U příležitosti Mezinárodního dne migrantů, kterým vyhlásilo Valné shromáždění OSN 18. prosinec, považuje Charita Česká republika za důležité připomenout zásadní roli, kterou migranti hrají v evropské společnosti. Sdílíme proto prohlášení Caritas Europa, ve kterém vyzývá evropské představitele, aby podporovali ochranu migrantů a uznali jejich přínos pro rozvoj našich zemí. Tím, že usnadníme lidskou mobilitu, můžeme vytvořit inkluzivnější společnost.
Je třeba si uvědomit, že migranti nejsou „nezvaní hosté“, ale jsou naopak nedílnou a ekonomicky aktivní součástí evropské společnosti. Bez jejich přičinění by některá odvětví, jako jsou zdravotní a sociální služby, výroba, zemědělství či stavebnictví, prakticky nemohla fungovat. Přesto je jejich přínos často bagatelizován, ba co hůře, někdy i zcela přehlížen. Místo uznání čelí předsudkům, diskriminaci a stigmatizaci. Je nejvyšší čas to změnit a otevřeně ocenit jejich hospodářský, kulturní a sociální přínos.
Evropská politika se také stále více zaměřuje na opatření, která zabraňují příchodu migrantů a urychlují jejich návraty, a zároveň se snaží přenést svou odpovědnost na země mimo EU. Opatření, jako je například nový Pakt EU o azylu a migraci, mohou vést k omezení přístupu k azylu, rozsáhlému zadržování na hranicích a zhoršeným podmínkám pro přijímání migrantů v členských státech EU. Tato opatření však stejně nově příchozí od snahy vydat se na často nebezpečnou cestu do Evropy za lepším životem neodradí.
Nedostatek legálních a bezpečných cest vystavuje migranty, včetně dětí bez doprovodu, nejrůznějším druhům násilí, vytlačování a zadržování, a to jak během jejich cesty, tak i po příjezdu do Evropy. Podle posledních údajů zemřelo od roku 2014 ve Středozemním moři více než 30 000 migrantů.
Navzdory opakujícím se tragédiím na moři evropské vlády i nadále zpřísňují svou restriktivní politiku. Jasným příkladem je reakce některých evropských zemí na pád režimu Bašára Asada a jejich snaha urychlit návrat Syřanů. To ilustruje zřejmou snahu omezit ochranu za každou cenu.
Caritas Europa navrhuje alternativní plán, který usnadňuje mobilitu lidí prostřednictvím zjednodušeného přístupu k vízům, pracovnímu povolení a sloučení rodiny. Rozšíření a usnadnění legální migrace pro všechny úrovně kvalifikací je třeba začít brát vážně. Je třeba respektovat perspektivy, přání a práva migrantů a spojit regulérní migraci s důstojnou prací a ochranou lidských práv.
Mnoho migrantů se potýká s překážkami kvůli nedostatku stabilního a bezpečného právního postavení. To je činí zranitelnými vůči vykořisťování a znemožňuje jim plně využít svůj potenciál. Často jsou jim upírána základní práva a čelí stigmatizaci. Je načase, aby Evropa vytvořila prostředí, v němž se bude všem dařit a kde budou všichni moci plně využít svůj potenciál a být společensky prospěšní v duchu skutečné inkluzivity.
Maria Nyman, generální tajemnice Caritas Europa.
Opatření, která prohlubují utrpení, omezuji svobodu a kriminalizují lidi ve zranitelných situacích, nemohou mít v Evropě, která se zavázala ke společným hodnotám a lidským právům, místo. Je načase začít budovat inkluzivní společnost v moderním slova smyslu, ve které se bude každý cítit právoplatným a respektovaným členem, bez ohledu na svůj původ. A také přestat vnímat migranty jako problém, nýbrž je brát jako příležitost. Může nám v tom pomoci to, že si uvědomíme jejich hospodářský, kulturní a sociální přínos a budeme ho dále komunikovat.