Projekt „Energie pomáhají“ společnosti E.ON Energie, a.s., který probíhal v letech 2023–2024, úspěšně naplnil své poslání: pomoci těm, kteří se v době energetické krize ocitli v obtížné životní situaci. Charita Česká republika díky tomuto projektu mohla podat pomocnou ruku stovkám lidí po celé republice.
Energie pomáhají – projekt, který opravdu pomohl
Díky finančnímu daru ve výši 11 832 360 Kč jsme v síti 72 odborných poraden pomohli 263 konkrétním osobám. Naše pomoc byla adresná a cílená, založená na sociálním šetření a individuální práci s klienty.
Komu a jak jsme pomohli?
Nejčastěji šlo o samoživitele a samoživitelky (47 %), dále rodiny v nouzi (23 %), jednotlivce (21 %) a seniory (9 %). Finanční prostředky byly využity nejčastěji na:
- náklady spojené s bydlením (31 %),
- úhradu záloh či dluhů za energie (22 %),
- školní výdaje dětí z chudých rodin (21 %) – školní potřeby, obědy, pobyty a kroužky.
Projekt přinesl konkrétní úlevu rodinám a jednotlivcům – pomohl např. s nákupem brýlí, počítače pro děti, školních obědů nebo úhradou nedoplatků, které hrozily ztrátou bydlení. Příběhy z praxe potvrzují, jak účinná tato pomoc byla.
Pomoc z projektu přišla v pravou chvíli. Díky ní jsem mohla uhradit doplatky za energie a zůstat v bezbariérovém bytě se synem, který má těžké zdravotní postižení. Děkuji všem, kdo se na této pomoci podíleli.
– Ivana, maminka z Plzně
Poděkování dárci
Děkujeme společnosti E.ON Energie, a.s. za významné partnerství a štědrý dar, díky kterému jsme mohli reagovat na tíživé situace našich klientů rychle, účinně a s respektem. Zvláštní poděkování patří také za mimořádnou pomoc při zářijových povodních, kdy jsme mohli podpořit 34 rodin částkou 50 000 Kč.
Projekt skončil, ale dopad zůstává
Projekt „Energie pomáhají“ skončil, ale jeho dopad trvá. Pomohl stovkám lidí překlenout těžké období a znovu najít stabilitu. Společně se společností E.ON a jejími zákazníky jsme ukázali, že i úspora energie může znamenat skutečnou změnu v životě druhých.
Děkujeme všem, kteří se na projektu podíleli. Vaše pomoc měla smysl.
Příběhy pomoci z projektu Energie pomáhají

„Vychovávám děti sama a kvůli zdraví se zatím nemůžu vrátit do práce“ – paní Lenka
Paní Lenka je matka samoživitelka, vychovává sama šestnáctiletou dceru a sedmiletého syna. S otcem dětí již několik let nežije ve společné domácnosti, jelikož měl problémy s alkoholem, které nepříznivě poznamenaly život celé rodiny. Po nějakou dobu se dokonce ocitl bez přístřeší a nyní našel útočiště v azylovém domě pro muže. Je dlouhodobě nezaměstnaný a jeho jediným příjmem jsou dávky hmotné nouze, z kterých paní Lence přispívá na výživu dětí 700 Kč měsíčně, které mu určil soud. Do výchovy dětí se nezapojuje, občas rodinu navštíví. Lenka žije s dětmi v družstevním bytě. Dcera studuje na střední škole, syn nastoupil do základní školy. Ani jedno z dětí si nemůže dovolit placené volnočasové kroužky, protože na ně nezbývají peníze.
Paní Lenka pracuje jako prodavačka v obchodě s potravinami. Před několika měsíci jí začaly trápit problémy s kolenem a poté se zhoršilo i staré poranění páteře. Kvůli zdravotním potížím je nyní na nemocenské v domácím léčení, dochází na injekce a užívá množství léků. Její stav se však nelepší, ošetřující lékař zvažuje, zda bude nutná operace. Návrat do zaměstnání je prozatím v nedohlednu. Za běžných okolností zvládá Lenka pokrýt všechny důležité rodinné výdaje. Nemá dosud žádné dluhy. Rodina žije velmi skromně a snaží se i něco ušetřit, pokud je to možné. Do finančního plánování zapojuje i své děti, aby znaly hodnotu peněz a jednou samy uměly hospodařit.
Dlouhodobý výpadek obvyklého příjmu Lenky pro rodinu představuje velkou překážku. Po zaplacení pravidelných měsíčních plateb jako je např. nájem, energie a pojištění, už jí z dávek nemocenského pojištění nezbývají peníze na nákup potravin, hygienických potřeb či léků. Lenka se dostala do bezvýchodné situace, kdy nezvládne uhradit všechny nutné výdaje rodiny. Aktuální příjmy paní Lenky představuje částka okolo 18 000 Kč, výdaje činí 17 000 Kč. Uvažovala už nad vyřízením půjčky, ale bojí se, že tento krok její problém nevyřeší, ale naopak vše zhorší, a proto se nakonec rozhodla požádat o pomoc Charitu.
Paní Lence Charita vypomohla díky daru z projektu Energie pomáhají v této obtížné životní situaci se zaplacením dvou měsíčních nájmů ve výši 13 078 Kč.
Ilustrační foto

