Caritas CARES

Konference Caritas CARES 2025


Naším posláním je pomáhat lidem v nouzi. Velkou pozornost věnujeme chudým a sociálně znevýhodněným. Bojujeme s chudobou a sociálním vyloučením. Jedním z nástrojů této úlohy jsou zprávy Caritas CARES, které sestavujeme ve spolupráci s evropskou mateřskou organizací Caritas Europa.

Zprávy Caritas CARES popisují hlavní problémy ve společnosti spojené s chudobou a sociálním začleňováním znevýhodněných lidí v jednotlivých evropských zemích. Předkládají zákonodárcům a státním institucím návrhy a doporučení, jak tyto problémy řešit. Charita Česká republika vydává svou národní zprávu jednou za dva roky a v rámci sítě Caritas Europa vytvářejí podobný dokument i další evropské země, v nichž je organizace zastoupena.

Zpráva Caritas CARES 2024 ke stažení:

Zpráva Caritas CARES 2024
CARITAS CARES 2024
(CZ)
CARITAS CARES 2024
(EN)



Počátky vydávání zpráv Caritas CARES se datují do roku 2014. Tehdy jsme na základě vlastního průzkumu popsali ve Stínové zprávě situaci v sociální oblasti v České republice a dalších jednotlivých zemích. Právě z ní vycházejí základní advokační témata, na která se zaměřujeme při obhajování práv těch nejslabších.

Na Stínovou zprávu 2014 navázaly od roku 2015 zprávy Caritas CARES, které jsou vydávány každý druhý rok. Zaměřují se na oblast, která se zdá být pro většinu evropských zemí nejpalčivější. Téma aktuální zprávy navrhuje akční skupina Caritas Europa a schvaluje ho generální sekretář.

Národní Charity jsou klíčovými aktéry v boji proti chudobě, sociálnímu vyloučení a podpoře sociální spravedlivosti. Poskytují sociální, zdravotní a doplňkové či humanitární služby potřebným a navrhují nápravu nerovných struktur, politických rozhodnutí a opatření. Zprávy Caritas CARES jsou důležitou součástí této činnosti. Na základě svých zkušeností z každodenní práce s lidmi žijícími v chudobě Charita informuje místní, regionální, národní a celoevropské úřady o aktuální situaci a doporučuje jim řešení.

Národní zprávy Caritas CARES vycházejí z dotazníkového šetření, sestaveného a přizpůsobeného pro jednotlivé členské organizace Caritas Europa. Cílem zpráv je zastat se nejzranitelnějších lidí ve společnosti, hledat řešení situace a podpořit advokační činnost Charity na národní a celoevropské úrovni pomocí seriózního průzkumu a zjišťování dat v konkrétních oblastech.

Základní advokační témata

  • dobrá kvalitní práce  
  • přiměřená mzda za práci
  • přídavek a platby na dítě
  • dostupné a sociální bydlení  
  • zdravotní péče pro všechny
  • vzdělání pro děti i dospělé
  • přiměřený minimální příjem (včetně řešení zadluženosti lidí)


Konference Caritas CARES 2025

Caritas CARES

Úroveň společnosti se pozná podle toho, jak se dokáže postarat o nejslabší

Konference Caritas CARES 2025 představila národní zprávu o systému sociálních dávek v České republice a otevřela prostor pro diskuzi o jeho reformě. Odborníci, zástupci neziskového sektoru i veřejné správy se sešli, aby analyzovali klíčové problémy současného systému, sdíleli nejnovější data a navrhli konkrétní opatření ke zlepšení dostupnosti a efektivity dávek.

Hlavní témata konference zahrnovala dostupnost podpory pro nejzranitelnější skupiny obyvatel, administrativní překážky, které lidem komplikují přístup k pomoci, a možnosti systémových změn. Účastníci ocenili odborné vstupy i podnětné debaty, které přispějí k dalšímu dialogu o nutných úpravách sociální politiky.

