Jak po povodních uplatnit nároky na pojištění
28. září 2024 Mimořádné události

Jak po povodních uplatnit nároky na pojištění

Letošní povodně způsobené silnými dešti zachvátily v polovině září většinu Česka. Ovšem nejvíce zasaženými oblastmi byly severovýchodní části země: Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Krnov, Opava, Jeseník, Litovel, Hanušovice či Bohumín a Ostrava pak patří mezi města, která utrpěla největší škody. Záplavy postihly kolem stovky tisíc obyvatel a prvotní odhady pojišťoven mluví o pojištěných škodách ve výši nižších desítek miliard korun. Celkové škody však budou mnohem vyšší. Na následujících řádcích vám proto přinášíme několik obecných rad, jak postupovat při uplatňování svých nároků u pojišťoven.

Zatímco při povodních v roce 1997 tvořily pojištěné škody jen asi šestinu z celkových ztrát, tedy zhruba 10 miliard korun, v roce 2002 pojišťovny pokryly téměř polovinu škod, což představovalo přibližně 36,7 miliard korun. Škody způsobené letošními povodněmi se stále ještě sčítají, ale zatím jsou pojištěné škody odhadovány na 17 miliard korun. To naznačuje, že celkové škody by se mohly v závislosti na množství nepojištěného majetku vyšplhat na 35 až 100 miliard korun.

Pokud byl váš majetek zasažen povodněmi, je důležité co nejdříve kontaktovat svou pojišťovnu. Pro usnadnění vyřízení škody doporučujeme následující postup:

  • Zdokumentujte škody. Pořiďte fotografie poškozeného majetku ještě před zahájením jakýchkoli úprav. Fotograficky zdokumentujte nejen celkový pohled na zasaženou oblast, ale také detaily poškození jednotlivých věcí. U věcí, které budete muset zlikvidovat, uchovejte alespoň fotografie.
  • Snažte se zabránit šíření škod. Pokud hrozí další škody, například rozšíření zatopení, začněte s odčerpáváním vody nebo provizorními opravami střechy. Vždy však dbejte na svou bezpečnost.
  • Nahlašte své pojišťovně škody. Škodu lze nahlásit online na webových stránkách pojišťovny, telefonicky nebo osobně na pobočce. Při hlášení uveďte číslo pojistné smlouvy, místo, datum a příčinu škody, odhad výše škody a své kontaktní údaje.
  • Sepište seznam poškozených věcí a shromažďujte důkazy. Připravte si seznam poškozených věcí s uvedením jejich stáří, rozsahu poškození a ceny. Pokud máte, přiložte také účtenky, paragony, faktury nebo záruční listy. Pokud k poškozené věci již žádné doklady nemáte, lze je nahradit čestným prohlášením.
  • Prohlídka likvidátorem. V případě potřeby bude pojišťovna chtít škodu osobně prohlédnout. Vyčkejte tedy s úklidem na příjezd likvidátora, pokud vás k tomu vyzve, a poté se držte jeho instrukcí.
  • Výplata pojistného. Pojišťovny mají zákonnou lhůtu 15 dnů na vyřízení pojistné události od předložení všech potřebných dokumentů. Výplata náhrady pak závisí na konkrétních podmínkách pojistky.

Pokud jde o rychlost vyplácení peněz, záleží také na míře poškození. „V případě rozsáhlých škod si lidé mohou zažádat i o vyplacení zálohy. Tu by pojišťovny měly poskytnout za jeden až dva dny. V mnoha případech může záloha urychlit opravu poškozené nemovitosti, proto se v těchto případech žádost o její vyplacení přímo nabízí jako prvotní rychlé řešení,“ uvádí se v tiskové zprávě České asociace pojišťoven. Výše této zálohy se posuzuje individuálně a může dosáhnout až desítek procent z celkové škody. Dobrou zprávou je také to, že ne vždy bude potřeba čekat až do doby příchodu likvidátora. „Vzhledem k extrémnímu rozsahu letošních povodní pojišťovny dokáží v některých případech ohodnotit škodu i pouze na základě dodaných fotografií a dokumentů. Částku pak mohou vyplatit i bez toho, aby poškozený objekt osobně navštívil likvidátor,“ říká se v již citované tiskově zprávě ČAP.

Další důležité rady:

  • Před návratem domů si nechte posoudit stav budovy, zejména statiku, místním stavebním úřadem. Nevstupujte do objektu bez povolení.
  • Dříve než znovu zapojíte elektřinu a plyn a zprovozníte elektrické a plynové spotřebiče, nechte vše zkontrolovat odborníkem.
  • Nevyhazujte nic, co je poškozené, dokud vám pojišťovna nepotvrdí, že již není potřeba další dokumentace.
  • Myslete na to, že voda po povodních je kontaminovaná, a tedy zdraví nebezpečná. Používejte proto při úklidu a likvidaci škod ochranné prostředky.
  • Čím dříve nahlásíte škodu, tím rychleji se dočkáte kompenzace.
  • V případě, že je pojištěná domácnost po povodni neobyvatelná, nabízejí pojišťovny různé druhy krátkodobého náhradního ubytování nebo příspěvek na něj.
  • Pokud pojistku nemůžete fyzicky předložit, nic se neděje, pojišťovna disponuje originálem pojistné smlouvy, který dokáže dohledat podle vašich osobních údajů.
  • Dodržujte pokyny pojišťovny a mějte trpělivost – proces likvidace se může obzvláště ve ztížených podmínkách zdát velice zdlouhavý.

Podrobné informace o tom, jak postupovat při hlášení škod způsobených povodněmi naleznete na webových stránkách jednotlivých pojišťoven:

Likvidace následků povodní je obrovská výzva. Zasažené oblasti jsou plné trosek, bahna a zničených domovů. Tisíce dobrovolníků se zapojily do odklízení škod a pomoci lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou. Významnou roli hrají i neziskové organizace, jako je například Charita Česká republika, které pomáhají s materiální i psychologickou podporou. Obnova potrvá dlouhé měsíce a vyžaduje koordinovanou spolupráci obcí, krajů i státu. Využívány budou i evropské dotace, které pomohou s financováním obnovy poškozené infrastruktury. Ministerstvo financí pak kvůli povodním připravuje novelu letošního státního rozpočtu, přičemž deficit vzroste o 30 miliard korun. Pro příští rok se plánuje navýšení výdajů státního rozpočtu o dalších 10 miliard korun.

Děkujeme všem, kteří se rozhodli přispět do sbírky Charita pro oběti povodní. Vaše podpora umožňuje rychlejší obnovu zasažených oblastí a dává lidem zasaženým povodní naději na návrat k normálnímu životu!

Pomáhejte s námi a přispějte do sbírky Charita pro oběti povodní.

Charita pro oběti povodní 2024

Veřejná sbírka na pomoc obětem povodní 2024

Bankovní účet: 

číslo účtu 44665522/0800VS 906

Dárskovská SMS :

Na číslo 87777 ve tvaru:
DMS CHARITAPOMOC 90
DMS CHARITAPOMOC 190

Darovat online