„Po výdajích na léky mi zbývá 120 korun na den.“ – pan Jaroslav
Pan Jaroslav se zdravotním hendikepem má trvalý pobyt hlášený na úřadě. Zahradní chatku, kterou momentálně obývá, mu poskytl známý, kterému hradí pouze měsíční poplatky za elektřinu 260 Kč a za propanbutanové láhve 490 Kč. Jeho jediným zdrojem příjmu je příspěvek na živobytí ve výši 4 860 Kč. V květnu došlo k odpočtu elektřiny, ale vyúčtování zatím nedorazilo. Jaroslav očekává, že nedoplatek bude vyšší než loňský, který činil 480 Kč. Nemá žádné úspory a měsíční výdaje na léky dosahují přibližně 600 Kč. To znamená, že mu zbývá 3 510 Kč na pokrytí běžných výdajů, což představuje necelých 120 Kč denně.
Pan Jaroslav býval živnostníkem. Musel s tím však přestat kvůli stále častějším epileptickým záchvatům. Následoval finanční propad a tak se ocitl bez zaměstnání a bez střechy nad hlavou.
Jaroslav se nachází v extrémně obtížné situaci, jeho zdravotní stav nevykazuje žádné známky zlepšení. Není možné mu doporučit možnost přivýdělku nebo stálého zaměstnání. Jednou z možností je však nalézt si vhodnější bydlení, na které by mohl uplatnit nárok na sociální podporu, jako je například doplatek na bydlení nebo příspěvek na nájemné.
Charita ze sbírky E.ON poskytla panu Jaroslavovi 1 029 Kč na nákup potravin a hygieny (ušetřené prostředky Jaroslav použije na případný nedoplatek za elektřinu).
Ilustrační foto

„Po zaplacení nájmu nám nezbývá na základní potřeby.“ – paní Květa
Paní Květa žije s manželem v podnájmu. Jejich jediným příjmem je manželův důchov ve výši 14 343 Kč. Z tohoto příjmu musejí hradit náklady na bydlení ve výši 10 241 Kč. Květa si navíc musí sama platit zdravotní pojištění. Po odečtení nákladů na bydlení a platby za zdravotní pojištění se jim nedostává na nákup základních prostředků na přežití, potravin a hygienických potřeb,
Vzhledem k nedostatku finančních prostředků dostali v Charitě doporučení k aktivnímu hledání možností zvýšení příjmů. Květa by mohla najít brigádu nebo zaměstnání na částečný úvazek, což by pomohlo ke zvýšení finanční stability. Pokud Květa vhodné zaměstnání nenajde, měla by se zaevidovat se na úřadu práce. Tím by získala nárok na podporu, včetně hrazení zdravotního pojištění státem. Dalším krokem, který by manželé měli zvážit, je snížení nákladů na bydlení. Například nalezením levnějšího podnájmu, což by mohlo uvolnit část finančních prostředků na základní potřeby.
Charita ze sbírky E.ON klientce poskytla jednorázový dar 10 241 Kč na úhradu nákladů na bydlení a služeb spojených s užíváním bytu.
Ilustrační foto

