Podpora rodičů samoživitelů

Už rok žijeme s pandemií koronaviru, která změnila život každému z nás. Nejcitelněji však její důsledky pociťují ti nejzranitelnější. Mezi ně patří i rodiče samoživitelé. Jsou to ženy, muži, ale také prarodiče, kterým byla do péče svěřena vnoučata. Někteří z nich přišli za uplynulý rok pandemie o práci, jiní mají nižší příjmy. Jejich způsob obživy bývá velmi křehký, a pokud dojde k výpadku příjmů, ocitají se naráz v kritické situaci, kdy jim nestačí peníze na obstarání základních potravin, zaplacení nájmu nebo pořízení léků či dětského oblečení. Podpořte i vy svým darem rodiče, kteří se ocitli v nouzi, a pomozte těm nejohroženějším z nás.

Ilustrační foto

Děkujeme všem dárcům, kteří už se k naší výzvě připojili a díky nimž můžeme podpořit rodiče samoživitele, které současná koronavirová situace zasáhla nejcitelněji. Vážíme si vaší pomoci!

 Vaše peníze na podporu rodičů samoživitelů změnily k lepšímu řadu lidských osudů.

Dosud rozdělená částka 1 892 504 Kč ze sbírky už pomohla 288 rodinám (972 lidem)!

„Nechceme žít v luxusu, jen potřebuji pomoc, aby se nám alespoň trochu ulevilo od každodenní obavy, že nebudeme mít na bydlení a budu muset podniknout kroky, které nebudou příjemné,“ říká jedna z maminek, kterou příspěvek ze sbírky doslova „zachránil“ před sociálním propadem.

Pokud i vy chcete přispět, dar můžete poukázat následujícími způsoby:

Ilustrační foto

Bankovním převodem nebo kartou

 

Převodem na sbírkový účet


44665522/0800
 

VS 9161

 

Zasláním dárcovské zprávy


na číslo 87 777

ve tvaru

DMS PRORODICE 
30, 60 nebo 90

Na podporu samoživitelů a samoživitelek jsme se v závěru loňského roku spojili s Českou televizí a společně jsme uspořádali mimořádný adventní koncert, při kterém se podařilo vybrat neuvěřitelných devět a půl milionu korun. Díky štědrým darům ze sbírky jsme již mohli poskytnout pomoc mnoha neúplným rodinám, které se dostaly do tíživé situace. Přečtěte si jejich příběhy.

Příběhy pomoci

Paní Dáša s dcerou

Šance na nový život paní Dáši

Paní Dáša prochází poslední dva roky velice složitým obdobím. Setkali jsme se v době, která bývá pro většinu žen tím nejkrásnějším v životě. Dáša totiž před sebou měla poslední měsíce těhotenství. Protože ji ale opustil partner, ocitla se najednou bez bydlení, prostředků, a navíc se zdravotními komplikacemi, spojenými s pokročilým stadiem těhotenství.

Nevyřízené administrativní záležitosti, související s jejím příchodem ze Slovenska, komplikovaly zásadním způsobem vyplácení sociální podpory i úhrad za lékařská ošetření. Přesto za pár měsíců v brněnské porodnici přivedla na svět zdravou, krásnou holčičku. Doma na ni ale nikdo nečekal. A o své „doma“ bohužel také záhy přišla.

S čerstvě narozenou holčičkou žila téměř rok v dřevěném přístavku rekreační chaty. Na své životní útrapy byla sama, rodinu měla daleko na Slovensku. Všechny komplikace vyústily v nucený odchod na Slovensko, a až po jejich vyřešení se Dáša mohla vrátit zpět. Zdálo se, že nyní konečně bude mít klidný život. Našla si bydlení, z rodičovského příspěvku si sice nemohla žít na vysoké noze, ale uživila sebe i malou dcerku. Bohužel to všechno nemělo dlouhého trvání.

Zhoršující se Dášin zdravotní stav – nález na ledvinách a štítné žláze – vyžaduje neodkladnou operaci. Z nedávno prožitého těžkého životního období jí navíc zůstal několikatisícový dluh na zdravotním pojištění, který bylo nutné vzhledem k plánované operaci neodkladně uhradit. Její rodinný rozpočet je ale natolik napnutý, že jí neumožňuje tento výdaj zvládnout. Po splacení dluhu Dáše chybí peníze na nájemné i na základní potraviny. Nájemce je sice férový chlap, ale nájem chce celý.

