logo ChariTALK

Podcastový pořad Charity Česká republika, který zahájil vysílání v září 2022. Do druhého ročníku vstoupil ChariTALK s rozšířeným týmem moderátorů. Těší nás, že si ChariTALK získal své pravidelné posluchače a budeme rádi, když jejich počet poroste. Šíříme dobré zprávy, představujeme mimořádné osobnosti z různých sfér, umožňujeme měnit věci k lepšímu, nabízíme pomoc, radu, pochopení jakož i vysvětlení těžkých témat, která jsou součástí našich životů. Zprostředkováváme dobro do d(uší).
Přejeme vám pěkný poslech a budeme rádi za vaše podněty na hosty nebo témata, které nám můžete posílat na adresu _hqmRcj6LTprRb~lW5pJ.

Nejnovější díl

Matematiku musíme učit tak, aby si úspěch mohl zažít každý

Matematiku musíme učit tak, aby si úspěch mohl zažít každý

Na vysvědčení měl vždy samé jedničky, stal se úspěšným manažerem a podnikatelem. Protože pochází z učitelské rodiny, vždy ho to táhlo ke vzdělávání. A když se musel nazpaměť naučit latinsky celý atlas rostlin, došlo mu, že chce změnit české školství. Hostem podcastu ChariTALK byl Martin Roman, manažer, filantrop a předseda správní rady základní školy a gymnázia PORG.

Délka: 31:41 min   Nahráno: 5.3.2024

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:


ChariTALK speciál

Odborná debata o sociálně-zdravotním pomezí

Odborná debata o sociálně-zdravotním pomezí

Ve zdravotně-sociální oblasti existuje celá řada dlouhodobě neřešených problémů. Jedním z nich je například to, že některé výkony, které jsou definovány jako zdravotní, nemůžeme poskytovat v sociálních službách. Charita Česká republika  uspořádala setkání odborníků z různých sfér, které spojuje společný zájem v oblasti zkvalitnění sociální a zdravotní péče u nás. 

Délka: 121:01 min   Nahráno: 28.9.2023

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:


Moderátoři

Naděžda Hávová

Naděžda Hávová

V médiích působí skoro třicet let. Z toho 25 let v Českém rozhlase, kde začínala ve zpravodajství. Nyní každé všední ráno provází posluchače Mozaikou Českého rozhlasu Vltava. 

Prošla zpravodajstvím Českého rozhlasu Šestka, Radiem Česko, Českým rozhlasem Plus, ve kterém ji můžete aktuálně slyšet v Hovorech nebo náboženské Vertikále. S Vladimírem Krocem moderovala pořad „Dva na jednoho“. Působila jako moderátorka zpravodajské televize Z1 i v oddělení self promotion České televize. Vystudovala VOŠ publicistiky a regionalistiku na VŠRR.
Baví ji poslouchat inspirativní lidi, hrát tenis, plavat v řece, příliš nespat a brzo ráno vstávat.

Co se vám vybaví při slově Charita?
Především začátek měsíce ledna a první tříkráloví koledníci někdy v roce 2000. Promrzlé skupinky teenagerů a dětí u nás před kostelem po mši. Chvíle, kdy těm nejmenším, a hlavně puberťákům dělá opravdovou radost halekat na plné kolo „My tři královééé jdeme k vááám...“ a vybírat na pomoc pro nejpotřebnější. Ale to je jen první asociace. Další asociace nabírají podstatně jasnější obrysy – sestřičky, dobrovolníci, pomoc, spolehlivost, pohlazení.

Co vás nejvíce baví na moderování?
Příběhy druhých. Poslouchám, nechám se vtahovat do životů a práce ostatních. Prožívám v takových chvílích souznění s těmi, kdo mi přišli o svém životě a práci vyprávět. Stejně tak si nechám vysvětlit odborné a důležité věci, ke kterým bych se jinak nejspíš nedostala, a pokud ano, kterým bych možná jen těžko rozuměla. Dobré rozhovory s chytrými a zajímavými lidmi otevírají nejenom oči, posunou vás dál.