„Jsem seniorka a za běžné situace všechno zvládám, ale letos přišly vysoké nedoplatky.“ – paní Věra
Paní Věra žije sama v bytě a jediným příjmem je starobní důchod ve výši 17 013 Kč za měsíc. Nedávno jí přišel nedoplatek za elektřinu 9 583 Kč a podobná částka nedoplatek za plyn 9 046 Kč. V důsledku toho jí byly zvýšeny zálohy na platbu za energie. Klientka se snažila hradit nedoplatky a ostatní služby, ale nakonec jí nezbylo na úhradu nájemného. Momentálně Věra dluží nájemné za poslední kvartál a dvě poslední splátky za plyn ve výši 3 018 Kč. Tři dlužené měsíční nájmy naštěstí nebudou důvodem, aby byla Věře ukončena nájemní smlouva. Za běžné situace zvládne hradit své náklady za bydlení a uspořit si na další vyúčtování služeb.
Charita z projektu E.ON poskytla klientce částku 12 018 Kč na úhradu tří dlužných nájmu (9 000 Kč) a nedoplatek za vyúčtování za plyn (3 018 Kč).
Ilustrační foto

„Manželka je upoutaná na lůžko a každý další výdaj je přítěží pro už tak napjatý rozpočet.“ – pan František
Pan František se celodenně stará o nemocnou manželku, proto je jejich jediným příjmem její důchod. Společně vychovávají 13letou dceru. Chci poděkovat za podporu mé rodiny. S manželkou vychováváme dceru Kateřinu. Máme z ní velkou radost, protože se pěkně rozvíjí, sportuje a dobře se učí. V jiných ohledech náš život není tak usměvavý, jak jsme si ho kdysi plánovali. Manželka po porodu dcery vážně onemocněla, její stav se postupně zhoršuje a nyní je upoutána na lůžko a zcela odkázána na pomoc ostatních. S péčí nám pomáhají sociální služby a zvládáme to. Není pro nás lehké udělat a obstarat vše potřebné a zajistit dobré podmínky pro dceru. A nejen stran lidských sil, ale také finančně. Protože se ženě věnuji celodenně, je naším jediným příjmem její důchod, příspěvek na péči a přídavky na dceru. Každý další výdaj spojený s péčí nebo s běžným životem je proto přítěží pro už tak napjatý rodinný rozpočet. Úhrada vyúčtování energií, ale i běžné náklady na život a bydlení nebo odbornou péči o manželku řešíme jen s vypětím sil.
Proto děkujeme za finanční podporu, která nám umožní tyto náklady pokrýt.
Ilustrační foto

„Kvůli vážným problémům se srdcem nemůžu pracovat a vysoký nedoplatek mě dostal do finanční tísně.“ – paní Pavla
Pavla žije sama v obecním bytě a řádně platí nájem. Kvůli vážným problémům se srdcem nemůže vykonávat zaměstnání. K tomu se nyní přidalo podezření na rakovinu plic. Kvůli zdravotním potížím je v současné době vedena v evidenci úřadu práce jako nezaměstnaná. Pavla žije z dávek státní sociální podpory – příspěvek na bydlení ve výši 10 800 Kč a dávky hmotné nouze – doplatek na živobytí v částce 4 200 Kč. Nájem za obecní byt i s energiemi činil za květen 13 452 Kč, Pavle tedy zbývá částka na jídlo a ostatní potřeby ve výši přibližně 1 500 Kč měsíčně.
K tomu byl Pavle vyměřen nedoplatek za energie, který není momentálně schopna zaplatit. Požádala o splátkový kalendář a byla jí určena měsíční splátka ve výši přes 3 000 Kč, tu však Pavla nedokáže sama uhradit. Na první splátku si tedy půjčila peníze od své sestry. Na oddělení dávek hmotné nouze zažádala o okamžitou mimořádnou pomoc, ale bohužel bezvýsledně, protože žádost podala až v době po splatnosti faktury. Pavla podala také žádost o navýšení příspěvku na bydlení. Tu však úřad schvaluje čtvrtletně se zpětnou účinností.
Od Charity v Ostravě Pavla obdržela dotaci 12 008 Kč na úhradu čtyř splátek nedoplatku za energie z programu Energie pomáhají.
Ilustrační foto

