Sociální služby
Pomáháme řešit problematické situace starým lidem, rodinám s dětmi, obětem domácího násilí, mládeži ve vyloučených lokalitách, osobám bez přístřeší, lidem v dluhové pasti a mnoha dalším, kteří potřebují někdy jen radu, jindy střechu nad hlavou a teplou polévku.
Naše cíle v sociálních službách:
- zachování lidské důstojnosti
- navracet či zlepšovat soběstačnost
- poskytování ubytování nebo pomoc při jeho zajištění
- rozvíjení schopností člověka
- prosazování práv a zájmů lidí
- informovanost lidí o možnostech sociální pomoci
Pomáháme od dětství až po důstojné stáří
Druhy sociálních služeb:

Poradny
Pracovníci 72 odborných sociálních poraden pomáhají klientům při jednání s úřady, věnují se pracovněprávním vztahům, bydlení, rodině a dalším sociálně právním otázkám. Zhruba třetina všech intervencí se v poslední době týká problémů s dluhy a téměř každý šestý klient může po novelizaci insolvenčního zákona, o kterou jsme se také zasazovali, podat návrh na oddlužení.

Sociální péče
Charitní služby sociální péče poskytují pomoc lidem, kteří se o sebe kvůli hendikepu, věku nebo zdravotnímu omezení nedokážou postarat a zároveň jim nemohou pomoci jejich nejbližší. Nejčastěji jde o terénní pečovatelskou službu a osobní asistenci, odlehčovací služby, domovy pro seniory, denní stacionáře nebo chráněné bydlení. Počet klientů se každoročně blíží 30 tisícům (v roce 2023 to bylo 362 služeb sociální péče a 28 366 klientů).

Sociální prevence
Přibližně 57 tisícům klientům pomáháme každoročně překonat krizovou situaci, v níž se ocitli nepříznivou shodou okolností, kvůli svým návykům, způsobu života nebo sociálně znevýhodňujícímu prostředí. Nejčastěji jsou to lidé bez domova, kteří mohou v charitních centrech, noclehárnách nebo azylových domech obvykle přespat, umýt se či najíst, ale pomáháme jim také řešit ztrátu dokladů, bydlení nebo zaměstnání. Matky nebo otcové s dětmi v tíživé situaci najdou pomoc v charitních azylových domech, dětem a mládeži se věnujeme v nízkoprahových centrech. Velmi využívané a efektivní však jsou i naše terénní programy, telefonická krizová pomoc a další formy preventivní sociální práce.
Formy sociálních služeb:
- Terénní služby jsou poskytovány v přirozeném prostředí klienta, obvykle tedy v domácnosti.
- Ambulantní služby jsou takové, za nimiž klient dochází či dojíždí; nezajišťují ubytování.
- Pobytové služby jsou spojeny s ubytováním – jde např. o domovy pro seniory nebo azylové domy.
Příběhy sociální pomoci:
„Vyjdou vstříc a jsou ochotní okamžitě poradit.”
pan Zdeněk
Pan Zdeněk pochází z Jeseníků, po matčině smrti přišel o dům a léta žil s vousy skoro do pasu v šumavských lesích. Když mu na sociálce doporučili azylový dům, váhal. Dnes nelituje. „Jsem tady spokojený, starám se o květiny a zvířata. Nedýchám vzduch zadarmo,“ říká hrdě u šálku kávy hladce oholený muž a chválí i vedení azylového domu v Záblatí: „Vyjdou vstříc, jsou ochotní okamžitě poradit.“
„Díky poradně jsem samostatná a syna přijali na střední školu.”
paní Jana
Paní Jana snášela několik let domácí násilí, kterému přihlížel i její syn. Oporou se jí staly pracovnice českobudějovické sociální poradny: řešily s ní chlapcovy problémy ve škole a doprovázely ji k rozvodovému řízení. Z paní Jany je dnes samostatná pracující žena, syna, kterého přijali na střední školu, má ve vlastní péči a od bývalého partnera dostává pravidelné výživné.