Voda je připravila o všechno
16. června 2020 Z domova

Voda je připravila o všechno

„Přišli jsme úplně o všechno, i o léky. Jsme hodně šetrní, a přes to že jsme v důchodu, našetřili jsme si na novou ledničku, kterou jsme měli deset měsíců. Myčku, která mi hodně pomáhala, jsme koupili před necelými dvěma roky, tu voda taky zničila“, říká nešťastná seniorka a ukazuje téměř novou myčku ve které zůstalo i nádobí. „Voda brala vše takovou rychlostí, že se nepodařilo zachránit nic.“    

Manželé seniorského věku z Oskavy na Uničovsku během několika minut přišli o bydlení a veškerý majetek. V úterý rodinu navštívili pracovníci Charity Šternberk, kteří ve společných týmech s ostatními složkami IZS prováděli sociální šetření a na základě jeho výsledku byla rodině, po dohodě s Obecním úřadem, nabídnuta konkrétní pomoc.

Dnes ráno dorazili na místo pracovníci a dobrovolníci Charity Zábřeh a ihned přiložili ruku k dílu. Začali vyklízet veškeré zničené vybavení domu a spolu s koordinátorem Charity Šternberk domlouvali další postup prací. Je nutné zajistit opravu plynového kotle, vysušit zdivo a podlahy a připravit harmonogram k zajištění postupných oprav domu. Charita Šternberk zajišťuje pro manželé i zásobování základními potravinami a balenou vodou.

Senioři, kteří nejsou v dobrém zdravotním stavu, zpočátku bydleli v horním patře domu, kde však není možné bydlet dlouhodobě. V současnosti jsou ubytováni u příbuzných, ale je to pouze provizorní řešení a významně zhoršuje jejich psychický stav, s čímž je úzce spojeno i neutěšené zdraví.

Již v pondělí v dopoledních hodinách Arcidiecézní charita Olomouc vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc všem potřebným z postižených oblastí. Senioři z Oskavy jsou jen zlomkem těch, kterým jsme připraveni pomoci. Díky všem dárcům, kteří do dnešního dne přispěli.

Veřejná sbírka na pomoc lidem na Uničovsku
Číslo účtu: 115-1060670297/0100 KB
variabilní symbol: 112

Dagmar Jurčíková

PR pracovník
Tel.: 581 115 216 E-mail: dagmar.jurcikova@acho.charita.cz