„Nezvládal jsem platit, tak jsem vyhledal pomoc v charitní poradně.“ – pan František
Pan František je starobní důchodce, který pobírá důchod ve výši 19 441 Kč. Žije v bytě 1+1 a jeho pravidelné výdaje tvoří nájemné, zálohy na služby a poplatek za parkovací služby, zálohy za energie, paušál za telefon a internet. Tyto náklady měsíčně činí 12 770 Kč. František má v jednom pokoji přímotop a loni se mu zvýšila spotřeba. Protože došlo také k navýšení ceny za 1 kWh, vznikl panu Františkovi vysoký nedoplatek ve výši přes 23 tisíc Kč a byly mu navíc navýšeny zálohy. Klient měl ještě půjčky z minulosti a dostal se tak do platové neschopnosti. Proto se obrátil na charitní poradnu. Při sestavování osobního rozpočtu vyšlo najevo, že František má nyní vyšší výdaje než příjmy. Ve spolupráci s poradnou požádal o příspěvek na bydlení, domluvil nižší splátky u úvěrové společnosti a uhradil část nedoplatků vůči společnosti ČEZ. Na další úhradu nedoplatků za energie pan František již nemá volné finanční prostředky.
Z projektu E.ON mu byla poskytnuta částka na úhradu nedoplatku za energie ve výši 23 169 Kč.
Ilustrační foto

„Utekla jsem před násilím a teď se snažím postavit na vlastní nohy.“ – paní Patricie
Patricie je samoživitelka a stará se sama o malé děti. Od otce dětí se odstěhovala, kvůli jeho problémům s alkoholem, závislostí na hracích automatech a násilnickému chování vůči ní i jejich dětem. Výživné jí platí jen velmi nepravidelně. Po úmrtí své matky se klientka nastěhovala ke svému otci do většího rodinného domu a našla si zaměstnání jako pracovnice úklidu. Nicméně nebyla schopná kvůli rostoucím cenám energií a nákladům na bydlení platit svému otci nájem, a musela se od něj vystěhovat. Přestože se Patricie snažila najít bydlení, neuspěla a s dcerou skončila v azylovém domě. Patnáctiletý syn zůstal bydlet u dědečka, který ho má v péči, a matka mu platí výživné ve výši 1 000 Kč měsíčně.
Za dobu, kdy žije v azylovém domě, se jí podařilo od posledního zaměstnavatele získat smlouvy o ukončení pracovního poměru, zaregistrovat se na Úřadu práce, zažádat si o dávky v hmotné nouzi a požádat o splátkový kalendář jejího dluhu u zdravotní pojišťovny. Našla si také novou práci, její dcera chodí do družiny a v rámci projektu „Obědy do škol“ má ve škole obědy zdarma.
Patricie má příjem 16 000 Kč a výdaje zhruba 15 500 Kč. Finanční dar 30 tisíc Kč klientka využila na kauci na nájem v novém bydlení.
Ilustrační foto

„Péče o postiženého syna mi nedovolí pracovat na plný úvazek.“ – paní Karolína
Karolína žije sama se dvěma dětmi. Na staršího syna pobírá příspěvek na péči v nejvyšším stupni kvůli jeho vážnému postižení. Náročná péče o syna jí neumožňuje pracovat na plný úvazek. Loni se rozvedla se svým manželem, který s rodinou do té doby žil a finančně přispíval na chod domácnosti. Karolína se tak dostala do situace, kdy jí chybí finanční prostředky k uhrazení nedoplatků za energie. Paní Karolína aktivně řeší nastalou situaci: Shání si další příjem a nechala si zvýšit zálohy na energie, aby již nedocházelo k nedoplatkům.
Peníze z projektu Energie pomáhají byly použity na uhrazení nedoplatku za energie.
Ilustrační foto