S jakou osobností byste si přála udělat rozhovor?
Je jich víc. Kateřina ze Sieny, podle které nesu jedno ze svých křestních jmen. Možná tak trochu přidrzlá holka, která neuměla číst ani psát a myšlenky, které diktovala k zápisu, nám i dnes vyrazí dech. Zemřela už ve 33 letech. Ptala bych se, čím se jí podařilo přesvědčit samotného papeže, aby se ve 14. století vrátil z Avignonu do zpustlého Říma. Chtěla bych si popovídat s Janem Husem, s Janem Amosem Komenským, s páterem Josefem Toufarem, Bohumilem Vítem Tajovským, s Josefem Zvěřinou, s Miladou Horákovou, Růženou Vackovou, Jiřinou Zábranovou, Dagmar Šimkovou nebo třeba se svým dlouholetým kamarádem, farářem z Bechyně, později Trhových Svinů a Českého Krumlova Ondřejem Huječkem.

Leona Gyöngyösi

Leona Gyöngyösi

V českém showbyznysu se pohybuje od útlého dětství, moderovala například hitparádu ESO s Terezou Pergnerovou. V současnosti je uznávanou českou gospelovou zpěvačkou.

Mezi 11. a 14. rokem působila jako moderátorka dětského pořadu Marmeláda a poté figurovala v dívčím pěveckém triu New Golden Kids. Studovala Konzervatoř Jaroslava Ježka a zahradní architekturu. Byla součástí divadelních souborů  až do doby, než ji její cesta přivedla k hudebnímu žánru gospel, kterému se věnuje přes 10 let a má velmi úspěšný hudební projekt Gospel Night. 5 let působí jako moderátorkav Hitradiu. Zpívá a moderuje na velkých akcích po celé republice i v zahraničí.
Její práce je pro ni největší vášní a jak sama říká – člověk se nikdy nenudí a stále ho potkává něco nového.

Co se vám vybaví při slově Charita?
Pomoc potřebným v jakékoliv podobě. Nezáleží na tom, jestli finanční nebo materiální, ale hlavně ochota pomoci druhým. Nikdy nevíme, kdy nějakou tu pomoc bude potřebovat někdo z nás. Pojďme udělat ten svět o něco krásnější a barevnější.

Co vás nejvíce baví na moderování?
Úplně všechno. Nelze vypíchnout jednu věc. Tato práce je dar. Různorodá, pokaždé jiná, smutná i veselá. Člověk pozná spousty lidí, příběhů, emocí.

S jakou osobností byste si přála udělat rozhovor?
Za mě by to byla rozhodně Mahalia Jackson, která byla první americkou gospelovou zpěvačkou. Mnohými kritiky je považována za nejlepší představitelku tohoto žánru. Díky své hluboké víře v Boha a přesvědčivému a upřímnému podání svých písní oslovovala mnoho lidí po celém světě. Byla také vzorem pro další pěvecké ikony.
Pro mě je každý rozhovor velmi obohacující, protože každý z nás je jedinečná osobnost. Jsem vděčná za všechny rozhovory, které proběhly a které proběhnou. Děkuji, že můžu.

René Kekely

René Kekely

Do světa médií vstoupil před 25 lety jako píšící a rozhlasový novinář. Prošel regionálními i celostátními médii a dnes se mj. věnuje oblasti PR a uměleckému managementu.

