Stát selhává s plošným testováním v sociálních službách, Charita si testuje sama
6. listopadu 2020 Tiskové zprávy

Stát selhává s plošným testováním v sociálních službách, Charita si testuje sama

Ukazuje se, že stát při nákupu antigenních testů a jejich distribuci selhává. Od středy 4. listopadu se mělo ve všech domovech seniorů, stacionářích a dalších pobytových sociálních zařízeních v České republice začít s povinným plošným testováním na covid-19. Vláda však dosud neví, kdo a jak objednané testy zaplatí a bude distribuovat. Charita Česká republika, která už mnohde přes tři týdny sama testuje jak zaměstnance, tak klienty zařízení, navrhuje doplnit vládní nařízení o testování pacientů v domácí zdravotní péči a zajistit kromě testovacích sad i podporu přetíženým pečovatelským týmům.

Charita Česká republika nakoupila testovací sady sama a na řadě míst již přes tři týdny (v brněnské diecézi například od 5. října) testuje zaměstnance i své klienty s cílem zabránit šíření nákazy nemoci covid-19 v charitních službách. „Kdybychom čekali několik dní na testy nařízené hygienickými stanicemi, rozšířila by se infekce mezi ostatní. Takto můžeme ihned provést izolaci a počkat na ověření našeho výsledku odběrovým místem. Zatím se nám vždy pozitivní testy potvrdily,“ uvádí Ludmila Kučerová, koordinátorka zdravotních aktivit Charity Česká republika. Zachování péče o dlouhodobě nemocné a seniory ve svých zařízeních a v systému domácí zdravotní péče považuje Charita Česká republika za svoji prioritu. Pokud by se to nepodařilo, tisíce charitních klientů by bylo třeba hospitalizovat, což je v současné situaci obtížně představitelné.

„Domníváme se, že při nákupu antigenních testů stát při zvládání epidemie koronaviru opět selhal. Charita i ostatní poskytovatelé zdravotních a sociálních služeb si vzali poučení z první vlny a chovají se mnohem pružněji. Využili jsme vypsaných dotačních titulů, které měly kompenzovat naše náklady na nákup ochranných pomůcek na jaře, a nakupili do svých zařízení jak ochranné pomůcky pro ošetřování pozitivních pacientů, tak testovací sady. Dokážeme tak účinněji zabránit dalším škodám a ochránit své zaměstnance i klienty,“ shrnuje Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

Problematické je i samo vládní nařízení. Nedostalo se do něj totiž testování pacientů v domácí zdravotní péči, testovat se mají pouze zaměstnanci. I proto Charita poslala ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému dopis, v němž za zařazení těchto klientů do plošného testování intervenuje. Jen Charita, která pokrývá zhruba třetinu domácí péče v Česku, ročně pečuje o více než 40 tisíc pacientů v jejich domácnostech, jde tedy o velké riziko. „Pokud nezařadíme do povinnosti testovat i pacienty v domácí zdravotní péči, otevírá se možnost nekontrolovatelného šíření nákazy mezi populací. Lékaři nám totiž do domácí péče posílají pacienty bez udání toho, zda jsou tito lidé pozitivní či musí do karantény. Doufáme, že ministr zdravotnictví v tomto zjedná nápravu,“ dodává Kučerová.

Uvedené nařízení také ukládá povinnost plošného testování s opakováním každých pět dní samotným sociálním zařízením, ovšem týmy jsou již na pokraji sil. „Děláme všechno pro to, abychom udrželi pečovatelské a zdravotnické týmy pohromadě. A podobně nedotažená nařízení bez další podpor tento křehký systém jen dál zatěžují,“ uzavírá Curylo.

Charita Česká republika je největší poskytovatel zdravotních i sociálních služeb v České republice. Ročně poskytuje pomoc zhruba o 170 tisícům lidí, zajišťuje zhruba třetinu domácí zdravotní péče a pětinu sociálních služeb v České republice.

Kontakt pro média:
Jan Oulík, tiskový mluvčí Charity Česká republika, jan.oulik@charita.cz, tel. +420 603 895 984
Ludmila Kučerová, koordinátorka zdravotních aktivit Charity Česká republika, ludmila.kucerova@charita.cz, tel. + 420 731 433 121