Poslanci se sejdou k novelám exekucí a insolvencí
5. února 2021 Z domova

Poslanci se sejdou k novelám exekucí a insolvencí

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny PČR k novelám exekučnímu řádu a insolvenčního zákona by se měla sejít ve středu 10. února. Na programu je jednání o reformě exekucí (2. čtení) a zkrácené oddlužení podle standardu EU (1. čtení).

Podaří se najít řešení pro lidi, kteří pro dluhy a exekuce nemají šanci začít normální život? Tedy prosadit změnu zákona, který by zastavil obchod s dluhy a nastavil férovější systém, o který dlouhodobě usilují neziskové organizace, včetně Charity Česká republika. 

Novela exekučního a insolvenčního zákona

Jednání mimořádné schůze by se mělo s největší pravděpodobností uskutečnit 10. února od 17 hodin. Svolání této mimořádné schůze požadují opoziční poslanci. Jejich podpisy předal 2. února předsedovi sněmovny Radkovi Vondráčkovi poslanec Jan Farský (STAN).

Mezi podepsanými jsou zástupci většiny opozičních stran včetně STAN, Pirátské strany či TOP 09 nebo KDU-ČSL. Za ANO se k požadavku na mimořádnou schůzi k exekucím a insolvencím připojil Patrik, který dlouhodobě změnu exekučního systému podporuje. 

Návrh novelizace exekučního řádu leží ve sněmovně už déle jak 450 dní a stále čeká na dokončení 2. čtení.
Insolvenční novela (čekající na 1. čtení od listopadu loňského roku) je zařazena až jako 105. bod 79. schůze. Hrozí tak, že se oba tisky nestihnou do voleb vůbec projednat. 

Podle některých kritiků jsou odklady důkazem úspěchů tzv. zdržovací taktiky, kterou podle nich po celou dobu debat stran zásadní systémové změny exekučního řádu razí za podpory ODS vládní ANO. Propojení některých členů ANO, např. poslance a druhého muže ANO, Jaroslava Faltýnka, na exekuční byznys v Česku je všeobecně znám. 

Nejen proto opoziční poslanci přistoupili k tomuto kroku, který má podporu i Platformy za reformu exekucí sdružující vedle odborníků na dluhovou problematiku, také podnikatele a zaměstnavatele, akademiky a některé české osobnosti. Na práci Platformy se aktivně podílí Charita Česká republika, protože zná nesnáze dluhových pastí, do kterých se dostali mnozí klienti a ze kterých je kvůli současným zákonům téměř nemožné vybřednout.  

Novela exekučního řádu

Vládní novelu exekučního řádu (ST 545) i návrh skupiny poslanců na zavedení teritoriality exekutorů (ST 295) první únorovou středu projednal také Výbor pro sociální politiku.

  • Proč je výhodné zavést systém jeden dlužník - jeden exekutor se dozvíte na našich webových stránkách.