Pracoval v televizích, rádiích, v tiskové agentuře Mediafax, novinách, v redakcích společenských i „bulvárních“ serverů. Dodnes působí na Frekvenci 1, pracoval i pro Rádio ZET. Spolupracuje s řadou umělců, kulturně-společenských, filmových i divadelních projektů. Moderuje společenské akce, působí jako lektor komunikace a rétoriky. Kromě jiného se podílí jako dramaturg a scénárista na pořadu 13. komnata ČT, na Streamu a YouTube má třetím rokem pořad Face To Face. Věnuje se také charitativní činnosti. 
Jeho profese je mu koníčkem a naopak, baví jej poslouchat inspirativní lidi, miluje hudbu, zvířata, přírodu, kolo, vodu. Jeho krédem je: „Rád dělám věci jinak.“

Co se vám vybaví při slově Charita?
Pomoc, solidárnost,  sounáležitost, empatie, zájem. Zkrátka, když chceme někomu být prospěšní, ať už sami, prostřednictvím finančních nebo materiálních prostředků. Ale hlavně, že nejsme lhostejní k druhým.

Co vás nejvíce baví na moderování?
Moderování akcí a eventů je živý organismus. Baví mě na tom atmosféra, reakce, a to, že máte možnost předat někomu něco ze sebe či z prostředí, které v tu chvílí zastupujete. A co se týče moderování v rámci ChariTALKu či obecně za mikrofonem s někým – poznávání nových zajímavých lidí, příběhů profesí a přiblížit zajímavé lidi posluchačům. Zároveň i mně osobně to dává mnoho a rozšiřuje přehled a znalosti. A to mě na tom velmi baví.

S jakou osobností byste si přál udělat rozhovor?
Pokud by to měla být česká, tak s těmi, kteří už nejsou mezi námi – od Karla Gotta, přes Věru Špinarovou, Evu Pilarovou, Valentinu Thielovou, Janu Andresíkovou až po režiséra Františka Filipa. To se už bohužel nepodaří… S těmi zahraničními asi s Tinou Turner, Ennio Morriconem, Louisem de Funesem, princeznou Dianou, ale třeba i s Matkou Terezou. Z těch žijících s papežem Františkem, Františkem Němcem nebo Karlem Šípem.


Starší díly

Válka je černobílá

Válka je černobílá

Před dvěma lety rozpoutalo Rusko největší ozbrojený konflikt v Evropě od druhé světové války. O tom, co přinesly dva válečné roky z pohledu politiky a společnosti, diskutují novinář Jakub Szántó a politický geograf Michael Romancov. Jakou roli hrají v konfliktu dezinformace? A proč se dezinformátoři dívají na Vladimira Putina jako na ochránce křesťanské konzervativní Evropy?

Délka: 53:23 min   Nahráno: 22.2.2024

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
Kdybych měřil o deset centimetrů víc, hercem bych nebyl

Kdybych měřil o deset centimetrů víc, hercem bych nebyl

Chybělo mu k tomu jen pár centimetrů výšky navíc a tak ho osud zavál na ona pověstná prkna, která znamenají svět. O jeho talentu nemůže být pochyb, o herectví ale umí stejně tak dobře a poutavě vyprávět. „Když se herectví dělá poctivě, může se stát nejen prací, ale i posláním.“ Jak dlouho mu trvá převtělit se do role, kterou právě hraje? A mnohem více v podcastu ChariTALK. 

Délka: 36:18 min   Nahráno: 13.2.2024

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
Bez elektřiny, bez vody, ale přesto šťastní

Bez elektřiny, bez vody, ale přesto šťastní

Jsou mezi námi, ale nejspíš o nich vůbec nevíte. Poustevníci a samotáři, lidé tak trochu „na okraji společnosti“. A právě o takových lidech nám přišel do podcastu ChariTALK vyprávět spisovatel, publicista a novinář Aleš Palán, který ve své knize Raději zešílet v divočině vypráví o setkání se šumavskými poustevníky a dávává nahlédnout nejen do jejich životů, ale i do jejich duší.

Délka: 31:13 min   Nahráno: 30.1.2024

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
Pro osamělé lidi jsme byli pojítkem se světem

Pro osamělé lidi jsme byli pojítkem se světem

Na obrazovkách se už dlouho neobjevují, mnozí si je stále pamatují a rádi by je opět vídali. Řeč je o televizních hlasatelkách a hlasatelích, mezi nimi i Marii Tomsové. Na koho ze svých kolegů vzpomíná nejraději, kdo měl přezdívku „míchaná vajíčka“ a čím ji štve umělá inteligence na infolinkách?

Délka: 33:41 min   Nahráno: 16.1.2024

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
Koulení zelí a málo strašidelný Halloween. Jak Češi slaví?

Koulení zelí a málo strašidelný Halloween. Jak Češi slaví?

Ve vánočním čase více než kdy jindy přichází ke slovu zvyky a tradice. A právě o nich přišla do studia podcastu ChariTALK hovořit etnografka, muzejnice a autorka řady odborných studií o národních zvycích a obyčejích Vanda Jiřikovská.

Délka: 31:29min   Nahráno: 2.1.2024

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
Samota může být uklidňující, ale osamění skličující

Samota může být uklidňující, ale osamění skličující

Už 25 let mají ženy (a nejen ty) v České televizi kamarádku, díky níž nemusí být doma samy. Pořad Sama doma si za dlouhou dobu své existence získal srdce diváků. Od jeho počátků ho provází dramaturgyně Ivana Křenová.

Délka: 27:53min   Nahráno: 26.12.2023

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
Kontakt mezi pečovatelem a klientem umělá inteligence nenahradí

Kontakt mezi pečovatelem a klientem umělá inteligence nenahradí

Lukáš Curylo je již 10 let ředitelem Charity Česká repulika. V novém díle podcastu ChariTALK vysvětluje, jak organizace funguje, v kolika zemích světa působí a co je její největší dar. Je pravda, že v Charitě pracují jen věřící?

Délka: 32:35min   Nahráno: 19.12.2023

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
Otec se utopil v louži. Aneb jaké perly najdeme v matričních knihách

Otec se utopil v louži. Aneb jaké perly najdeme v matričních knihách

Víte, odkud pochází vaše rodina, kde žili a čím se živili vaši předkové? Martin Slaboch, rodopisec a předseda České genealogické a heraldické společnosti v Praze na takové otázky odpovědět umí. Co cítí, když drží v ruce stovky let starou matriční knihu a jak se naučil číst staré písmo, kterému zpočátku vůbec nerozuměl?

Délka: 29:48min   Nahráno: 12.12.2023

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
Jsem nezdolný optimista

Jsem nezdolný optimista

Co Čech to tanečník? To určitě ne, říká Jana Hanušová, žena mnoha tváří. Taneční pedagožka, baletka, choreografka, ale také terénní pracovnice Charity Starý Knín. I když má tanec v srdci, při péči o umírajícího tatínka ji rozhodně do tance nebylo. Během covidové pandemie, která uzavřela divadla, se rozhodla využít své zkušenosti a přidala se mezi pečovatelky ve službách Charity.

Délka: 29:37min   Nahráno: 5.12.2023

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
Dostal jsem šanci na nový život

Dostal jsem šanci na nový život

Je důkazem rčení, že když se chce, všechno jde a člověk dokáže změnit svůj život. Jako dítě zažil domácí násilí, deprese i pokus o sebevraždu, dnes jeho obrazy pomáhají druhým. Řeč je o Josefu Ratajovi, nejžádanějším českém popartovém malíři. Na čem spolupracuje se zpěvákem Richardem Krajčem a proč si našel cestu k malování až v dospělosti?

Délka: 23:20min   Nahráno: 28.11.2023

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
Nebát se a jít si za svým snem

Nebát se a jít si za svým snem

Sklářství má v českých zemích dlouhou a hlubokou tradici. Své o tom ví i David Wünsch, sklářský mistr z Nového Boru. Syn sklářského výtvarníka Karla Wünsche, který se podílel na výzdobě restaurace Hotel Ještěd. Kdy se David Wünsch dozvěděl o svém slavném dědečkovi a odhalil tak dávné rodinné tajemství. A jaké poklady ukrývala půda jeho domu?

