Vytváření důstojné budoucnosti pro romskou menšinu
8. dubna 2025 Sociální oblast

Vytváření důstojné budoucnosti pro romskou menšinu

U příležitosti mezinárodního dne Romů potvrzuje Caritas Europa svůj závazek podpory a začleňování Romů v Evropě. Během nedávné studijní návštěvy Portugalska byli členové pracovní skupiny pro začleňování Romů do společnosti (CoP) svědky toho, jak aktivity portugalské Charity pomáhají Romům překonávat překážky a budovat lepší budoucnost. Od komunitních center po školní mediační programy – tyto činnosti poskytují cenné příklady, které mohou inspirovat celou síť Charit i další organizace.

S čím se i dnes potýkají romské komunityCaritas Europa již mnoho let spolupracuje s romskými komunitami, usiluje o ukončení jejich diskriminace, které stále čelí, a podporuje jejich plné začlenění do společnosti. K problémům, se kterými se romská menšina nejčastěji potýká, patří chudoba, vyloučení ze vzdělávání, nestabilita v oblasti bydlení a omezený přístup ke zdravotní péči. Tyto problémy jsou umocňovány přetrvávajícími stereotypy a sociálními stigmaty. Romové čelí i dnes společenské diskriminaci a jejich hlas je často ignorován nebo podceňován, a proto je potřeba vytváření rovných příležitostí stále naléhavá.

V roce 2022 proto Caritas Europa založila pracovní skupinu (CoP), která se zaměřuje na začleňování Romů do společnosti. Jejím cílem je posílit stávající úsilí, usnadnit sdílení postupů a posílit prosazování tématu začleňování Romů napříč členskými organizacemi Caritas Europa.

Členy této pracovní skupiny jsou zástupci Belgie, České republiky, Maďarska, Severní Makedonie, Portugalska, Srbska a Slovenska, kteří pravidelně pracují s romskou populací. Navzdory rozdílům v místních podmínkách a přístupech si členové vyměňují zkušenosti, učí se jeden od druhého a získávají poznatky o tom, jaké další projekty mohou být užitečné, účinné a inspirativní při prosazování lidské důstojnosti a rovnosti.

Po předchozí studijní návštěvě Slovenska v roce 2023 odcestovali členové pracovní skupiny (CoP) ve dnech 7. -8. října 2024 do Portugalska, aby přímo na místě viděli, jak Charita Portugalsko pracuje v terénu s romskými menšinami, zejména ve dvou diecézích: Viseu ve středním Portugalsku a Setúbal, jižně od Lisabonu.

Hlavní problémy, které v Portugalku řeší Charita PortugalskoPřestože portugalská vláda nerozděluje lidi podle etnické příslušnosti a nemá k dispozici oficiální údaje, odhaduje se, že v zemi žije více než 50 tisíc Romů. Romové žijí v Portugalsku více než 500 let, a po staletí tak čelí diskriminaci. Stále tak zůstávají jednou z nejvíce marginalizovaných skupin v portugalské společnosti, což odráží evropský trend, který jim brání v přístupu k základním právům a rovným příležitostem.

Během této studijní cesty si účastníci vyměnili zkušenosti a seznámili se s aktivitami, které Charita Portugalsko realizuje na podporu romské integrace. Mezi jejich služby patří komunitní centra, školky, programy sociální pomoci a zprostředkování pomoci ve školách. Studijní návštěva byla také příležitostí k setkání s místními organizacemi a jednotlivci z řad Romů, kteří se podělili o své zkušenosti týkající se bydlení, zaměstnání a vzdělávání.

Navzdory pokračujícímu úsilí zůstává posílení důstojnosti a práv Romů stále naléhavou výzvou. Strukturální nerovnosti a generační chudoba nadále omezují příležitosti ke zlepšení aktuální situace a diskriminace tak v mnoha směrech přetrvává. Skutečná a trvalá změna je nezbytnou podmínkou k prolomení bariéry začleňování a zajištění důstojného života Romů. Investice do posílení postavení Romů, zejména prostřednictvím vzdělání a sociální podpory, jsou pro trvalou změnu zásadní.

Tato studijní návštěva opět potvrdila význam práce Charity v oblasti začleňování Romů. Zkušenosti s problémy, kterým romské menšiny denně čelí, jsou jasným důkazem potřeby společenských změn. Vidět výsledky obětavé práce kolegů z Charity v terénu je zároveň inspirativní a zdrojem naděje. Charita je i nadále odhodlaná se problémům romské menšiny věnovat a usilovat o zlepšení jejich budoucnosti, ve které budou jejich hlasy akceptovány a jejich důstojnost plně uznána.

Odebírejte náš newsletter Charitník a buďte v obraze!


Přihlaste se k newsletteru

Přihlašte se k odběru