roce 2007 se stal ředitelem Diecézní charity ostravsko-opavské a od roku 2012 stojí v čele celorepublikové Charity Česká republika. Po čtyři léta byl členem Výkonného výboru Charity Evropa a od roku 2015 je členem Evropského hospodářského sociálního výboru. Věnuje se také vzdělávání v oblasti etiky a managementu v pomáhajících profesích. Je členem mnoha profesních sdružení a od roku 2016 je také náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje.
Marian Jurečka, Ministerstvo práce a soc. věcí

Marian Jurečka, Ministerstvo práce a soc. věcí

Současný vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí ČR, je absolventem Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Se svou manželkou a pěti syny žije v Rokytnici u Olomouce. V letech 2014-2017 vykonával funkci ministra zemědělství. V roce 2020 se stal předsedou strany KDU-ČSL, ve které působí již od roku 1999. Věnuje se hře na tubu a panovu flétnu, pořádá benefiční koncerty a je celoživotní skaut.
Pavel Tychtl, zastoupení Evropské komise

Pavel Tychtl, zastoupení Evropské komise

Vystudoval sociologii na FF UK v Praze a New School for Social Research v New Yorku.

V devadesátých letech byl ředitelem Organizace pro pomoc uprchlíkům a člen rady ředitelů European Council on Refugees in Exiles. Od roku 2005 působí na Evropské komisi v Bruselu, kde se zabýval otázkami občanské společnosti a společné evropské paměti. V současné době působí v oblasti Evropského sociálního fondu plus na Generálním ředitelství pro otázky zaměstnanosti  a sociální inkluze, kde vede tým pro Českou republiku.

Mgr. Zuzana Freitas Lopesová, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí

Mgr. Zuzana Freitas Lopesová, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí

Na Ministerstvu práce a sociálních věcí se věnuje primárně agendě bydlení. 
Koordinuje spolupráci s hlavním gestorem zákona, tedy MMR.Stála ale také například u spuštění pilotního projektu sousedských dětských skupin, s jejichž
zavedením počítá novela zákona o dětských skupinách. Zapojila se i do vyjednávání parametrů zákona
o sociálním integračním podniku, zejména v rámci vyjednávání částí ohledně veřejných zakázek.
Je aktivní členkou pracovních skupin k revizi dávek, k novele zákoníku práce k flexicurity, k novele
zákona o sociálních službách nebo o sociálně-právní ochraně dětí.
Za MPSV spolupracuje s vládní zmocněnkyní v oblasti adaptace a integrace ukrajinských uprchlíků.
Iniciovala například spuštění vícejazyčné krizové linky pro ukrajinské uprchlíky.
Zastupuje MPSV na mezinárodních akcích, např. Evropské sociální fórum v roce 2023 nebo řada
předsednických konferencí pořádaných předsednickými státy k sociálním tématům.
Iva Kuchyňková, Charita Česká republika

Iva Kuchyňková, Charita Česká republika

Pracuje jako manažerka pro sociální advokacii Charity Česká republika. Čerpá ze své více než 30 leté praxe v pomoci lidem v různých druzích sociálních služeb.
A také z dlouholeté činnosti v oblasti inspekcí kvality poskytovaných sociálních služeb. Zabývá se hájením práv osob, snaží se upozorňovat na systémové nedostatky v legislativě, popřípadě vyvolávat systémové změny. V Charitě má na starosti advokační činnost, zastupování organizace v pracovních skupinách MPSV, Rady vlády, EAPN a to i na evropské úrovni. Působí jako člen Monitorovacího výboru OPZ. Má na starosti metodickou podporu sociálních služeb registrovaných pod značkou Charita. Působila jako odborná garantka projektu „Ke kvalitě v Charitě“. Je spoluautorkou Stínové zprávy 2014, ze které vyplývají základní priority Charity ČR i Caritas Europa a zpráv Caritas CARES.
Pavla Aschermannová, RUBIKON Centrum

Pavla Aschermannová, RUBIKON Centrum

Právnička a odbornice na exekuční právo a oddlužení. Je garantkou programu Zadluženost RUBIKON Centra, který se specializuje na pomoc lidem s trestní minulostí.

Tématu exekucí a oddlužení se zabývá již mnoho let a aktivně se účastní diskusí a konferencí o dluhové problematice. Jejím hlavním cílem je prosazovat změny v insolvenčním systému, které by vedly ke snížení počtu exekucí, zvýšení využívání institutu oddlužení, lepší informovanosti a transparentnosti v exekučním i insolvenčním řízení.

