Dne 1. března 2020 byl v České republice potvrzen první případ nákazy novým typem koronaviru. Téhož dne byla nemoc COVID-19 vyhlášena za globální pandemii. Následující měsíce se nesly ve znamení obrovského tlaku na zdravotní systém i společnost jako celek. Během dvou let trvání pandemie bylo na našem území nakaženo 3,5 milionu lidí, z nichž 38,5 tisíce bohužel zemřelo. Nemocnice praskaly ve švech, a mnozí se obávali kolapsu zdravotní a sociální péče.
Charita Česká republika se v obtížných časech ukázala jako zdroj pomoci. Díky nezdolné síle, odhodlání a neúnavné práci našich charitních sester a zaměstnanců jsme dokázali udržet provoz našich služeb a pomoci těm, kteří to nejvíce potřebovali. Tento příběh není jen o číslech a statistikách, ale především o lidské odvaze, solidaritě a neochvějné víře ve společné dobro.
Jak Charita pomáhala?
Odlehčení přetíženosti nemocnic
Obrovský tlak na kapacity nemocnic vedlo k tomu, že nemocní, kteří museli být kvůli průběhu svého onemocnění covid-19 hospitalizováni, nebyli po odeznění akutní fáze přeloženi na jiné nemocniční oddělení k doléčení. Nemocnice je tak předávali našim sestrám v domácí zdravotní péči k rekonvalescenci.
Tísňové linky
Hrozba infekce, neustálá omezení a nejistá budoucnost vedly u mnoha lidí k obavám o zdraví, práci a ekonomické přežití. Rapidně přibylo i případů domacího násilí. Tísňové linky byly velmi vytížené. Charitní pracovníci neúnavně poskytovali informace, rady a nezbytnou podporu.
Nákup oxygenerátorů
Umožnili jsme mnoha covidovým pacientům stonání i v nejnáročnějších chvílích doma. A to díky zakoupeným oxyenerátorům, přístrojům, které koncentrují kyslík ze vzduchu a přivádějí jej k nemocnému, velmi tak usnadňují rekonvalescenci po prodělaném onemocnění, často napadajícím plíce.
Šití roušek
Zpoždění státních dodávek ochranných prostředků vyvolalo spontánní reakci solidárních pracovníků charit. Většina provozů se ze dne na den začala potýkat s nedostatkem roušek, respirátorů a dezinfekce. A právě roušky, které se dají relativně snadno a rychle ušít v provizorních podmínkách, se staly jasnou prioritou všech, kteří mají zručné ruce.
Výdejní místa respirátorů
Prostřednictvím čtyřicítky odborných poraden jsme pro nemajetné měli k dispozici roušky a respirátory.

Testovací centra
Charitní sestry se dříve, než vešlo v platnost státní nařízení, pustily do testování jak svých pacientů, pracovníků, tak i kolegů z dalších charitních zařízení.
Další informace: