Humanitární pomoc

Poskytujeme ji hlavně lidem, kteří přišli ve válečném konfliktu nebo po přírodní katastrofě o domov, hrozí jim hlad, epidemie, nemají dostupnou lékařskou péči a podobně. V poslední době putovala naše pomoc především na Ukrajinu, aby ulehčila život lidem v Iráku a Sýrii, ale třeba i do Indie, na Blízký východ nebo do Kambodže, sužované střídáním záplav a obdobími sucha.

foto: Jakub Žák

 

Ukrajina

Charita Česká republika i další Charity z české charitní sítě působí na Ukrajině dlouhodobě. Pomoc se původně soustředila především na sociální služby pro děti a seniory, zdravotnictví a vzdělávání. V roce 2014 jsme začali poskytovat humanitární pomoc lidem zasaženým konfliktem ve východní části země. Od vypuknutí války v roce 2022 se zaměřujeme na zajištění humanitární pomoci lidem v zemi a dlouhodobým zlepšováním podmínek pro ty, kteří museli uprchnout ze svých domovů. Spolupracujeme také s Charitou Ukrajina, která má v zemi rozsáhlou síť lokálních poboček.

Pomoc vysídleným lidem a zlepšení dostupnosti zdravotní péče

V reakci na invazi ruských vojsk na Ukrajinu jsme výrazně rozšířili naše humanitární aktivity v zemi. Součástí naší práce jsou dodávky materiální pomoci a zajištění psychosociální péče v zasažených oblastech. Lidem, kteří museli uprchnout do bezpečnějších částí země, pomáháme zajistit důstojné životní podmínky, poskytujeme přímou finanční podporu a zlepšujeme dostupnost tamní zdravotní péče. Ukrajinským uprchlíkům pomáháme také v Moldavsku.

PŘISPĚJTE NA POMOC UKRAJINĚ

Vánoce ve válce: Jak se letos (ne)slaví vánoční svátky na Ukrajině
20. prosince 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Vánoce ve válce: Jak se letos (ne)slaví vánoční svátky na Ukrajině

„Venku lehce mrholí a lidé obcházejí generátory hučící na chodnících, píše ze západní Ukrajiny naše kolegyně Kateřina Krejčová. Atypická atmosféra, kterou si s vánoční pohodou zrovna nespojíme, je pro Ukrajince už téměř denní rutinou. Jak se lidé na Ukrajině připravují na vánoční svátky? A chtějí letos vůbec něco slavit? Spolupracovníci Charity přibližují, jak prožívají letošní advent.

6 způsobů, jak Charita stále pomáhá lidem zasaženým válkou na Ukrajině
16. prosince 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

6 způsobů, jak Charita stále pomáhá lidem zasaženým válkou na Ukrajině

Válka na Ukrajině trvá již více než tři čtvrtě roku. Za tu dobu přišly miliony lidí o domov, o možnost zabezpečit své rodiny a o normální život. Charita Česká republika od prvního dne války pomáhá lidem, kteří trpí kvůli ruské agresi.

Světlo a teplo pro Ukrajinu – zapojení pracovníků z vyhnané Charity Mariupol
15. prosince 2022 Arcidiecézní charita Olomouc

Světlo a teplo pro Ukrajinu – zapojení pracovníků z vyhnané Charity Mariupol

Z Arcidiecézní charity Olomouc dnes do ukrajinské Charity Kolomyja vyrazil náklad s humanitární pomocí. Kamion veze 230 elektrocentrál různých výkonů, zdravotní materiál a také dva větší nafukovací stany. Charita v Kolomyji bude materiál dále distribuovat k potřebným, a to i ve spolupráci s pracovníky evakuované Charity Mariupol, aktuálně pomáhající na několika místech poblíž fronty. Děkujeme i touto cestou všem dárcům zapojených do naší sbírky Světlo a teplo pro Ukrajinu, kteří nám umožnili vypravit v prosinci již druhý kamion. Sbírka prozatím nekončí. Charita se snaží pořídit zejména další elektrocentrály a plynová topidla.

Liudmila přišla o domov i o příbuzné. Charita pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku zvládat psychicky náročné období
15. prosince 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Liudmila přišla o domov i o příbuzné. Charita pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku zvládat psychicky náročné období

Liudmila pochází z Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Poprvé ji válka vyhnala z domova v roce 2014, když Rusové obsadili Krym. Tehdy Liudmila přišla o svou matku, manžela a další příbuzné. Letos v zimě se znovu musela vydat na útěk. Útočiště našla v Moldavsku. Překonat trauma způsobené válkou jí zde pomáhá Charita.

