Ve sněmovně se jednalo o novele exekučního řádu

V Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky proběhlo 2. září 2020 jednání týkající se novely exekučního řádu. Jeho součástí byla i tisková konference, na níž vystoupily Iva Kuchyňková z Charity Česká republika a poslankyně Kateřina Valachová.

Ve středu 2. září 2020 se o návrhu exekučního řádu jednalo na půdě Poslanecké sněmovny. Dopoledne na schůzi podvýboru ústavně právního výboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení v rámci veřejného slyšení zazněly názory zúčastněných. Odpoledne následoval seminář „Slovenská zkušenost se zavedením teritoriality exekutorů“, za hojné účasti právnickými kapacit a exekutorů ze Slovenska, kde přijali novelu exekučního řádu před třemi lety. Jestli zavedený princip teritoriality exekutorů přinesl pozitivní zněnu, nepanovala shoda. Pro podporu návrhu kladně o slovenské zkušenosti hovořil Martin Maliar, generální ředitel sekce civilního práva Ministerstva spravedlnosti Slovenské republiky. Za Charitu Česká republika  hájila teritorialitu, přidělování exekucí rozhodnutím soudu a zvláště princip „jeden dlužník – jeden exekutor“ Iva Kuchyňková, která ve svém vystoupení tlumočila také zkušenosti pracovníků slovenské Charity, kterým novela výrazně usnadnila práci s jejich klienty v exekuci vracet do normálního života.

Pozornému posluchači nemohlo uniknout, že zatímco někteří hájí zejména svůj prospěch a byznys, jiní mluví o lidech, kteří by měli dostat novou šanci vrátit se zpět do normálního života, nezůstat navždy v šedé ekonomice a lepší podmínky by měli dostat také jejich zaměstnavatelé.

Jednání v poslanecké sněmovně 2. září 2020

Jednání v poslanecké sněmovně 2. září 2020

Iva Kuchyňková

Iva Kuchyňková a Kateřina Valachová

* * *
K diskusi o ekonomické nezávislosti exekutorů se poslanci sešli opět ve středu 23. září 2020, aby  projednali novelu exekučního řádu včetně jejího klíčového bodu – místní příslušnosti exekutorů. Její zavedení prosazují odborníci na dluhovou problematiku, proti této změně se staví zejména věřitelé. Politickou podporu má změna exekučního systému zejména u Pirátské strany, Starostů, KDU-ČSL či ČSSD. ANO zastává zatím zdrženlivý postoj. 

Exekuce v Česku čeká změna. Poslanci schválili novelu exekučního řádu
9. července 2021 Z domova

Exekuce v Česku čeká změna. Poslanci schválili novelu exekučního řádu

Poslanecká sněmovna ve středu 7. července schválila na mimořádné schůzi novelu exekučního řádu se senátními úpravami. Zákon přinese zásadní změny, které uleví až 720 tisícům lidí v exekuci. Předloha počítá s šestiletou lhůtou, po jejímž uplynutí by exekutor při splnění určitých podmínek zastavil dlouhodobou bezvýslednou exekuci. Zastavování nynějších šestiletých a delších exekucí by tak mohlo začít v roce 2023.

Senátoři odhlasovali přednostní splácení dluhů před úroky. Teritorialitě se však vyhnuli
11. června 2021 Z domova

Senátoři odhlasovali přednostní splácení dluhů před úroky. Teritorialitě se však vyhnuli

Senát vrátil 10. června poslancům novelu exekučního řádu. Ta by měla zlidštit pravidla exekucí. Senátoři navrhli možnost, aby dlužníci mohli splácet nejdříve původní dluh a teprve poté penále a úroky. „Je to drobná změna, ale s velkým dopadem, díky které nebude dlužník nejprve splácet stále rostoucí úrok, ale původní dluh. Po jeho splacení přestane úrok růst. Pro dlužníky s nízkými příjmy a dluhy s vysokými sankcemi tak bude poprvé možné je splatit,“ uvedl šéf Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl. O zrušení obchodu s dluhy dlouhodobě usiluje také Charita Česká republika. 

Analýza: Řešení následků byznysu s dluhy mají poslanci na stole
13. dubna 2021 Z domova

Analýza: Řešení následků byznysu s dluhy mají poslanci na stole

Nová analýza Centra pro společenské otázky – SPOT mapuje vznik a růst dluhů od nultých let do současnosti. Identifikuje celkem čtyři pilíře byznysu s dluhy, tři z nich se v předchozích letech podařilo zákonodárcům odstranit či omezit. Poslance čeká ve středu 14. dubna závěrečné a klíčové projednávání novely exekučního řádu, která má řešit vedle přetrvávajících důsledků systémových příčin dluhových pastí z minulosti poslední z pilířů – volný trh s exekucemi.

Poslanci vykostili exekuční novelu, byznys s exekucemi bude pokračovat
19. března 2021 Z domova

Poslanci vykostili exekuční novelu, byznys s exekucemi bude pokračovat

Novelizace exekučního řádu, o které jednali poslanci na plénu Podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení v úterý 16. března a také na Ústavně právním výboru (ÚPV) ve středu 17. března, usnula na mrtvém bodě. Vládní strany nemají zájem na zbytečně tvrdém a téměř pro nikoho (kromě velkých exekutorských firem) výhodném předpisu nic měnit.

Poslanci se sejdou k novelám exekucí a insolvencí
5. února 2021 Z domova

Poslanci se sejdou k novelám exekucí a insolvencí

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny PČR k novelám exekučnímu řádu a insolvenčního zákona by se měla sejít ve středu 10. února. Na programu je jednání o reformě exekucí (2. čtení) a zkrácené oddlužení podle standardu EU (1. čtení).