Délka: 23:34min   Nahráno: 27.11.2023

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
Práce v Charitě není jen práce, je to naplnění

Práce v Charitě není jen práce, je to naplnění

Je původem z Ukrajiny, ale láska k budoucímu manželovi nakonec zařídila, že se Světlana Porsche domů na Ukrajinu nevrátila a v Čechách žije už 25 let. Do podcastu ChariTALK přišla vyprávět jako ředitelka Střediska Migrace Arcidiecézní charity Praha, která se spolu se svým týmem stará o to, aby integrace cizinců do České republiky probíhala co možná nejlépe.

Délka: 22:48min   Nahráno: 14.11.2023

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
Práce s lidmi v terénu je to nejcennější

Práce s lidmi v terénu je to nejcennější

Česká republika má dlouholetou historii spolupráce se Zambií. Misi v této jihoafrické zemi založila před 10 lety Tea Tihounová, která později náhle zemřela na malárii. Současná vedoucí Martina Havlíková se nyní snaží jít v jejích stopách a pokračovat v jejím odkazu. Co je cílem programů Charity v Zambii a jak zařídit, aby se místní nestali na pomoci závislí?

Délka: 28:02min   Nahráno: 7.11.2023

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
I v pekle na zemi se dá udělat malý ráj uvnitř srdce

I v pekle na zemi se dá udělat malý ráj uvnitř srdce

Zdeňku Žemličkovi bylo pět let, když spojenecká vojska osvobodila Československo. Idylické dětství ve Volyni však netrvalo dlouho a po nástupu komunistické vlády se musel i s rodiči přesunout do Prahy. To ho nakonec oklikou přivedlo k práci v Charitě. Jaké to je začít doslova ze dne na den vést uprchlický tábor?

Délka: 29:25min   Nahráno: 31.10.2023

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
Řídit firmu je jako řídit závodní auto

Řídit firmu je jako řídit závodní auto

Lenka Hlavatá je manažerka a ekonomka. Mimo to má ale i jednoho adrenalinového koníčka. Je totiž automobilovou závodnicí a zakladatelkou projektu Podpatky na plynu – první čistě dámské posádky v Čechách a na Slovensku v rámci dálkových soutěží. Svou lásku k motorům a závodění spojila i s dobročinností – vozí nemocné či znevýhodněné děti v závodním autě a plní jim tak sny.

Délka: 29:18min   Nahráno: 24.10.2023

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
Češi jsou štědří a chtějí pomáhat

Češi jsou štědří a chtějí pomáhat

Klára Šplíchalová je výkonnou ředitelkou Fóra dárců, které sdružuje české nadace a fondy a jeho úlohou je rozvoj prostředí pro filantropii v České republice. Dnes je podle Kláry Šplíchalové stále častější, a to také díky mladé generaci, která se zajímá o svět kolem sebe a má chuť pomáhat. Jak si správně vybrat, komu své peníze pošlete, abyste přitom nenaletěli?

Délka: 30:43min   Nahráno: 17.10.2023

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:
Nejsilnější zážitek? Dojít až na konec světa

Nejsilnější zážitek? Dojít až na konec světa

Pracují spolu v Charitě Česká republika a spolu se také vydaly na třítýdenní pouť Camino de Santiago neboli Svatojakubskou pouť. Julie Růžičková a Jitka Jandáková ušly trasu dlouhou 450 kilometrů a obě jsou rády, že si vyzkoušely své fyzické a psychické možnosti. Objevila se u našich turistek „ponorka“, nebo už plánují další společné cesty?

Délka: 31:26min   Nahráno: 10.10.2023

Poslechněte si tento díl na jedné z platforem:


Pro starší díly ChariTALK navštivte náš Archiv.

Podpořte nás

Podpořte Charitalk

Partneři

Hotel Marianeum Echo24 QualitasOptima2020 Radio Proglas Katolický týdeník

Buďte s námi v obraze s newslettrem Charitník