Den Charity

Oslavujte spolu s námi! Přijměte naše pozvání na sérii akcí konaných u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), považovaného za zakladatele a patrona moderní charitní práce, které začínají právě nyní. Těšit se můžete na širokou a pestrou nabídku zajímavých událostí, které budou probíhat na řadě míst v průběhu celého září a října.

Den Charity 2022

Místní Charity při příležitosti Dne Charity představí prostřednictvím veřejných prezentací, dnů otevřených dveří, ale i formou koncertů, výstav a soutěží pro děti či v rámci bohoslužeb svoji práci pro lidi v obtížné situaci. Smyslem těchto akcí je nejen „obdarovat“ zájemce, ale také si získat jejich přízeň.

Charita Česká republika pomáhá lidem v ohrožení nebo nouzi bez ohledu na věk, pohlaví, politické smýšlení či rodinné uspořádání, a hrdě se tak hlásí k odkazu sv. Vincence z Pauly.

Den Charity a sv. Vincenc

Nápad představit Charitu se zrodil v roce 2004 na jižní Moravě. Čeští a moravští biskupové v roce 2008 oficiálně vyhlásili den 27. září (svátek sv. Vincence z Pauly) jako Den Charity.

Vincenc z Pauly

Vincenc z Pauly (1576–1660)

Zasvětil jako kněz svůj život práci pro chudé. Za válek v letech 1648 až 1653 řídil z Paříže prostřednictvím misionářů dodávky potravin a oděvů pro válkou zbídačené kraje.

Peníze sháněl u královského dvora a šlechty, kterou informoval o zoufalé situaci v regionech na základě zpráv od svých misionářů. A nezapomínal při tom ani na duchovní pomoc zbídačenému venkovu.

Vincenc založil řadu charitativní organizací, zejména Kongregaci dcer křesťanské lásky (s Louisou de Marillac, která byla později svatořečena) a Kongregaci kněží misionářů (lazaristé). V roce 1737 ho papež Kliment XII. prohlásil za svatého.

Kam dál?

V Bystřici pod Hostýnem se konala mše připomínající svátek sv. Vincence z Paula
4. října 2021 Charita Bystřice pod Hostýnem

V Bystřici pod Hostýnem se konala mše připomínající svátek sv. Vincence z Paula

Mše svatá sloužena za pracovníky, klienty a dobrovolníky Charity Bystřice pod Hostýnem 

V Luži se konala Pouť lidí dobré vůle za umírající, nemocné a trpící
4. října 2021 Oblastní charita Pardubice

V Luži se konala Pouť lidí dobré vůle za umírající, nemocné a trpící

V sobotu 2. října u příležitosti celorepublikového Dne Charity poutní chrám Panny Marie Pomocné  na Chlumku v Luži přivítal poutníky, kteří přišli prosit za své blízké a zároveň podpořit práci Charit Pardubice, Chrudim a Nové Hrady, které Pouť lidí dobré vůle za umírající, trpící a nemocné pořádaly.

Plzeňská diecéze se připojila ke Dni Charity, podívejte se na program jednotlivých akcí
27. září 2021 Diecézní charita Plzeň

Plzeňská diecéze se připojila ke Dni Charity, podívejte se na program jednotlivých akcí

Při příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly, zakladatele moderní charitní práce, připadajícího na 27. září, se konají napříč republikou akce přibližující veřejnosti charitní činnost. Několik zajímavých událostí spojených s tímto Dnem Charity proběhne také v Diecézi plzeňské.

Celostátní oslavy Dne Charity začaly. Připojte se i vy
23. září 2021 Z domova

Celostátní oslavy Dne Charity začaly. Připojte se i vy

Pojďme společně slavit! Napříč celou republikou právě probíhají rozmanité akce k uctění svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Oslavy se konají v průběhu září i října a jejich nabídka je vskutku pestrá.  

Podzimní kampaň Den Charity nabízí program pro malé i velké
23. září 2021 Diecézní katolická charita Hradec Králové

Podzimní kampaň Den Charity nabízí program pro malé i velké

Pěší a cyklistickou pouť, dny otevřených dveří, výstavy i další zajímavý program pro všechny generace připravily Charity v našich regionech k letošnímu Dni Charity. Na těchto akcích se lidé také dozví více o charitních službách a mohou si i vyzkoušet zdravotní pomůcky. „Den Charity je také poděkováním našim dárcům, dobrovolníkům, zaměstnancům, a všem, kteří nám pomáhají pomáhat,“ říká ředitelka hradecké Diecézní charity Aneta Maclová. Podzimní celostátní kampaň pořádá Charita Česká republika u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. 9.), zakladatele a patrona moderní charitní práce.

Oslavte s námi Den Charity v Moravskoslezském kraji
14. září 2021 Diecézní charita ostravsko-opavská

Oslavte s námi Den Charity v Moravskoslezském kraji

V pondělí 27. září oslavíme svátek sv. Vincence z Pauly, patrona charitního díla. Kolem tohoto data se napříč republikou konají v Charitách akce, které připomínají pestrou škálu naší činnosti. Připojte se k některé z nich a oslavte s námi Den Charity.

Charita Sobotka oslavila Den Charity zábavným programem
8. září 2021 Charita Sobotka

Charita Sobotka oslavila Den Charity zábavným programem

I letos v září jsme oslavili Den Charity a ne jinak, než velkolepě.

Výstava Můj svět v Českých Budějovicích
30. srpna 2021 Charita České Budějovice

Výstava Můj svět v Českých Budějovicích

Od 1. do 27. září bude možné v kouzelných prostorách křížové chodby dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích shlédnout putovní verzi výstavy Můj svět, kterou již po třinácté organizuje Charita Opava. Výstava bude veřejnosti přístupná o víkendech a v čase bohoslužeb.