Poslanci vykostili exekuční novelu, byznys s exekucemi bude pokračovat
19. března 2021 Z domova

Poslanci vykostili exekuční novelu, byznys s exekucemi bude pokračovat

Novelizace exekučního řádu, o které jednali poslanci na plénu Podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení v úterý 16. března a také na Ústavně právním výboru (ÚPV) ve středu 17. března, usnula na mrtvém bodě. Vládní strany nemají zájem na zbytečně tvrdém a téměř pro nikoho (kromě velkých exekutorských firem) výhodném předpisu nic měnit.

Zatímco Podvýbor skončil bez hlasování (již dříve se vyjádřil pro teritorialitu exekutorů), ÚPV vydal doporučení některé klíčové pozměňovací návrhy vypustit. Opakuje se tak situace z loňského roku, kdy poslanci ANO a ODS už jednou z návrhu novely její páteřní body vyškrtli. 

Radek Hábl, šéf Institutu prevence a řešení předlužení, který byl hostem jednání Podvýboru, k tomu říká: „Dochází k zachování statusu quo a exekuční systém zůstane prakticky beze změny. Byznys s exekucemi tak bude pokračovat.“ A dodává, že tím stát přijde o miliardy korun na daních občanů, kteří budou nuceni zůstat v šedé ekonomice, soudy budou dál přetížené a věřitelé nic nezískají. „Jediní, kdo z toho budou profitovat, jsou velké exekutorské firmy a na ně napojené advokátní a vymahačské společnosti,“ dodává Hábl.

Reforma systému pouhou kosmetickou úpravou

Neprošel například ani jeden z návrhů tzv. teritoriality – tedy úplné ani spotřebitelské. Bez tohoto opatření je reforma systému exekucí pouhou kosmetickou úpravou, varují odborníci na dluhovou problematiku. Nedojde ani k odbřemenění systému od asi dvou milionů nevymahatelných exekucí.

Exekuční řízení bude navíc podle odborníků dále nadužíváno, neprošla totiž ani žádná regulace zahajování nových zbytečných exekucí (třeba tam, kde má dlužník již 10 exekucí). Nebudou ani podrobná exekuční data, neboť neprošly návrhy na přesun Centrální evidence exekucí pod stát, ani exekuční open data.

Tohoto závěru se obávali také poslanci Pirátů, kteří přišli s návrhem, že zajistí z jednání ÚPV živý přenos, členové výboru z řad ANO, KSČM a SPD to však zamítli.

„Závěr je dosti skličující a ukazuje tvrdou realitu dnešní doby,“ říká Iva Kuchyňková z Charity Česká republika, která dlouhodobě usiluje o změnu exekučního řádu. „V boji o změnu zákona však nemůžeme ustat. Z vlastní praxe z práce s předluženými lidmi dobře známe neblahé dopady zákona na jednotlivce i celé rodiny s dětmi. A to je závazek, který nás nutí jednat.“