Datum konání:

středa 19. února 2025
od 11:00

Místo konání:

Hotel a školící středisko Marianeum,
Máchova 7, Praha 2

Moderátor:

Jan Oulík,
tiskový mluvčí
Charity ČR

Program ke stažení:
Program konference Caritas CARES

Tisková zpráva

Dávkový systém v Česku nutně potřebuje reformu
(20.2.2025)

Charita Česká republika zveřejnila zprávu Caritas CARES 2024, která se zaměřuje na problematiku dávkového systému v Česku... číst více

Videozáznamy

Prezentace a medailonky účastníků

Lukáš Curylo, Charita Česká republika

Lukáš Curylo, Charita Česká republika

Po absolvování Filozofické fakulty Ostravské univerzity a Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého učil na gymnáziu a následně pracoval ve veřejné správě.
V roce 2007 se stal ředitelem Diecézní charity ostravsko-opavské a od roku 2012 stojí v čele celorepublikové Charity Česká republika. Po čtyři léta byl členem Výkonného výboru Charity Evropa a od roku 2015 je členem Evropského hospodářského sociálního výboru. Věnuje se také vzdělávání v oblasti etiky a managementu v pomáhajících profesích. Je členem mnoha profesních sdružení a od roku 2016 je také náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje.
Marian Jurečka, Ministerstvo práce a soc. věcí

Marian Jurečka, Ministerstvo práce a soc. věcí

Současný vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí ČR, je absolventem Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Se svou manželkou a pěti syny žije v Rokytnici u Olomouce. V letech 2014-2017 vykonával funkci ministra zemědělství. V roce 2020 se stal předsedou strany KDU-ČSL, ve které působí již od roku 1999. Věnuje se hře na tubu a panovu flétnu, pořádá benefiční koncerty a je celoživotní skaut.
Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva

Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva

Před jejím jmenováním do funkce působila jako předsedkyně Výboru pro práva dítěte, členka Rady vlády pro lidská práva 

a členka Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách při Radě vlády pro rovnost žen a mužů. Založila a vedla Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání. Působila také jako gestorka agendy dětského duševního zdraví v oddělení reformy systému péče o duševní zdraví na Ministerstvu zdravotnictví. Je držitelkou ocenění Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové za prosazování kvality a otevřenosti vzdělávacích systémů a aktivity v oblasti transformace systému péče o ohrožené děti. Psychiatrickou společností České lékařské společnosti byla oceněna medailí za podporu změn v systému péče o dětské duševní zdraví. V minulosti spolupracovala s Úřadem veřejného ochránce práv a byla členkou poradního orgánu Expert Group on Social Investment for Growth and Cohesion of EU v Evropské komisi.

Od ledna 2023 rovněž zastává funkci náměstkyně ministra pro evropské záležitosti. Z pozice náměstkyně ministra podporuje vládu v otázkách adaptace a integrace příchozích prchajících před Ruskou agresí na Ukrajině.

Eva Reina, Caritas Europa

Eva Reina, Caritas Europa

Je ředitelkou pro advokační činnosti v Caritas Europa. Spolu se svým týmem dohlíží na agendy týkající se sociální politiky, lidské mobility a ekologické spravedlnosti. Koordinuje provádění advokační strategie organizace, zajišťuje soulad s jejími cíli a zároveň podporuje soudržnost a spolupráci s oddělením mezinárodní spolupráce a humanitární pomoci a oddělením komunikace.
Eva Reina má více než 18 let zkušeností s tvorbou politik EU a mezinárodních politik a s advokacií, přičemž se intenzivně věnovala oblasti vzdělávání, sociální politiky, záležitostem dětí a mládeže, lidských práv, digitálního občanství a udržitelného rozvoje. Před nástupem do Caritas Europa působila téměř deset let jako výkonná ředitelka Evropské informační a poradenské agentury pro mládež (ERYICA). Její profesní zkušenosti zahrnují také působení v ICF International, globální poradenské firmě poskytující služby vládám a multilaterálním institucím, a ve dvou evropských univerzitních sítích (UNICA a Santander Group). Je držitelkou tří magisterských titulů: z evropských studií, komunikace a vztahů s veřejností a překladatelství a tlumočnictví.

