Daránek dětem: Sportovní přání čtyř sourozenců
6. dubna 2021 Daránek dětem

Daránek dětem: Sportovní přání čtyř sourozenců

Janička, Jitka, Dominik a Petr jsou čtyři sourozenci ve věku od devíti do čtrnácti let. Paní Jitka je samoživitelka. Bydlí v podnájmu ve vesnici, odkud děti donedávna denně pěšky doprovázela do nedalekého města do školy. Rodina musí vyžít z dávek, protože skloubit péči o čtyři školáky se zaměstnáním se paní Jitce nedaří – a v době distanční výuky je to nemyslitelné.

„Spolupracujeme s rodinou s přestávkami více než dva roky a vidíme, jaký kus cesty za tu dobu urazili. Maminka je dnes mnohem samostatnější, než tomu bylo na začátku. V minulosti dostali příspěvek z Tříkrálové sbírky a určitou dobu čerpali materiální pomoc z charitní záchranné sítě. Nyní se jejich situace naštěstí stabilizovala. To ovšem nic nemění na tom, jak skromně žijí a jak je jejich postavení křehké. Nemají ani na pořádný nábytek,“ vypráví Kristýna Červená, vedoucí pelhřimovské charitní služby Klíč – Centrum pro rodinu.

PODPOŘTE DARÁNKA

Když se dětí zeptala, po čem touží, nechtěly mobily, počítače ani tablety – všichni čtyři totiž mají ze všeho nejraději sport. Nadšený fotbalista Dominik by jednou chtěl sportu zasvětit život a doufá, že se osobně potká s Ronaldem nebo Messim. Aktuálně by se ale spokojil s dresy, štulpnami, chrániči, rukavicemi, kopačkami, kapitánskou páskou a taškou, do níž to všechno naskládá. Staršího Péťu by zase bavilo cestovat a poznávat nová místa, proto si vyhlédl povolání řidiče kamionu. Přál by si freestyle koloběžku, aby mohl trávit víc času s kamarády. Jituška by ocenila koloběžku, kolo a brusle – a koloběžku by si přála i nejmladší Janička, ovšem radost by jí udělal také míč. Měla i jedno zcela nesportovní přání – panenku…

Ne každý školák dnes dobrovolně utíká ven za sportem, ale vzhledem k nuznému stavu pokojíčku v téhle domácnosti se není čemu divit. Chybějí tu skříně, psací stoly i koberec, pokoj by zasloužil vymalovat. S tím může pomoci Charita, poradí i dětem při distanční výuce, protože maminka si s počítačem příliš nerozumí, a občanská poradna pomůže s hospodařením domácnosti. Takže zbývají ty štulpny, koloběžky a panenka.

Charita stojí na straně rodin s dětmi, které se ocitly v tíživé situaci. Na pomoci těm nejmenším, kterým v Česku hrozí sociální vyloučení, se můžete podílet i vy. Podpořit je můžete prostřednictvím nové sbírky Daránek dětem, aby to ti nejmenší měli co nejlehčí. Vybrané prostředky poputují na podporu péče o děti, zařízení, služby a projekty pomáhající dětem v nouzi, podporu aktivit pro děti a mládež a také na podporu ochrany práv a oprávněných zájmů dětí.