Samuel Galan, PAQ research

Samuel Galan, PAQ research

Analytik. V organizaci PAQ Research se zaměřuje na sociální politiku, především v oblasti dávkového systému a datové analýzy.
Vystudoval politologii se zaměřením na kvantitativní výzkumné metody na University College London. Zkušenosti sbíral například v Agentuře pro sociální začleňování nebo londýnské The Health Foundation.
Zuzana Plačková, Diecézní charita ostravsko-opavská

Zuzana Plačková, Diecézní charita ostravsko-opavská

Pracuje jako vedoucí sociální pracovník sociálních služeb Vesnička soužití, pod Diecézní charitou ostravsko-opavskou. 
V organizaci je zaměstnaná téměř 9 let. Po celou dobu se věnuje sociální páci s rodinou. Do organizace nastoupila jako sociální pracovník Sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi a posledních 6,5 let je vedoucím sociální pracovníkem této služby a také odborného sociálního poradenství. Vystudovala sociální práci na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Zuzana Grulichová, RUBIKON Centrum

Zuzana Grulichová, RUBIKON Centrum

Působí jako odborná poradkyně se specializací na zadluženost v RUBIKON Centru. Zaměřuje se na přípravu na propuštění osob ve výkonu trestu a komplexní poradenství s cílem pomoci s integrací osob s trestní minulostí do společnosti.
Martina Straková, Arcidiecézní charita Olomouc

Martina Straková, Arcidiecézní charita Olomouc

Minulost racionalizujeme, současnost dramatizujeme a budoucnost podceňujeme…navzdory tomu všemu není třeba propadat beznaději…

Vystudovala magisterské obory pedagogiky a sociální práce na Univerzitě Palackého v Olomouci. V sociálních službách působí od roku 1994. V průběhu pracovních let prošla kurzy znakové řeči, výchovy a vzdělávání dětí s poruchami autistického spektra či podporované komunikace. V rámci Česko – britského projektu Supporting MOLSA in reforming of social services nahlédla do britského systému sociálních služeb a prošla výcvikem inspektora kvality. Následně byla lektorem i provádějícím zaškolujícím inspektorem pro své kolegy v rámci projektu vzdělávání inspektorů sociálních služeb. Prošla supervizními výcviky a stala se lektorem, externím konzultantem a metodikem ve více než 20 projektech napříč sociálními službami v rámci republiky, a to jak pro jednotlivé poskytovatele, tak pro krajské úřady, ministerstvo práce a sociálních věcí či ministerstvo zdravotnictví. Je vdaná a má dvě děti, dospělé a dospívající.


Caritas CARES

Naším posláním je pomáhat lidem v nouzi. Velkou pozornost věnujeme chudým a sociálně znevýhodněným. Bojujeme s chudobou a sociálním vyloučením. Jedním z nástrojů této úlohy jsou zprávy Caritas CARES, které sestavujeme ve spolupráci s evropskou mateřskou organizací Caritas Europa.

Zprávy Caritas CARES popisují hlavní problémy ve společnosti spojené s chudobou a sociálním začleňováním znevýhodněných lidí v jednotlivých evropských zemích. Předkládají zákonodárcům a státním institucím návrhy a doporučení, jak tyto problémy řešit. Charita Česká republika vydává svou národní zprávu jednou za dva roky a v rámci sítě Caritas Europa vytvářejí podobný dokument i další evropské země, v nichž je organizace zastoupena.

Počátky vydávání zpráv Caritas CARES se datují do roku 2014. Tehdy jsme na základě vlastního průzkumu popsali ve Stínové zprávě situaci v sociální oblasti v České republice a dalších jednotlivých zemích. Právě z ní vycházejí základní advokační témata, na která se zaměřujeme při obhajování práv těch nejslabších.

Základní advokační témata

  • dobrá kvalitní práce  
  • přiměřená mzda za práci
  • přídavek a platby na dítě
  • dostupné a sociální bydlení  
  • zdravotní péče pro všechny
  • vzdělání pro děti i dospělé
  • přiměřený minimální příjem (včetně řešení zadluženosti lidí)

Na Stínovou zprávu 2014 navázaly od roku 2015 zprávy Caritas CARES, které jsou vydávány každý druhý rok. Zaměřují se na oblast, která se zdá být pro většinu evropských zemí nejpalčivější. Téma aktuální zprávy navrhuje akční skupina Caritas Europa a schvaluje ho generální sekretář.

Národní Charity jsou klíčovými aktéry v boji proti chudobě, sociálnímu vyloučení a podpoře sociální spravedlivosti. Poskytují sociální, zdravotní a doplňkové či humanitární služby potřebným a navrhují nápravu nerovných struktur, politických rozhodnutí a opatření. Zprávy Caritas CARES jsou důležitou součástí této činnosti. Na základě svých zkušeností z každodenní práce s lidmi žijícími v chudobě Charita informuje místní, regionální, národní a celoevropské úřady o aktuální situaci a doporučuje jim řešení.

Národní zprávy Caritas CARES vycházejí z dotazníkového šetření, sestaveného a přizpůsobeného pro jednotlivé členské organizace Caritas Europa. Cílem zpráv je zastat se nejzranitelnějších lidí ve společnosti, hledat řešení situace a podpořit advokační činnost Charity na národní a celoevropské úrovni pomocí seriózního průzkumu a zjišťování dat v konkrétních oblastech.

Pro starší zprávy Caritas Cares navštivnte náš Archiv.