Mons. Pavel Posád, Charita Česká republika

Mons. Pavel Posád, Charita Česká republika

Mons. Pavel Posád se narodil v roce 1953 v Budkově na Třebíčsku. Po studiu na bohoslovecké fakultě byl v roce 1977 vysvěcen na kněze.

Po pádu komunistické totality se stal farářem u sv. Tomáše v Brně, poté byl jmenován spirituálem olomouckého Arcibiskupského kněžského semináře. V roce 2003 byl jmenován diecézním biskupem v Litoměřicích, později světícím biskupem českobudějovickým. Od roku 2012 je proboštem Katedrální kapituly u sv. Mikuláše v Českých Budějovicích. Jako člen České biskupské konference se věnuje pastoraci mládeže a od roku 2009 je prezidentem Charity Česká republika. Ve své práci spojuje pokoru a odhodlání pomáhat lidem v nouzi.

Pavel Tychtl, zastoupení Evropské komise

Pavel Tychtl, zastoupení Evropské komise

Vystudoval sociologii na FF UK v Praze a New School for Social Research v New Yorku.

V devadesátých letech byl ředitelem Organizace pro pomoc uprchlíkům a člen rady ředitelů European Council on Refugees in Exiles. Od roku 2005 působí na Evropské komisi v Bruselu, kde se zabýval otázkami občanské společnosti a společné evropské paměti. V současné době působí v oblasti Evropského sociálního fondu plus na Generálním ředitelství pro otázky zaměstnanosti  a sociální inkluze, kde vede tým pro Českou republiku.

Iva Kuchyňková, Charita Česká republika

Iva Kuchyňková, Charita Česká republika

Pracuje jako manažerka pro sociální advokacii Charity Česká republika. Čerpá ze své více než 30 leté praxe v pomoci lidem v různých druzích sociálních služeb. A také z dlouholeté činnosti v oblasti inspekcí kvality poskytovaných sociálních služeb. Zabývá se hájením práv osob, snaží se upozorňovat na systémové nedostatky v legislativě, popřípadě vyvolávat systémové změny. V Charitě má na starosti advokační činnost, zastupování organizace v pracovních skupinách MPSV, Rady vlády, EAPN a to i na evropské úrovni. Působí jako člen Monitorovacího výboru OPZ. Má na starosti metodickou podporu sociálních služeb registrovaných pod značkou Charita. Působila jako odborná garantka projektu „Ke kvalitě v Charitě“. Je spoluautorkou Stínové zprávy 2014, ze které vyplývají základní priority Charity ČR i Caritas Europa a zpráv Caritas CARES.
Pavla Aschermannová, RUBIKON Centrum

Pavla Aschermannová, RUBIKON Centrum

Právnička a odbornice na exekuční právo a oddlužení. Je garantkou programu Zadluženost RUBIKON Centra, který se specializuje na pomoc lidem s trestní minulostí. Tématu exekucí a oddlužení se zabývá již mnoho let a aktivně se účastní diskusí a konferencí o dluhové problematice. Jejím hlavním cílem je prosazovat změny v insolvenčním systému, které by vedly ke snížení počtu exekucí, zvýšení využívání institutu oddlužení, lepší informovanosti a transparentnosti v exekučním i insolvenčním řízení.

Marián Pospěcha, kněz

Marián Pospěcha, kněz

P. Mgr. Marián Pospěcha je římskokatolický kněz, moderátor TV Noe. Pochází z města Havířov, kde se narodil v roce 1976.

Vystudoval Teologický konvikt v Litoměřicích a Cyrilometodějskou teologickou fakultu v Olomouci. Do duchovní správy nastoupil po vysvěcení na kněze v roce 2004. Působil na několika místech ostravsko-opavské diecéze. V současné době působí v Dolní Lutyni na karvinsku a věnuje se nejen moderování programu TV NOE, ale také benefičních a kulturních akcí veřejného a společenského života.