Mamince hrozí ztráta bydlení, ohrožený je jak nástup dcerky do školky, tak i nástup paní Dáši do práce. Zůstat bez bydlení a bez příjmů už ale znovu nechce. A tak ji životní cesty opět přivádí k nám. Naše Charita mamince již s nejedním obtížným životním obdobím pomohla a jsme rádi, že můžeme i tentokrát.

Z vánoční sbírky pro samoživitele jsme Dáše poskytli prostředky na zaplacení nájemného i na potraviny. Věříme v úspěch operace a konečně klidný život pro ni i její malou dcerku. Pere se za to statečně! A je dobře, že na to není sama. Všem dárcům děkujeme, vaše pomoc má smysl.

Dcera paní Laury

Školní potíže v dobách pandemie

Paní Laura dlouhodobě spolupracuje s poradnou pro cizince v rámci centra CELSUZ. Bydlí v Brně, sama se stará o dceru, které byl vzhledem k psychickým a zdravotním problémům přiznán příspěvek na péči prvního stupně.

Otec o dcerku nejeví zájem a stanovené výživné nehradí. Tuto záležitost probírá paní Laura s právním poradcem. Otec neuhradil výživné už rok a půl, vzniká mu dluh a paní Laura nemá dostatek financí na základní potřeby pro dítě. Věc je v řešení a ona doufá, že vše dospěje ke zdárnému konci.

Paní Laura vzhledem k náročné péči o dceru nemůže chodit do zaměstnání. Je v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce a vyřídila si dávky státní sociální podpory i dávky pomoci v hmotné nouzi. Finance věnuje na náklady za bydlení, péči o dceru, stravu, hygienu, internet a léky.

Dcera je ve 3. třídě základní školy. K výuce potřebuje počítač – zvláště v období pandemie koronaviru. V danou chvíli rodina notebook vůbec neměla a nový si paní Laura nemohla dovolit. Dárce se nepodařilo zajistit ani přes školu. Dcera se tedy nemohla účastnit online výuky, a zhoršil se jí prospěch. Byla jen v omezeném krátkém čase kontaktována o úkolech přes mobilní aplikace. Se spolužáky se viděla alespoň v odpoledních hodinách, kdy se děti sešly venku v parku.

Pak jí byla přidělena asistentka, která se jí dvakrát týdně věnovala. Navíc začala rodina spolupracovat s dobrovolníkem z Diecézní charity Brno, který dívku doučoval. Díky Charitě a štědrým darům našich dárců se podařilo rodině zajistit notebook a dívka mohla pokračovat v online studiu spolu se svými spolužáky. Všem dárcům tímto děkujeme a velmi si jejich pomoci vážíme.

Ilustrační foto

Když se azylový dům mění v domov

Paní Eva se společně se svou rodinou dlouhodobě potýká s krizovou situací – přišla o bydlení, trápí ji vleklé zdravotní problémy a zajišťuje náročnou péči o dva syny s onemocněním zraku.

Rodina pobývala od poloviny roku 2020 v azylovém domě pro rodiny s dětmi v Třebíči. Paní Eva potřebovala svou tíživou situaci dál řešit i po skončení pobytu, proto na doporučení pracovnic azylového domu kontaktovala sociálně aktivizační službu třebíčské Charity. Společně se jim podařilo najít ubytování, uhradit kauci a zvýšit naději na stabilizaci její situace. Slabým článkem se však v tuto chvíli ukázal Evin partner, který použil peníze na ubytování ve svůj prospěch a rodinu opustil.

Sociální pracovnice nás na tento smutný příběh upozornila a doporučila poskytnout k překlenutí akutní krize paní Evě a její rodině finanční pomoc z Adventního koncertu České televize. S jejím návrhem jsme souhlasili a paní Evu jsme v měsíci dubnu podpořili částkou 3 500 korun.

Před rodinou stojí i další překážky, ale v tuto chvíli má Eva a její děti střechu nad hlavou a základní podmínky pro život a vývoj svých dětí. Děkujeme všem dárcům, kteří se svým darem podíleli na tom, že i tento životní příběh se nyní otočil šťastnějším směrem.

