Veřejný prostor v centru Prahy obohatí na dva týdny originální a interaktivní objekt od umělců Aleksandry Vajd a Dominika Langa. Artefakt nabídne kolemjdoucím, aby se na chvíli zastavili a nechali volný průchod svým přáním a tužbám či nářkům a strastem. Instalace tvořená třemi nosnými prvky a evokující strom přání vznikla spoluprací třech subjektů: UMPRUM, Národního divadla a Charity Česká republika na podporu sbírky Charita pro Ukrajinu, jejímž cílem je zajištění vody pro obyvatele v zónách, kde proběhly boje. Na prostranství se bude tyčit do neděle 18. června.
Na jednom z nejnavštěvovanějších pražských míst – na prostranství rozkládajícím se u Nové scény Národního divadla – se bude až do 18. června tyčit zajímavý umělecký objekt evokující strom přání a modliteb (nejen) za Ukrajinu. Tato mimořádná instalace s názvem Já je já skrze druhého od autorů Aleksandry Vajd a Dominika Langa bude slavnostně představena ve středu 7. června v 17 hodin na náměstí Václava Havla v Praze (označovaném též jako piazzetta Národního divadla) za osobní účasti obou umělců i dalších osobností veřejného života.
„Objekt sestává ze tří jednotlivých prvků: starý kmen stromu, dlouhý dřevěný hranol a kovová trubka, které se vzájemně podpírají a drží rovnováhu,“ popisuje jeho spoluautorka Aleksandra Vajd a dodává, že jeden nemůže existovat bez druhého. „Jejich synergií vzniká originální umělecké dílo metaforicky ztvárňující princip solidarity, jež v sobě nese myšlenku, že já je vždy součástí celku, a celek je nedílnou součástí jednotlivce,“ doplňuje Dominik Lang, druhý z autorů a vedoucí ateliéru sochařství na pražské UMPRUM. Všechny tři prvky jsou současně ovinuty žlutým pruhem a na větvi je umístěn modrý míč. Barevnost těchto detailů odkazuje na vztah objektu k Ukrajině.
Pozornému divákovi neunikne, že na povrchu starého kmene stromu je mnoho malých otvorů a štěrbin různých velikostí a hloubek. „Ty jsou určeny k tomu, aby do nich každý kolemjdoucí mohl vložit svá přání, napsaná na kouscích papíru, s vírou, že jeho modlitby budou vyslyšeny,“ doplňuje umělkyně se slovinskými kořeny. Každý tak může vyjádřit svá nejniternější přání a přispět silou své myšlenky, víry, naděje, vyznání či modlitbou.
Objekt tak odkazuje ke Zdi nářků v Jeruzalémě a je jakousi analogií „stromu přání“, který je definován konkrétním místem a účelem. „Domnívali jsme se, že taková kombinace různých prvků bude nejlepší připomínkou ruské agrese na Ukrajině a bude chápána i univerzálně, což znamená připomenutí i dalších obětí a obětí po celém světě, nejenom míst postižených válkou,“ vysvětluje Vajd.
Součástí celé expozice je také výstava výmluvných velkoformátových fotografií, která vznikla k připomínce ročního výročí vzplanutí konfliktu a která nese název Rok s Ukrajinou objektivem německého fotografa Philippa Spaleka.
Tato rozsáhlá vícevrstevnatá expozice, která na dva týdny oživí veřejný prostor v centru města, vznikla v rámci vzájemné spolupráce UMPRUM, Národního divadla v Praze a Charity Česká republika na podporu sbírky Charita pro Ukrajinu, jejímž cílem je zajištění vody pro obyvatele bojových zón, kde byl raketovou palbou zničen poslední funkční rezervoár vody v Pokrovském rajónu v Doněcké oblasti na Ukrajině.
Charita Česká republika působí na Ukrajině dlouhodobě, ovšem intenzita pomoci po vypuknutí války v roce 2022 ještě zesílila. Charita zde zajišťovala bezprostřední humanitární pomoc, finanční podporu i poskytování psychologické péče. V současnosti se zaměřuje na systematickou pomoc vnitřně vysídleným, pro které zajišťuje především důstojné bydlení.
Objekt z dílny umělců a pedagogů UMPRUM odkazující k myšlence, že veškerá subjektivita je intersubjektivita a že Já je já skrze druhého, půjde na podzim letošního roku do dražby. Její výtěžek bude určený na pokrytí nákladů jeho přesunu do Zakarpatské oblasti na Ukrajině do městečka vybudovaného jako dočasné útočiště pro vnitřně vysídlené obyvatele a tvořeného modulárními domky, které zde Charita Česká republika staví.
Velké poděkování patří Národnímu divadlu v Praze, které umožnilo uspořádat tuto mimořádnou uměleckou akci ve svých prostorách a na její realizaci se rovněž podílí organizačně i finančně.
Aleksandra Vajd (*1971) vystudovala veterinární medicínu na univerzitě v Lublani v roce 1997. Je absolventkou katedry fotografie na FAMU a New York State University v New Paltz. V roce 2021 se stala odbornou asistentkou na Akademii výtvarných umění v Lublani, kde vede seminář Teorie a praxe fotografického média. Od roku 2008 vede Ateliér fotografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Žije a pracuje v Praze a v Lublani.
Dominik Lang (*1980) vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a absolvoval několik zahraničních stáží a stipendijních pobytů, mimo jiné na Copper Union v New Yorku. V roce 2006 působil jako asistent v ateliéru Aj Wej-weje v Pekingu. Roku 2013 získal prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého. Od roku 2012 je vedoucím ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
Pomoc Charity Česká republika Ukrajině
Charita Česká republika i další Charity z české charitní sítě působí na Ukrajině dlouhodobě. Pomoc se původně soustředila především na sociální služby, zdravotnictví a vzdělávání, ale také na podporu lidí zasažených konfliktem ve východní části země. Po vypuknutí války v roce 2022 jsme zajišťovali bezprostřední humanitární pomoc, finanční podporu a poskytovali psychologickou péči. V současnosti se zaměřujeme na pomoc vnitřně vysídleným, pro které zajišťujeme především důstojné bydlení. Významná je také naše pomoc v Moldavsku, kde jsme pomohli 15 tisícům ukrajinských uprchlíků. Pomoc uprchlíkům v Česku pak nabízejí především lokální Charity, které pomáhají zajistit ubytování, potraviny, hygienické potřeby a další nezbytnosti. Síť Charit pomáhá uprchlíkům při hledání ubytování i práce a organizuje jazykové kurzy či jiné integrační aktivity. Provozujeme také asistenční infolinku v ukrajinském jazyce.
Kontakt pro média:
Jan Oulík, tiskový mluvčí Charity Česká republika
e-mail: jan.oulik@charita.cz, tel. +420 603 895 984
Aleksandra Vajd, spoluautorka objektu Já je já skrze druhého
e-mail: sasavajd@gmail.com, tel. +420 605 770 646