Zničená infrastruktura a teploty pod bodem mrazu. Jak pomáhá Charita Ukrajincům přečkat tuto krutou zimu?
8. prosince 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Zničená infrastruktura a teploty pod bodem mrazu. Jak pomáhá Charita Ukrajincům přečkat tuto krutou zimu?

Masivní útoky na základní infrastrukturu znamenají pro Ukrajince krutou zimu. Rozsáhlými výpadky dodávek elektřiny, vody, plynu i tepla trpí všichni, včetně dosud relativně bezpečného západu Ukrajiny. Charita pomáhá Ukrajincům překonat toto náročné zimní období. Staví modulární domky, dodává generátory a poskytuje psychologickou a finanční pomoc.

Charity na jihu Čech pomohly v souvislosti s válkou na Ukrajině už v 26 tisících případech
7. prosince 2022 Diecézní charita České Budějovice

Charity na jihu Čech pomohly v souvislosti s válkou na Ukrajině už v 26 tisících případech

20 tisíc balíčků potravinové pomoci, 9 tisíc zásilek materiální pomoci, 300 absolventů kurzu českého jazyka. Charity v českobudějovické diecézi od března pomáhaly v 26 tisících případech. Dodnes je kontaktní místo Poradny pro cizince a migranty plně vytíženo. Jeho pracovníci dál každodenně pomáhají s problémy, které dlouhodobý pobyt v cizí zemi lidem z Ukrajiny přináší. Diecézní charita vyčíslila přímé náklady související s migrační vlnou na 13 a půl milionu korun.

7 vánočních receptů z celého světa: Objevte chuť Sýrie, Zambie či Ukrajiny
5. prosince 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

7 vánočních receptů z celého světa: Objevte chuť Sýrie, Zambie či Ukrajiny

Už jste někdy slyšeli o pokrmech jako Buuz, Yalanji nebo Satsivi? Vyzkoušejte o letošních svátcích dobroty z celého světa, po kterých se jen zapráší. Recepty jsme pro vás připravili společně s kolegy ze zemí, ve kterých Charita pomáhá lidem v nouzi. Na závěr pro vás máme i jeden bonusový recept, o který se podělily ukrajinské děti v Česku.

Pomoc a sbírku na pomoc Ukrajině rozšiřujeme o mobilní plynová kamna
3. prosince 2022 Arcidiecézní charita Olomouc

Pomoc a sbírku na pomoc Ukrajině rozšiřujeme o mobilní plynová kamna

Arcidiecézní charita Olomouc vedle pokračující sbírky na generátory pro Ukrajinu rozšiřuje sbírku o dary na pořízení mobilních propan-butanových kamen. U dodavatelů má již rezervovánu zásilku 500 kusů těchto topidel včetně stejného množství prázdných propanbutanových lahví použitelných k plnění na Ukrajině. Blížící se zima vyžaduje rychlou pomoc lidem, kterým život na Ukrajině ztrpčují stále se opakující dlouhodobé výpadky elektřiny a nefunkční zdroje tepla. Charita na Ukrajině se obává katastrofálních následků, které může zima způsobit, pokud se situace nestabilizuje a nebudou, byť provizorně, zajištěny alespoň nouzové dodávky elektřiny a tepla pro nejohroženější obyvatele.

Představme si sebe na místě uprchlíků
15. listopadu 2022 Oblastní charita Ústí nad Orlicí

Představme si sebe na místě uprchlíků

S vypuknutím války na Ukrajině začali z napadené země utíkat lidé. Prchali do bezpečnějších míst uvnitř státu i do zahraničí. Česká republika patří k zemím, které jich přijaly poměrově k počtu vlastních obyvatel nejvíc. Utíkali jako všichni váleční uprchlíci, kteří se museli sebrat z minuty na minutu, jen s tím nejnutnějším, doma nechat veškerý majetek a často i nejbližší členy rodiny. Oblastní charita Ústí nad Orlicí začala ihned pracovat pro uprchlíky, kteří jsou v našem okrese. V Letohradě zřídila humanitární sklad, sháněla ubytování, potraviny, šatstvo, prostředky, z kterých by pomoc uprchlíkům financovala. Důležitým krokem bylo zaměstnání ukrajinsky mluvící koordinátorky Veroniky Peškové. To bylo možné díky podpoře Ministerstva vnitra. Veronika je maminka tří dětí, v ČR žije už 24 let, a poprosili jsme ji o rozhovor:

