Charita odesílá na Ukrajinu kamiony s humanitární pomocí
4. března 2022 Tiskové zprávy

Charita odesílá na Ukrajinu kamiony s humanitární pomocí

Kamiony s humanitární pomocí, které vypravila Charita Česká republika, jsou na cestě na Ukrajinu. Pro obyvatele postižené válkou v zemi vezou především hygienické potřeby a trvanlivé potraviny, nechybí ani dětské příkrmy.

Kamiony míří do Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Zásilka je určená pro Charitu Mariupol, která zajišťuje základní potřeby pro tisíce lidí, jež boje vyhnaly z jejich domovů. Zboží v hodnotě 1,5 milionu korun darovala společnost Makro Cash & Carry ČR.

„Stovky tisíc lidí musely kvůli zuřící válce opustit svoje domovy. Pracovníci Charity Ukrajina pracují s vypětím sil a starají se o tisíce vnitřně vysídlených lidí, kteří prchají před válkou. Místním zajišťují jídlo, pití i přístřeší, pomáhají s přepravou do bezpečí a podporují i ty nejzranitelnější, děti v rodinách i ústavech,“ říká Evžen Diviš, regionální manažer Charity Česká republika.

Potřeba pomoci je obrovská nejen v regionech, kde se bojuje, ale i na západě Ukrajiny, kam prchají obyvatelé z dalších částí země. Zajistit dostatek zásob k pokrytí základních potřeb je čím dál složitější. Charita Česká republika reaguje na potřeby svých partnerů na Ukrajině a kromě poskytnuté finanční podpory zasíláme i kamiony s nezbytnou materiální pomocí.

„Reagujeme na konkrétní aktuální potřeby našich spolupracovníků z Charity Mariupol, kteří zajišťují potraviny, pitnou vodu i přístřeší pro tisíce uprchlíků v Záporoží, kam se sami museli kvůli probíhajícím bojům přesunout,“ vysvětlila Veronika Mechová ze Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity ostravsko-opavské.

Na Ukrajinu putují především hygienické potřeby a trvanlivé potraviny. Zboží v hodnotě 1,5 milionu korun poskytlo zdarma Makro Cash & Carry ČR. „Situace na Ukrajině se nás hluboce dotýká. Máme na Ukrajině 26 poboček ve velkých městech, kde pracuje 3 400 našich kolegů. Naši pomoc považujeme za samozřejmost a vážíme si partnerství s Charitou Česká republika,“ vysvětlila Romana Nýdrle, vedoucí komunikace Makra.

Kamiony, které ve čtvrtek ráno vyjely z Prahy do Záporoží, jsou první z přímé materiální pomoci, kterou Charita Česká republika na Ukrajinu zasílá. Ve spolupráci několika evropských Charit vzniká v Polsku u ukrajinských hranic obří sklad materiální pomoci, odkud se potřebná pomoc bude dál distribuovat do čtyř menších skladů na západě Ukrajiny.

V důsledku probíhajících bojů již z Ukrajiny odešlo podle odhadů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky přes milion lidí, vnitřně vysídlených jsou další miliony a jejich počet dramaticky poroste. Charita bude i nadále poskytovat těmto lidem humanitární pomoc.

Na podporu pomoci na Ukrajině vyhlásila Charita Česká republika veřejnou sbírku Charita pro Ukrajinu. Přispívat je možné na sbírkový účet vedený u České spořitelny 55660022/0800, variabilní symbol 104. Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90.

Kontakty pro média:

Evžen Diviš
regionální manažer a zástupce vedoucího oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity Česká republika
e-mail: evzen.divis@charita.cz,
tel.: +420 731 646 991  

Veronika Mechová
vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity ostravsko-opavské
e-mail: veronika.mechova@dchoo.charita.cz
tel.: +420 733 741 216

Simona Cigánková
tisková mluvčí Charity Česká republika
e-mail: simona.cigankova@charita.cz
tel.: +420 703 124 688