19. dubna 2012 Z domova

Arcibiskup Graubner a ředitel Haičman pobývají na misi v Indonésii

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner, odpovědný v České biskupské konferenci za práci Charity ČR, a ředitel Charity ČR Oldřicha Haičman v těchto dnech navštěvují projekty v Indonésii.

Přinášíme ukázky z deníku cesty Oldřicha Haičmana:

Den plný jednání

Jakarta, Indonésie, úterý 17. dubna 2012

V Jakartě jsme se zúčastnili několika oficiálních jednání. Na ministerstvu sociálních věcí Indonésie (KEMENSOS) nás přijali jeho zástupci. Velmi přínosná byla debata s poradcem pana ministra, člověkem velmi znalým oblasti sociálních věcí. Sdělil nám jejich priority: Na prvním místě musí být podporována rodina, aby byla schopna se sama postarat o své příbuzné, kteří to potřebují. Na druhém místě by měla být podpora komunity (i podpory nestátních neziskových organizací). Teprve na třetím místě je stát, který má garantovat potřeby sociálních služeb, jako to požadujeme i u nás v České republice.

Pod pojmem budování „sociálního státu“ se jak u nás, tak v Indonésii rozumí investice do sociální oblasti i do dobrých lidí, kteří jsou schopní sociální péči a sociální práci vykonávat. Pan poradce nás ujistil, že ze strany Ministerstva bude i nadále pokračovat podpora projektu Charity ČR v Acehu ze strany Ministerstva sociálních věcí Indonésie.

Další oficiální jednání se uskutečnilo v sídle Biskupské konference Indonésie, které se zúčastnili také představitelé místní Charity zvané Karina včetně jejího nového ředitele, dále zástupce pro komunikaci a finanční manažerka. Padl návrh, že Charita ČR by se měla stát jakýmsi zprostředkovatelem pomoci z České republiky pro Karinu. V Indonésii je 37 diecézí, z toho 23 má vlastní charitní organizace. Představitelé Kariny by práci v jednotlivých diecézních charitách chtěli podpořit. Domlouvali jsme se tedy na konkrétních projektech, do kterých by se mohly jednotlivé indonéské charity zapojit.

Karina je mladá organizace založená v roce 2007. Zatím získává zkušenosti a inspiruje se aktivitami Charit z celého světa. Pracují zde lidé, kteří pro pomoc vyhledávají chudobu, sociálně slabší rodiny i jednotlivce. Největším problémem v Indonésii je nepřipravenost na katastrofy a to zejména na přírodní. V minulém týdnu např. zasáhlo západ ostrova Sumatra zemětřesení o síle 8,7 stupňů Richterovy škály. Karina se proto snaží připravit obyvatelstvo na časté přírodní katastrofy a vytváří jakousi logistickou síť pro dodání materiální humanitární pomoci.

Dalším problémem jsou děti ulice, na které se Karina snaží zaměřit. Zatím však nemá dostatek prostředků ani od státu ani od samosprávy, a tak využívá převážně zahraniční zdroje.

Na večer jsme přijali pozvání do rezidence velvyslance ČR v Indonésii, pana Tomáše Smetánky. Dorazil i zástupce nuncia v Indonésii, dále bývalý velvyslanec Indonésie v ČR, který v 60. letech studoval v Československu a hovořil s námi velmi dobře česky. I s dalšími hosty jsme diskutovali o strategii budoucích projektů v Indonésii. Pan velvyslanec projevil velký zájem o naši práci. Ve středu se s námi dokonce zúčastní cesty do provincie Aceh, kde Charita ČR dlouhodobě působí a kde má přímo v acežském hlavním městě Banda Aceh svou pobočku.

 










Česká delagace stojící vedle katedrály v Jakartě, v pozadí mešita


 

 

 

 

 

 

 

Jakarta, návštěva v mešitě, nejvetší v jihovychodní Asii

 

 

 

 

 

 

Setkání na Biskupské konferenci Indonésie s představiteli Caritas Indonesia Karina