Samuel Galan, PAQ research

Samuel Galan, PAQ research

Analytik. V organizaci PAQ Research se zaměřuje na sociální politiku, především v oblasti dávkového systému a datové analýzy. Vystudoval politologii se zaměřením na kvantitativní výzkumné metody na University College London. Zkušenosti sbíral například v Agentuře pro sociální začleňování nebo londýnské The Health Foundation.
Šárka Jelínková, Ministerstvo práce a soc. věcí

Šárka Jelínková, Ministerstvo práce a soc. věcí

Je náměstkyní člena vlády na Ministerstvu práce a sociálních věcí a dlouhodobě se věnuje sociální politice a podpoře zranitelných skupin obyvatel.

V minulosti působila jako senátorka Parlamentu ČR, kde byla členkou Výboru pro sociální politiku, předsedkyní senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí a zapojovala se do legislativních procesů v oblasti sociálních služeb, péče o seniory a podpory rodin. Má bohaté zkušenosti z praxe – působila jako ředitelka Centra pro seniory Zahrada, inspektorka kvality sociálních služeb a dlouhá léta pracovala ve vedení zařízení pro osoby se zdravotním postižením.

Dlouhodobě se angažuje také na úrovni regionální politiky jako zastupitelka Zlínského kraje a města Bystřice pod Hostýnem. Vedle toho se věnovala lektorské činnosti v oblasti sociální práce a managementu sociálních služeb. Ve své práci se zaměřuje na zlepšování sociálních služeb, podporu důstojného života seniorů a dostupný dávkový systém pro ty, kteří jej skutečně potřebují.

Adam Fialík, sociální pracovník

Adam Fialík, sociální pracovník

Je sociální pracovník s více než 10 letou zkušeností, který se primárně věnuje oblasti sociálního bydlení a nepojistným sociálním dávkám.

Díky svému praktickému přístupu kombinuje každodenní práci v terénu s analytickým a koncepčním pohledem. Své zkušenosti dlouhodobě předává dál prostřednictvím analytických materiálů a odborných školení pro pracovníky v pomáhajících profesích i zástupce veřejné správy. Jako zástupce Platformy pro sociální bydlení se podílel na komentování nově vznikajícího Zákona o dávce státní sociální pomoci.

Jiří Hrubý, Kancelář veřejného ochránce práv

Jiří Hrubý, Kancelář veřejného ochránce práv

Jiří Hrubý pracuje v Kanceláři veřejného ochránce práv jako vedoucí odboru sociálního zabezpečení. Více než 20 let se jako právník profesně zabývá problematikou dávek pomoci v hmotné nouze a státní sociální podpory. Podílel se na připomínkách ombudsmana ke změnám předpisů upravujících nepojistné sociální dávky a na jeho vyjádřeních k Ústavnímu soudu. Do roku 2020 byl členem rozkladové komise Ministerstva práce a sociálních věcí.

Kateřina Jirková, ředitelka odboru MPSV

Kateřina Jirková, ředitelka odboru MPSV

Vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Na Ministerstvu práce a sociálních věcí pracuje od r. 2004. Původně jako vedoucí v tehdy nově vytvořeném oddělení rodinné politiky. Zde vznikala vůbec první Zpráva o rodině, koncepce rodinné politiky jako nová agenda MPSV. Připravovala první tzv. prorodinný balíček, jehož součástí byl mimo jiné návrh dětské skupiny a daňová zvýhodnění pro rodiny s dětmi. „Rozbíhala“ první dotační tituly v oblasti podpory rodiny. Od r. 2012 se v pozici ředitelky odboru zabývá problematikou nepojistných sociálních a rodinných dávek. Po dobu svého působení na MPSV se v pozici ředitelky odboru nebo náměstkyně ministra věnovala také problematice pojistných dávek, lékařské posudkové služby, sociálně-právní ochraně dětí a sociální práci. Má bohaté zkušenosti s tvorbou sociální legislativy napříč agendou MPSV.

Daniel Hůle, Člověk v tísni

Daniel Hůle, Člověk v tísni


Archiv národních zpráv Caritas CARES