„Snažím se získat vnuky z dětského domova do vlastní péče, ale soudní řízení je finančně náročné.“ – paní Liubov
Paní Liubov je v důchodovém věku a dochází do poradny pro cizince. Nyní usiluje o získání svých vnuků, předškoláků, do vlastní péče, protože mají od letošního února soudně nařízenou ústavní výchovu. Matka dětí se soudy bohužel nespolupracuje a kluci se proto ocitli v dětském domově. Otec dětí nemůže přijet, kvůli branné povinnosti nesmí opustit Ukrajinu. Tíha situace tak leží zcela na babičce. Paní Liubov vše řeší v souladu s právníky a soudními tlumočníky, momentálně se domlouvá právní zastupování klientky u soudu, až bude nařízený.
V souvislosti s těmito okolnostmi paní Ljubov narostly výdaje a nezbývá jí na úhradu ubytování a s ním spojených služeb. Kromě toho má v péči jedenáctiletého vnuka, o kterého se kompletně stará a platí veškeré potřeby. To vše z důvodu dlouhodobé těžké nemoci své druhé dcery, matky dítěte.
Finanční dar z projektu Energie pomáhají byl použit na úhradu nákladů spojených s bydlením.
Ilustrační foto

„Se čtyřmi dětmi a maminkou s roztroušenou sklerózou sama nezvládám všechny výdaje.“ – paní Ludmila
Ludmila je původem z Ukrajiny a v České republice žije od března 2022 pod dočasnou ochranou. Přijela spolu se svými čtyřmi dětmi ve věku od 5 do 16 let. Je rozvedená a ve společné domácnosti s nimi žije také její matka, která má roztroušenou sklerózu, pohybuje se pouze na vozíku a vyžaduje intenzivní péči. Ludmila bydlí s dětmi a matkou v městském bytě v Plzni. V březnu 2024 jí energetická firma zvýšila zálohy za elektřinu, čímž vzrostly i náklady na bydlení a Ludmile vznikl vysoký nedoplatek za elektřinu.
Kvůli neustálé péči o nemocnou matku nemá možnost pravidelně pracovat a vylepšit tím rodinný rozpočet, který momentálně tvoří humanitární dávky. Vzhledem k vysokému dluhu lze předpokládat, že se rodina dostane do finančních potíží, kdy jim po zaplacení částky nezbydou peníze na zajištění základních potřeb.
Ludmila spolupracuje s poradnou pro cizince Diecézní charity Plzeň, kde jí doporučili navýšení záloh elektřiny a také efektivnější hospodaření s rozpočtem. Pracovníci poradny také pomáhají Ludmile hledat zařízení se speciální péčí, kam by mohla být umístěna její matka, aby si Ludmila mohla najít práci.
Z daru společnosti E.on byl uhrazen nedoplatek za elektřinu.
Ilustrační foto

„Kvůli zdravotnímu stavu nemůžu pracovat a na rozhodnutí o důchodu pořád čekám.“ – pan František
František je žadatelem o invalidní důchod, ale na rozhodnutí o přiznání čeká již delší dobu. Kvůli svému zdravotnímu stavu nemůže najít práci a je veden na pracovním úřadě. Pobírá příspěvek na bydlení. Jeho manželka pracuje v Praze, kde si platí bydlení a ve volném čase jezdí domů za rodinou. Po zaplacení nájmu jí už ale moc peněz nezbývá. František má syna, který pobírá invalidní důchod třetího stupně, ale u rodičů nebydlí a na chodu domácnosti se nepodílí.
Rodina má půjčky, které se snaží splácet a také jim vznikl nedoplatek za dodávky tepla. Ten za ně zaplatil majitel bytu, v němž rodina žije, ale platbu nyní požaduje zpět.
Řešením nepříznivé situace rodiny je navýšení záloh za dodávky tepla, aby již nevznikl nedoplatek, a také zažádání o zvýšení dávek na úřadu práce.
Z daru byl zaplacen nedoplatek za dodávky tepla.
Ilustrační foto

„Dlouho jsem žila skoro na ulici, teď mám aspoň střechu nad hlavou.“ – paní Iryna
Paní Iryna žila dlouho v podstatě téměř na ulici. Díky charitní poradně se jí podařilo vyřídit doklady o trvalém pobytu v České republice a najít si brigádu. Jelikož má předdůchodový věk, špatně se jí shání zaměstnání. Našla si také bydlení na ubytovně, protože nemá finanční prostředky na zaplacení nájmu a energií v nájmením bytě. V současné době jí ale chybí prostředky na doplacení ubytování.
Díky tomu, že má paní Iryna trvalý pobyt v České republice, může si zažádat o dávky hmotné nouze a o příspěvek na bydlení. Díky této finanční podpoře nebude sociálně vyloučenou osobou.
Dar byl použit jako příspěvek na ubytování.
Ilustrační foto

