Pandemie covidu-19

Dne 1. března 2020 byl v České republice potvrzen první případ nákazy novým typem koronaviru. Téhož dne byla nemoc COVID-19 vyhlášena za globální pandemii. Následující měsíce se nesly ve znamení obrovského tlaku na zdravotní systém i společnost jako celek. Během dvou let trvání pandemie bylo na našem území nakaženo 3,5 milionu lidí, z nichž 38,5 tisíce bohužel zemřelo. Nemocnice praskaly ve švech, a mnozí se obávali kolapsu zdravotní a sociální péče.

Charita Česká republika se v obtížných časech ukázala jako zdroj pomoci. Díky nezdolné síle, odhodlání a neúnavné práci našich charitních sester a zaměstnanců jsme dokázali udržet provoz našich služeb a pomoci těm, kteří to nejvíce potřebovali. Tento příběh není jen o číslech a statistikách, ale především o lidské odvaze, solidaritě a neochvějné víře ve společné dobro.


Jak Charita pomáhala?

Ukazujeme cestu (450 x 550 px) (450 x 430 px) (450 x 300 px) (2)

Odlehčení přetíženosti nemocnic

Obrovský tlak na kapacity nemocnic vedlo k tomu, že nemocní, kteří museli být kvůli průběhu svého onemocnění covid-19 hospitalizováni, nebyli po odeznění akutní fáze přeloženi na jiné nemocniční oddělení k doléčení. Nemocnice je tak předávali našim sestrám v domácí zdravotní péči k rekonvalescenci.

Ukazujeme cestu (450 x 550 px) (450 x 430 px) (450 x 300 px) (1)

Tísňové linky

Hrozba infekce, neustálá omezení a nejistá budoucnost vedly u mnoha lidí k obavám o zdraví, práci a ekonomické přežití. Rapidně přibylo i případů domacího násilí. Tísňové linky byly velmi vytížené. Charitní pracovníci neúnavně poskytovali informace, rady a nezbytnou podporu.


 


Ukazujeme cestu (450 x 550 px) (450 x 430 px) (450 x 300 px) (3)

Nákup oxygenerátorů

Umožnili jsme mnoha covidovým pacientům stonání i v nejnáročnějších chvílích doma. A to díky zakoupeným oxyenerátorům,  přístrojům, které koncentrují kyslík ze vzduchu a přivádějí jej k nemocnému, velmi tak usnadňují rekonvalescenci po prodělaném onemocnění, často napadajícím plíce.



Ukazujeme cestu (450 x 550 px) (450 x 430 px) (450 x 300 px) (4)

Šití roušek

Zpoždění státních dodávek ochranných prostředků vyvolalo spontánní reakci solidárních pracovníků charit. Většina provozů se ze dne na den začala potýkat s nedostatkem roušek, respirátorů a dezinfekce. A právě roušky, které se dají relativně snadno a rychle ušít v provizorních podmínkách, se staly jasnou prioritou všech, kteří mají zručné ruce.

Ukazujeme cestu (450 x 550 px) (450 x 430 px) (450 x 300 px) (7)

Výdejní místa respirátorů

Prostřednictvím čtyřicítky odborných poraden jsme pro nemajetné měli k dispozici roušky a respirátory.








IMG_7921_testovani

Testovací centra

Charitní sestry se dříve, než vešlo v platnost státní nařízení, pustily do testování jak svých pacientů, pracovníků, tak i kolegů z dalších charitních zařízení.







Další informace:

 


Články

Charita tradičně představí své aktivity na letošním 22. ročníku velehradských oslav
2. července 2021 Z domova

Charita tradičně představí své aktivity na letošním 22. ročníku velehradských oslav

Ve dnech 4. a 5. července se na Velehrad vrací tradiční cyrilometodějské oslavy, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Letošní již 22. ročník proběhne stejně jako loni v omezeném režimu v rámci epidemiologických opatření. Hlavním tématem bude především poděkování všem lékařům a zdravotníkům v první linii, kteří bojují proti covidové pandemii a každodenně riskují svoje životy a zdraví. Na Dnech lidí dobré vůle také tradičně představí své aktivity Charita Česká republika a její jednotlivé složky.

Omezení služeb během pandemie zasáhlo ty nejzranitelnější. Potřebným jsme dokázali zůstat nablízku
30. června 2021 Z domova

Omezení služeb během pandemie zasáhlo ty nejzranitelnější. Potřebným jsme dokázali zůstat nablízku

Uzavření sociálních služeb vládními opatřeními během pandemie koronaviru na jaře 2020 a omezení jejich činnosti od podzimu zasáhlo vážným způsobem ty nezranitelnější mezi námi. Ukazuje to náš interní průzkum, který měl za cíl vyhodnotit tři dosavadní vlny pandemie nemoci covid-19. Popisuje největší obtíže, s nimiž se pracovníci museli vyrovnávat, aby mohli zůstat na blízku potřebným, ale odhaluje i ztrátu motivace řady nejchudších se svou situací něco dělat.

Konference se zaměří na téma paliativní péče nejen v době pandemie
9. června 2021 Charita Olomouc

Konference se zaměří na téma paliativní péče nejen v době pandemie

Olomouc – Pandemie Covid-19 nás postavila před situace, které byly doposud pro mnohé z nás vzdálené. Smrti jsme se ocitli blíž, než jsme si kdy dokázali představit. Zkušenosti poslední doby posilují ve společnosti potřebu vnímat smrt nejen jako důležitou a přirozenou součást života, ale především podněcují nutnost hledat nové přístupy, které umožní člověku prožít důstojný závěr života. Paliativní konference věnovaná tématu Paliativní péče nejen v době pandemie se uskuteční ve čtvrtek 17. června 2021 v sále Magistrátu města Olomouce.