Video: Naše zdravotní sestry musí překonat spousty překážek, ale neztrácejí přitom smysl pro humor
12. května 2022 Z domova

Video: Naše zdravotní sestry musí překonat spousty překážek, ale neztrácejí přitom smysl pro humor

Mezinárodní den zdravotních sester a ošetřovatelek se každoročně slaví 12. května. Charita se k němu s radostí připojuje, protože je největším nestátním poskytovatelem zdravotních služeb v Česku. Na počest zdravotních sestřiček natočila Oblastní charita Ústí nad Orlicí video, kde se dozvíte, co kupříkladu musí překonávat zdravotní sestry dojíždějící za pacienty. Rozhodně nejde o jednoduchou práci, ale naše pracovnice při ní neztrácejí smysl pro humor.

Charita Česká republika provozuje 78 středisek domácí zdravotní péče, kde za rok 2021 pracovalo 1 000 sester, které ošetřily 40 933 pacientů. Zdravotní sestry pracující v terénu neposkytují jen zdravotní péči pacientovi, ale často se dostávají do problematických situací, se kterými si musí umět rychle poradit.

„Od zdravotních sester v terénu se vyžaduje samostatnost, rozhodnost, empatie, posouzení, diagnostika, provedení výkonu, rehabilitace, doprovázení, a to je jen malá část jejich práce. Potřebují ke své práci kvalitní vozový park, vyjíždějí totiž za každého počasí. Hospicové sestry slouží v režimu 24/7 a výkonné auto je pro ně velkou jistotou. Pracují také s prevencí syndromu vyhoření, protože sestřičky jsou často pro pacienty jediným kontaktem, propojují je s rodinou a nezřídka kdy jsou svědky i rodinných konfliktů,“ popisuje Renata Prokopcová, vrchní sestra Oblastní charity Ústí nad Orlicí.

I přes všechny tyto strasti dokážou zdravotní sestřičky najít ve své práci smysl a radovat se z ní. Fakt, že mnohdy neztrácejí smysl pro humor, dokazuje i povedené video s názvem Divoká jízda za pacienty, na které se zkrátka musíte podívat.

Děkujeme všem zdravotním sestřičkám za obětavou práci.