Pomáháme maminkám, protože víme, jak moc jsou důležité
8. května 2022 Z domova

Pomáháme maminkám, protože víme, jak moc jsou důležité

Den matek letos připadá na neděli 8. května. Připomínáme si, jak moc jsou maminky v našich životech důležité. Velice dobře si uvědomujeme, že šťastné maminky jsou předpokladem pro šťastné děti, a tak se snažíme pomáhat mimo jiné matkám samoživitelkám. Přečtěte si příběh o naší pomoci.

Vlastní postel pro desetiletou holčičku

Postel jen pro sebe a police na hračky. To, co je pro většinu dětí samozřejmostí už od narození, dostala Barborka až díky podpoře Charity v deseti letech. Maminka by si pro ni přála to nejlepší, ale život jí připravil náročnou cestu.

Hned poté, co paní Petra svoji dceru porodila, se jí velmi zhoršil zrak. Dnes vidí tak špatně, že nemůže pracovat a pobírá invalidní důchod. „Dcera Barborka navíc trpí silnou epilepsií a ve škole musí mít k dispozici asistenta,“ říká pracovnice terénní služby Charity Blansko, která za matkou s malou dcerou dojíždí do malého rodinného domku na Blanensku.

Paní Petra s dcerou Barborkou se kvůli zdravotním problémům postupně ocitly v tíživé životní situaci. Charitní pracovnice zjistily, že dcerka spala dodnes s matkou na jedné posteli, a neměla místo na svoje hračky a další věci, což se rozhodly změnit. „Prioritní bylo koupit Barborce vlastní postel a malý regál, kde bude mít svůj prostor na osobní věci,“ dodává sociální pracovnice, která bude s maminkou i dcerou nadále pracovat.

Nezapomeňte dnes poděkovat svým maminkám za jejich lásku a péči.

Historie svátku Dne matek

Za tímto svátkem stojí Američanka Anna Jarvisová, která se po smrti své matky v roce 1905 rozhodla, že udělá vše pro to, aby se ostatní maminky dočkaly projevů uznání ještě za svého života. A skutečně, usilovně psala do novin, přesvědčovala všechny možné vlivné muže své doby, duchovní i politiky, až dosáhla svého. V roce 1914 vyhlásil americký prezident Wilson druhou květnovou neděli oficiálně za Den matek.

Také v Evropě se myšlenka oslavy matek brzy ujala a krátce po první světové válce se Den matek začal slavit ve Švýcarsku, Rakousku, ve Skandinávii či v Německu. Jeho velkou propagátorkou v Československu, kde se slaví od roku 1923, byla Alice Masaryková. Ovšem již po druhé světové válce začal pod vlivem prosazující se komunistické ideologie ustupovat zpolitizovanému Mezinárodnímu dni žen, slavenému 8. března. K oslavě Dne matek jsme se tak mohli vrátit až po roce 1989.