Exekuce v Česku čeká změna. Poslanci schválili novelu exekučního řádu
9. července 2021 Z domova

Exekuce v Česku čeká změna. Poslanci schválili novelu exekučního řádu

Poslanecká sněmovna ve středu 7. července schválila na mimořádné schůzi novelu exekučního řádu se senátními úpravami. Zákon přinese zásadní změny, které uleví až 720 tisícům lidí v exekuci. Předloha počítá s šestiletou lhůtou, po jejímž uplynutí by exekutor při splnění určitých podmínek zastavil dlouhodobou bezvýslednou exekuci. Zastavování nynějších šestiletých a delších exekucí by tak mohlo začít v roce 2023.

Novela částečně omezí zabavování osobního majetku v domácnostech, změní se také pořadí splácení dluhu. Z vymožených peněz se bude nejdříve splácet původní dluh (jistina), a teprve poté úroky a penále. Úrok by tak neměl růst rychleji, než je dlužník schopen splácet.

Sněmovna v novele schválila rovněž omezení mobiliárních exekucí důchodců a tělesně postižených lidí a snížení penále u dluhů na zdravotním a sociálním pojištění. Novelu exekučního řádu v úterý 20. července podepsal prezident Miloš Zeman.

„Přijaté změny přispějí ke kultivaci exekučního prostředí v Česku, což je samo o sobě zásadním úspěchem. Pomohou vyčistit systém od marných exekucí, často zahájených za dnes už neplatných a nelegitimních pravidel, což se pozitivně promítne na trhu práce a celé ekonomice,“ uvedl šéf Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl. Upozorňuje ale na nutnost přijetí klíčových úprav, zahrnujících nová pravidla oddlužení podle směrnice Evropské unie a zavedení principu teritoriality včetně systému jeden dlužník − jeden exekutor.

Místní příslušnost exekutorů neboli teritorialita, kdy by soudy přidělovaly exekutorům dlužníky podle jejich bydliště, a tím by zanikl volný trh mezi exekutory, nicméně navzdory snahám některých zákonodárců schválena nebyla. K pravidlu jeden exekutor na jednoho dlužníka tedy v tomto nedojde. Jak zaznělo v Poslanecké sněmovně od poslance Patrika Nachera, on sám i celé ANO to vidí jinak. Takovouto změnou by se nicméně ulevilo zaměstnavatelům a lépe by se komunikovalo dlužníkům i věřitelům. Pro tuto změnu byla nejen odborná veřejnost, mnozí zaměstnavatelé, ale i exekutoři z Platformy pro teritorialitu.

„Schválenou novelu exekučního řádu vítáme. Pomůže mnoha lidem v České republice. Děkujeme v tomto za spolupráci a významný podíl na změně panu poslanci Marku Výbornému, paní senátorce Hubáčkové, poslankyni Kateřině Valachové a všem dalším poslancům a senátorům například z řad Pirátů, Starostů a dalších, kteří změny podporovali, zasazovali se za ně a zvedali pro ně při hlasování ruku. Věřím, že na tuto spolupráci v dalším období navážeme a časem přijmeme také teritorialitu exekutorů, a to v zájmu mnohých,“ říká Iva Kuchyňková, koordinátorka pro sociální oblasti v Charitě Česká republika.

  • Proč je výhodné zavést systém jeden dlužník − jeden exekutor se dozvíte na našich webových stránkách.