Samoživitelkám pomáhají diváci České televize
1. března 2021 Z domova

Samoživitelkám pomáhají diváci České televize

Neuvěřitelných devět a půl milionu korun poslali diváci adventního koncertu České televize na pomoc rodičům samoživitelům. O jejich rozdělení mezi potřebné z celé republiky se postará Charita, která byla partnerem koncertu. Neúplné rodiny v tíživé situaci se mohou o pomoc přihlásit v nejbližší Charitě. Těch je po republice přes 300.

Rodiče samoživitelé – muži, ženy, ale také babičky, kterým byla svěřena vnoučata – patří k nejvíce ohroženým skupinám obyvatel. Pečují o děti a zároveň finančně zabezpečují rodinu, často pomocí brigád či krátkodobých zaměstnání. Jejich způsob obživy bývá velmi křehký. Pokud dojde k výpadku příjmů, třeba kvůli zrušení pracovního místa, a oni nemají úspory či podporu rozšířené rodiny, ocitají se naráz v kritické situaci. Nevychází jim peníze na bydlení, jídlo a často ani na základní životní potřeby, léky a zdravotní pomůcky pro sebe nebo děti, například brýle. A do toho pečují o svěřené děti, věnují se s nimi distanční výuce, zkrátka zabezpečují všechny jejich potřeby. S tím rozdílem, že jsou na všechno sami. Na jejich podporu proto uspořádala v závěru loňského roku Česká televize společně s Charitou mimořádný adventní koncert.

Úspěch koncertu a vybraných 9 a půl milionu korun byly pro organizátory z řad Charity i České televize velkým překvapením a předčily naše předpoklady. Vstřícnost dárců vypovídá o jejich laskavosti a o solidaritě české společnosti. Každému z nich velmi děkujeme.

Jak o pomoc požádat

Pomoc je potřebným poskytována prostřednictvím místních Charit. Současní klienti Charity se mohou obrátit na svého sociálního pracovníka. Ostatní rodiče samoživitelé mohou kontaktovat tu diecézní Charitu, pod niž územně spadají, kde dostanou kontakt na pracovníka sociální služby v blízkosti svého bydliště. Ten je provede celou procedurou tzv. sociálního šetření, která zaručí, že peníze z darů budou použity účelně a oprávněně. Sociální pracovník charitní služby s žadatelem detailně probere jeho situaci. Pokud zjistí, že žadatel už využil veškerou dostupnou pomoc (sociální dávky, potravinovou pomoc, charitní šatník, pomoc rodiny, snahu o domluvu s pronajímatelem apod.), může s uživatelem vyplnit žádost o přidělení finanční pomoci.

Forma pomoci

Pomoc může mít podobu poskytnutí nebo úhrady potřebné věci, může však také jít o finanční dar. V takovém případě musí žadatel doložit sociálnímu pracovníkovi, s nímž vyplňoval žádost, vyúčtování, například daňový doklad.

Omezení podpory

Podpora ze sbírky se nevztahuje na splácení dluhů lidí, kteří jsou v exekuci nebo insolvenci. Zadluženým lidem bude možné poskytnout finanční pomoc pouze na zajištění základních životních potřeb, na zajištění základního chodu domácnosti, a to pokud budou vyčerpány jiné možnosti.

Pokud nejste klientem Charity nebo jste sociální pracovník jiné organizace a hledáte pomoc pro svého klienta, můžete se obrátit na koordinátora příslušné diecézní Charity.

A/DCH

Osoba

Tel.

E-mail

Provozní doba

DCH ostravsko-opavská

Mgr. Zuzana Plačková

734 875 532

zuzana.plackova@dchoo.charita.cz

Po–Pá 8–16

DCH Hradec Králové

Bc. Gabriela Gorčáková

777 094 505

28oBZ3b7T%BBTZagc8m%C6a4Y8Es-Zi4Ys

Po–Pá 8–16:30

ACH Olomouc

Mgr. Lucie Vyvlečková

733 741 664

lucie.vyvleckova@acho.charita.cz

Po–Pá 8–12

DCH Brno

Ing. Michal Vlasák

730 577 625,

545 426 638

michal.vlasak@brno.charita.cz

Po–Pá 8–16

ACH Praha

Pavel Šimek

603 516 899

simek.pavel@praha.charita.cz

dle potřeby

DCH Litoměřice

Bc. Roman Striženec

703 187 446

roman.strizenec@ltm.charita.cz

Po–Pá 8–15

DCH České Budějovice

Lucie Klimešová

731 402 803

lucie.klimesova@dchcb.charita.cz

Po–Pá 8–15

DCH Plzeň

Mgr. Lada Vlčková

777 167 004  

lada.vlckova@dchp.charita.cz

Po–Pá 8–16

Velké díky všem dárcům, kteří se už k naší výzvě připojili! Pokud chcete ještě přispět, svůj dar můžete poukázat následujícími způsoby.

 

Zasláním dárcovské zprávy

na číslo 87 777

ve tvaru

DMS PRORODICE 
30, 60 nebo 90

 

Převodem na sbírkový účet

44665522/0800 

VS 9161

Ilustrační foto

Platbou přes on-line portál