„Pomáhám druhým, ale po výpadku jednoho příjmu sama řeším dluhy a nedoplatky.“ – paní Iveta
Iveta žije s manželem a synem v nájemním bytě. Dlouhá léta pracuje na Středisku sociální rehabilitace v rámci plzeňské Charity a pomáhá druhým, ale nedávno se sama ocitla ve svízelné situaci. Její manžel přišel o práci, a tím vypadl významný zdroj příjmů. Rodina má navíc značné dluhy, Iveta má exekuční příkaz ke srážkám ze mzdy a s pracovníky odborné dluhové poradny řeší vstup do insolvence.
Do toho přišla další rána, když bylo nutné zaplatit doplatek na energie a část nájmu na další měsíc. Jenže z čeho? Rodina nemá finanční rezervu a hubený rozpočet, ztenčený o výpadek platu jednoho jejího člena, stačí sotva na zaplacení základních potřeb. A také léků, které Iveta užívá kvůli svým zdravotním potížím.
Finanční dar od společnosti EO.N tedy rodině vytrhl trn z paty. Byl z něj uhrazen nedoplatek za vodu, odpady a příspěvek na nájem.
Ilustrační foto

„Stala jsem se obětí násilí, ale nevzdávám se.“ – paní Angela
Angela je mladá žena, která přijela do České republiky za prací, aby si u nás vydělala na živobytí a podpořila rodinu, která zůstala doma, v Latinské Americe.
U nás se však Angela stala obětí domácího násilí, agresivní výpady jejího partnera musela řešit policie, která partnera vykázala ze společného obydlí.
Zaměstnání v Česku měla Angela předem domluvené, ale kvůli partnerovu násilnickému chování a jeho nucenému vyhazovu z bytu se dostala do finanční nouze. Po navýšení cen energií nebyla schopna sama uhradit celé bydlení, proto si musela najít nové zaměstnání a levnější ubytování.
Nyní pracuje pod novou pracovní agenturou. Svoji situaci vnímá jako dočasnou a podniká kroky k jejímu zlepšení. Spolupracuje s policií a poradnou pro cizince.
Na základě doporučení lntervenčního centra Plzeňského kraje dostala Angela jednorázovou finanční podporu z daru společnosti E.on na úhradu nájmu, zbylé prostředky využije na pokrytí základních životních potřeb.
Ilustrační foto

„Vždy jsem všechno zvládala sama, ale letošní nedoplatek mě zaskočil.“ – seniorka Alena
Seniorka Alena žije sama a dospělé děti má v zahraničí. Vždy byla soběstačná, bez finančních problémů a ani v minulosti žádnou pomoc nevyužila. Díky finančním prostředkům z důchodu dokázala pokrýt všechny své životní náklady.
Nyní jí skokovým navýšením cen vznikl nedoplatek za plyn, s nímž nepočítala, a který není schopná sama zaplatit. Svou situaci ale vnímá jen jako dočasnou a aktivně se snaží ji zlepšit.
Sociální pracovníci paní Alenu podporují v jejím aktivním přístupu a zároveň jí poradili jak zlepšit svoji finanční situaci. Paní Alena si navýšila měsíční zálohy za energie, aby se neobjevily další nedoplatky.
Dar byl použit na zaplacení nedoplatku za plyn.
Ilustrační foto

„Manžel odešel. Zůstala jsem s dětmi na vše sama.“ – paní Bolortuya
Bolortuya je cizinka, která má jako pobytové oprávnění zaměstnaneckou kartu v České republice. Její manžel obdržel pouze výjezdní příkaz a nemůže tak v Česku pracovat.
Bolortuya pečuje o dítě, které chodí do základní školy, a vloni v Česku porodila druhé dítě. Manžel se s ní následně rozešel, nekomunikuje a své vyživovací povinnosti neplní. Její příjmy proto tvoří pouze rodičovský příspěvek, jiné dávky nepobírá. Mluví plynně česky a letos v květnu nastoupila zpět do zaměstnání na poloviční úvazek, pro mladší dítě si zajistila hlídání. Z plzeňské Charity dostává dlouhodobě materiální pomoc.
Kvůli navýšeným zálohám na energie a poplatkům za byt jí nezbývají žádné finanční rezervy a tedy ani naděje na zlepšení situace. Požádala proto o pomoc při platbě nájemného a na úhradu služeb spojených s bydlením. Po zaplacení těchto výdajů získaných z projektu Energie pomáhají mohla zajistit základní životní potřeby sobě a dětem. A možná, že zakoupí použitý kočárek v lepším stavu, než je ten stávající.
Ilustrační foto

