Ústavní soud zrušil bezdoplatkové zóny, které vedly k diskriminaci sociálně slabých
6. září 2021 Z domova

Ústavní soud zrušil bezdoplatkové zóny, které vedly k diskriminaci sociálně slabých

Bezdoplatkové zóny, jejichž zavedení v obcích umožňovala část zákona o hmotné nouzi, zmizí. Návrh na zrušení podalo 17 senátorů. Příslušnou část ustanovení zmiňovaného zákona zrušil 31. srpna Ústavní soud. Podle jeho výroku omezení dávek ve vymezených lokalitách postihuje všechny lidi v nouzi, což zasahuje do práva na zajištění základních životních podmínek. Zrušení bezdoplatkových zón přijímáme velmi kladně, protože se dlouhodobě věnujeme pomoci potřebným v sociální oblasti.

Princip tzv. bezdoplatkových zón využívala řada obcí ve snaze zabránit sociálně slabým skupinám obyvatel žít v některých lokalitách obce. Tím docházelo k bezprecedentní diskriminaci osob na těchto územích. Žít zde mohli jen ti, kteří nepobírali sociální dávky, tedy lidé, kterým se v životě více dařilo.

„Zrušení bezdoplatkových zón jednoznačně vítáme. Podle mínění řady odborníků, se kterými spolupracujeme, přiváděl tento přístup mnoho lidí, které zasáhly nepříznivé životní okolnosti, nemoc, nezaměstnanost či bezmoc do neřešitelné situace. Vedl k jejich zadlužení a později i k nutnosti se z lokality vystěhovat, byť zde žili třeba i celý život. Jejich již tak dost těžkou situaci jen ještě více zkomplikoval,“ říká Iva Kuchyňková, manažerka pro advokační činnost v oblasti sociální z Charity Česká republika.