Somaliland, separatistická část Somálska, se potýká s následky humanitární krize ojedinělé svým rozsahem – je jí postiženo více než tři milióny lidí. V zoufalé situaci mohou pomoci studně a barely na dešťovou vodu.
Somaliland, separatistická část Somálska, se potýká s následky humanitární krize ojedinělé svým rozsahem – je jí postiženo více než tři milióny lidí.
V krizi se země nachází od počátku devadesátých let. Způsobila ji tíživá ekonomická situace a ozbrojený konflikt, po němž zůstalo v zemi více než jeden milión vysídlených osob. Krize byla dále prohloubena obdobím sucha, které zemi postihlo v loňské roce. Tato sucha následně vyvolala humanitární katastrofu, která zasáhla 3,2 milióny osob, tedy přibližně 43% obyvatel Somálska. Mezi oblasti nejvíce zasažené neúrodou a nedostatkem vody patří pastevecké oblasti: Golis/ Guban, Galbeed, Balli Dhiig, Maroodi Jeeh a Togdheer.
Katastrofální neúroda a nedostatek vody a píce pro stáda dobytka (místní obyvatelstvo se živí převážně pastevectvím), nutí obyvatele migrovat do sousedních oblastí a do oblasti Ogaden, která patří již sousednímu státu – Etiopii. Tím se krize rozšiřuje dále, protože oblasti, které byly suchem postiženy méně, nezvládají nápor všech migrantů a jejich stád.
Charita Česká republika zahájila 1. července 2009 nový humanitární projekt s názvem Humanitární intervence v Somalilandu v oblastech postižených suchem s důrazem na obnovitelné zdroje obživy. Projekt je zaměřený na oblasti Togdheer a Maroodi Jeeh, které mají dobrý zemědělský potenciál. Hlavní překážkou pro jeho rozvinutí a zmírnění dopadů humanitární krize je nedostatečný přístup k pitné vodě a také hygieně. Počet obyvatel v cílových oblastech projektu se odhaduje na zhruba 45 tisíc bez migrujících pastevců, kteří sem míří v obdobích, kdy je zde dostupná voda a píce pro dobytek.
Obsahem projektu je především obnova a vybudování vodních zdrojů. Konkrétně jde o studně, jednu vodní nádrž a berkady (sběrné barely na dešťovou vodu) a dále také sanitární zařízení, která mají za cíl snížit šíření chorob způsobených nedostatečnou úrovní dostupné hygieny v běžném životě.
Na somálském projektu Charita ČR úzce spolupracuje s Caritas Switzerland a několika místními organizacemi. Projekt vznikl díky finanční podpoře Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Laura Kopecká