Výstavou fotografií Rok s Ukrajinou přípomíná Charita Česká republika, že je stále potřeba pomáhat
15. února 2023 Tiskové zprávy

Výstavou fotografií Rok s Ukrajinou přípomíná Charita Česká republika, že je stále potřeba pomáhat

Výstavu fotografií Rok s Ukrajinou objektivem německého fotografa Philippa Spaleka, která bude k vidění od 16. února do 2. března 2023 na náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla) v Praze, uspořádala Charita Česká republika ve spolupráci se svojí sesterskou organizací Caritas Deutschland a s laskavým přispěním Národního divadla. Zároveň tak zahájila sérii akcí, kterými chce připomenout blížící se neblahé roční výročí vypuknutí války na Ukrajině.

Autorem výmluvných velkoformátových snímků, které se na výstavě prezentují a které vznikly z podnětu Caritas Deutschland, je oceňovaný mladý německý fotograf krizových oblastí Philipp Spalek. Ten se vydal v období únor 2022 až únor 2023 na Ukrajinu hned několikrát a zdokumentoval život a proměnu společenské atmosféry v polských pohraničních městech Medyka, Přemyšl, Korczowa, Dorohusk a ukrajinských městech Lvov, Szeginie, Irpiň, Buča, Novovoloynsk. Na svých fotografiích zachycuje především dopady války na civilní obyvatelstvo, jejich prostřednictvím vypráví dojemné lidské příběhy, ale i to, že naděje a radost ze života, zejména u mladých lidí, může být přítomná všemu okolnímu marastu navzdory. „Lidé, kteří zakusili válku na vlastní kůži nebo byli v její bezprostřední blízkosti, ji samozřejmě vnímají zcela jinak než my, ke kterým se dostává jen prostřednictvím zpráv z médií, reportáží, fotografií či vyprávění. Je to zkušenost naprosto nepřenositelná, ale neznamená to, že nemůže vyvolat silné pocity i v lidech, kteří s ní nemají osobní zkušenost,“ říká kurátorka výstavy Karolína Tietjenová z Charity Česká republika. „A nemusí to být ani snímky přímo z fronty. Možná právě ty zdánlivě obyčejné snímky z každodenního života jsou nejvýmluvnější, protože nás přimějou k tomu, abychom začali srovnávat to, co na nich vidíme, s naší vlastní každoenní realitou. Tím si možná mnohé uvědomíme. Válka by zkrátka neměla nechat nikoho lhostejným.“

Po anexi Krymu v roce 2014 a takzvaných speciálních vojenských operacích na Donbasu zaútočilo Rusko dne 24. února 2022 na Ukrajinu v plném rozsahu, a rozpoutalo tak v měřítku moderních evropských dějin dosud nemyslitelnou válku. Boje se záhy rozšířily do měst po celé Ukrajině a během několika týdnů přinutily miliony lidí prchnout ze země. Podle agentury OSN pro uprchlíky UNHCR došlo k největšímu pohybu uprchlíků od druhé světové války: 7,9 milionu lidí opustilo vlast úplně a dalších 5,9 milionu je vysídleno v rámci Ukrajiny. Ti, kteří zůstali, se musejí vyrovnávat s každodenním životem ve válkou sužované zemi, který je poznamenán leteckými nálety, poplašným houkáním sirén, výpadky proudu, nedostatečným zásobováním, omezením pohybu či všudypřítomnými vojenskými kontrolními stanovišti. A také žít ve strachu o život svůj a svých blízkých – vždyť od začátku ruské invaze zemřelo na Ukrajině přes 7 tisíc civilistů a více než 11 300 řadových obyvatel bylo zraněno.

Výstava, kterou uspořádala Charita Česká republika, je tak připomínkou toho, že válka vždy nejhůře doléhá právě na civilisty, kteří potřebují ochranu a humanitární pomoc a že svoboda a mír jsou nejdůležitějšími imperativy mezinárodního práva.

Celkem 23 fotografií zapůjčila na výstavu Caritas Deutschland, výstavní stojany pro instalaci fotografií poskytlo zdarma Národní divadlo, stejně jako prostor na piazzettě k jejich umístění.

Pomoc Charity Česká republika Ukrajině

Charita Česká republika i další Charity z české charitní sítě působí na Ukrajině dlouhodobě. Pomoc se původně soustředila především na sociální služby, zdravotnictví a vzdělávání, ale také na podporu lidí zasažených konfliktem ve východní části země. Po vypuknutí války v roce 2022 jsme zajišťovali bezprostřední humanitární pomoc, finanční podporu a poskytovali psychologickou péči. V současnosti se zaměřujeme na pomoc vnitřně vysídleným, pro které zajišťujeme především důstojné bydlení. Významná je také naše pomoc v Moldavsku, kde jsme pomohli 15 tisícům ukrajinských uprchlíků. Pomoc uprchlíkům v Česku pak nabízejí především lokální Charity, které pomáhají zajistit ubytování, potraviny, hygienické potřeby a další nezbytnosti. Síť Charit pomáhá uprchlíkům při hledání ubytování i práce a organizuje jazykové kurzy či jiné integrační aktivity. Provozujeme také asistenční infolinku v ukrajinském jazyce.

Charita Česká republika je nejstarší dobročinnou organizací a zároveň největším nestátním poskytovatelem sociálních a zdravotních služeb u nás. Jejím posláním je pomáhat lidem v tíživé životní situaci, ať již dlouhodobé, nebo akutní nouzi, lidem postiženým živelními katastrofami nebo válečným konfliktem. A to bez ohledu na jejich věk, pohlaví, politické smýšlení, sexuální orientaci, etnickou, národnostní či náboženskou příslušnost.

Prostřednictvím rozsáhlé celorepublikové sítě svých poboček zajišťuje každoročně pomoc téměř 170 tisícům lidí v České republice a díky práci v oblasti humanitární pomoci a rozvojové spolupráce přispívá rovněž ke zlepšení kvality života lidí po celém světě.

Od roku 1995 je Charita Česká republika jedním z více než 160 členů respektovaných mezinárodních organizací Caritas Europa a Caritas Internationalis.

 

Kontakt pro média:
Jan Oulík, tiskový mluvčí, e-mail: jan.oulik@charita.cz, tel.: +420 603 895 984