„Nevěděla jsem, o jaké dávky můžu žádat, ale Charita mi s tím pomohla.“ – seniorka Eva
Eva je seniorka, bydlí sama v nájemním bytě poblíž Plzně a pobírá vdovský a starobní důchod. Protože chodí o berli a trpí na nízký tlak, pobírá také příspěvek na péči 1. stupně a bude si podávat žádost na jeho zvýšení.
Když se dozvěděla o vysokém nedoplatku na energie od energetické společnosti, obrátila se s prosbou o pomoc na Charitu. Z nízkého příjmu má totiž problém dlužnou částku uhradit. Eva nemá podporu ve své rodině a nemá ani představu o dávkách z Úřadu práce, o které by mohla žádat. Tyto příspěvky by jí mohly pomoci do budoucna lépe zvládat náhlé finanční zátěže.
Pracovníci charitní poradny jí vysvětlili možnosti ohledně dávek z Úřadu práce a poskytli jí finanční podporu z projektu Energie pomáhají.
Ilustrační foto

„Starám se sama o tři malé děti a na vysoký nedoplatek bohužel nemám rezervu.“ – paní Margita
Margita pečuje o tři malé děti a bydlí v pronajatém bytě. Otec dětí sice přispívá na jejich výživu, ale zajištění chodu domácnosti a celé rodiny je i tak pro ženu velmi finančně náročné.
Margita pobírá rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení a přídavky na děti. Z toho pokryje běžné náklady, ale nemá finanční rezervu na zaplacení větších nárazových výdajů, jako byl nedávný nedoplatek za energie.
Margita nyní přechodně žije u příbuzných v Plzni. Požádala je o finanční pomoc, ale ani oni nemají úspory, které by mohla využít. Proto se obrátila o pomoc na Diecézní charitu Plzeň. Díky daru od společnosti E.ON z projektu Energie pomáhají uhradila nedoplatek za teplou vodu a topení.
Margita aktivně spolupracuje s Úřadem práce a využívá možností sociálních dávek. Pro příští období si však navýší měsíční zálohy za energie, aby předešla tak vysokému nedoplatku při ročním zúčtování.
Ilustrační foto

„Na nedoplatek jsem si musela půjčit, ale teď nemám z čeho to vrátit.“ – paní Natalia
Natalia žije kvůli válce na Ukrajině sama se svým dítětem v České republice. Dítě chodí do páté třídy, Natalia pracuje v Diecézní charitě Plzeň jako uklízečka.
Když jí přišlo upozornění na nedoplatek za elektřinu, neměla na jeho zaplacení peníze, a tak si půjčila od kamarádky. Nyní ale potřebuje peníze kamarádce vrátit, jenže nemá z čeho. Iryna si nechá navýšit zálohy u svého dodavatele energií, aby jí nevznikaly nedoplatky.
Dar byl použit na zaplacení nedoplatku na elektřinu.
Ilustrační foto

„Snažím se, ale zatím mám jen občasné brigády místo stabilní práce.“ – pan Ivan
Ivan je uprchlík z Ukrajiny. Přišel o zaměstnání, a protože také jeho družka je bez práce, jejich finanční situace není dobrá. Ivan sice hledá nové zaměstnání, ale nachází jen krátkodobé příležitostné brigády a ne stálé zaměstnání.
Finančně ho podporují rodiče, kteří žijí na Ukrajině.
Ubytovatel Ivanovi oznámil, že jeho nedoplatek za energie činí přes 30 tisíc korun. Ivan se snaží a aktivně hledá nové zaměstnání, spolupracuje s Jobs centrem a nechal si nastavit vyšší zálohy za energie.
Díky finančnímu daru mohl Ivan uhradit nedoplatek za energie.
Ilustrační foto