Ruslan utrpěl při ostřelování svého domu na Ukrajině těžké popáleniny
3. listopadu 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Ruslan utrpěl při ostřelování svého domu na Ukrajině těžké popáleniny

Válka na Ukrajině těžce zasáhla miliony civilistů. Mnozí z nich ze země uprchli, tisíce dalších jich zemřely nebo byly zraněny. Ruslan Mendilo, 73letý muž z Černihivské oblasti, utrpěl těžké popáleniny poté, co se jeho dům stal cílem ostřelování. Díky peněžní podpoře Charity Česká republika na Ukrajině si nyní může Ruslan dovolit lékařskou péči, která mu může zachránit život.

Příběhy s dobrým koncem

Ani válka Denyse nezastavila

S karate začal ve čtyřech letech. Brzy se ukázalo, že má talent, a tak ho rodiče podporovali, co to šlo. Zúčastnil se mezinárodních zápasů a vozil z nich medaile. O 10 let později získal zelený pás s hnědým pruhem. Zápasil každý víkend, poznal spoustu nových kamarádů. Letos na jaře je však rozdělila válka. Denys je z ukrajinského Charkova.

Do Česka přicestoval za dramatických okolností na jaře se svou matkou, 42letou Tetianou. Neuměli česky, neměli kde spát, v cizí zemi byli ztraceni. Od známé dostali kontakt na Arcidiecézní charitu Praha, která jim poskytla ubytování a pomoc v začátcích. „Nevím, co bychom bez nich dělali. Po příjezdu jsem nevěděla, co dřív, byla jsem v šoku, v permanentním stresu a snažila se hlavně zachránit syna,“ vzpomíná na začátky u nás Tetiana.
Jak šel čas, matka se synem se zapojili do běžného života. Tetiana, která na Ukrajině pracovala jako hlavní účetní ve farmaceutické firmě, našla práci ve skladu. Denys začal chodit do školy a do oddílu karate. I v této fázi rodině intenzivně pomáhala pražská Charita. „Nejtěžší pro mě bylo se zorientovat. Bez pomoci tlumočníků by pro mě bylo těžké pochopit, jak fungují úřady,“ přiznává Tetiana. „Charita je nám stále oporou. Mám se kam obrátit, když mě přepadne strach a zoufalství. Ve zprávách bohužel často slyšíme o Charkovu. Mám tam příbuzné. Bojím se,“ říká žena, která má kdykoli otevřené dveře k psychologické podpoře.

Na šampionát jel díky Charitě

Sílu a motivaci Tetianě dodává její syn Denys. „Mám jen jeho. Chci, aby žil v míru.“ Chlapec navštěvuje 9. třídu základní školy a karate pro něj není jen koníček. Tréninkům dává vše. Je velkou posilou pro vinohradský klub, kam dochází.
Nedávno se konal evropský šampionát v Polsku. Denys snil o tom, že stane na stupni vítězů. „Na cestu do Polska jsme neměli peníze,“ vzpomíná Tetiana. Zápasu se mladý karatista nakonec zúčastnil i díky finanční podpoře od Charity.

Splněný sen

Denyse čekal v Polsku zážitek, na který nikdy nezapomene. Potkal vrstevníky, s kterými zápasil ještě na Ukrajině. Teď jsou kluci kvůli válce rozesetí po Evropě. Pokračují ve sportu, ve své zálibě. Mohli se opět potkat. V míru.
Denysovi se v Polsku splnil jeho sen. „Tak si přál stát na stupni vítězů s ukrajinskou vlajkou! Ono se mu to splnilo!“ vzpomíná dojatě jeho máma.

Není se kam vrátit

Jaké má nyní před Vánoci Tetiana nejbližší plány? „Zlepšit se v češtině. S kolegy v práci si rozumíme. Já na ně ukrajinsko-česky, oni na mne česky. S úsměvem jde všechno. Jsem vděčná, že můžu docházet na kurzy češtiny, které Charita nabízí,“ říká s vědomím, že Česko zřejmě zůstane jejím domovem. Veškeré zázemí na Ukrajině ztratila. Neví, jestli se bude mít kam vrátit.

V 6 ubytovnách a 12 bytech poskytuje Arcidiecézní charita Praha komplexní a dlouhodobou podporu více než 300 uprchlíkům, kteří nemají v Česku žádné zázemí.