Ilustrační foto

Speciální kočárek

Šárka se stará o dvě děti. Syn chodí do třetí třídy; vzhledem k jeho specifickým potřebám má určený speciální vzdělávací plán a věnuje se mu i asistentka pedagoga. Čtyřletá dcera má dětskou mozkovou obrnu, a tedy i zdravotní omezení ve více oblastech – pohybu, chůzi, řeči i motorice. 

Obě děti vyžadují odbornou lékařskou péči, a proto s nimi Šárka jezdí za specialisty i mimo okres Znojmo. Do rodiny dochází asistentka ze Společnosti pro ranou péči, aby poskytovala rodině odborné služby, podporu a pomoc v oblasti komplexního rozvoje holčičky.

Paní Šárka se snaží dávat svým dětem všestrannou péči. Vzhledem k složitému zdravotnímu stavu dívenky jí Šárka zajišťuje odbornou lékařskou péči, rehabilitaci a doporučené zdravotní pomůcky. Zvládla jí opatřit už mnoho edukačních hraček a rehabilitačních pomůcek (chodítko, vertikalizační plošinu atd.). V současné době jedná s firmou Eldomed s. r. o. ze skupiny Medesa, která tyto rehabilitační a kompenzační pomůcky vyrábí. Jednatel firmy rodinu navštívil a nabídl jí výrobu speciálního kočárku pro dítě, upraveného na míru jeho potřebám. Cena kočárku je ale 68 tisíc korun; Šárce se podařilo získat od jedné nadace alespoň 25 tisíc. Nyní už ale nemá nikoho, kdo by jí mohl finančně vypomoci. Aby tedy mohla tento kočárek dceři pořídit, zažádala o finanční příspěvek ve výši 20 tisíc korun z veřejné sbírky Adventního koncertu ČT, který organizuje Charita spolu s Českou televizí na podporu rodin samoživitelů a samoživitelek.

Vitamíny

Boj s nemocemi 

Paní Zuzana žije s devítiletou dcerou, které byl diagnostikován autismus, a s dvacetiletým synem, který je po transplantaci kostní dřeně. Zuzaně doktoři zjistili rakovinu, připravuje se tedy na operaci. Jelikož má navíc také problémy s váhou, musí pít pravidelně nutridrinky, což je tekutá výživa pro posílení nemocného.

Doposud jí vystačil jeden na den, ale pro zlepšení výsledků by měla množství navýšit, což samozřejmě není levná záležitost. Čtyři tyto drinky stojí totiž zhruba 300 korun. Protože mají obě její děti oslabenou imunitu, snaží se jim kupovat vitaminové doplňky. Na ty už ale nemá dostatek peněz. Po zaplacení nezbytných poplatků jí zbývá okolo 5 tisíc korun na měsíc.

Díky vánoční sbírce pro samoživitele a štědrým dárcům jsme paní Zuzaně mohli pomoci. Z projektu jsme jí pomohli pořídit vitaminy a výživu pro ni i obě děti v hodnotě 10 tisíc korun. Všem dárcům ze srdce děkujeme, vaše pomoc má smysl.

Sbírka je úředně registrovaná veřejná sbírka, a pokud do ní přispějete převodem na účet nebo přes portál Darujme.cz, je dar daňově uznatelným nákladem a můžete dostat potvrzení o daru

Pokud vás zajímá pravidelné dárcovství, přidejte se k Dobročinným!  

Kam dál?

Aby rodina mohla být úplná. V sobotu 15. května slavíme Mezinárodní den rodiny
15. května 2021 Z domova

Aby rodina mohla být úplná. V sobotu 15. května slavíme Mezinárodní den rodiny

Základem zdárného vývoje dítěte v dospělého člověka je výchova ve funkční rodině. Co když však rodiče svoji roli nezvládají, anebo si nevědí rady ani sami se sebou? To je pak jejich pozice při výchově dětí velmi ztížená. V těžkých situacích je tady Charita, která na podobné situace pamatuje a nabízí podporu a pomoc. Například prostřednictvím sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi (SAS), které dokážou rodinám poskytnout intenzivní a komplexní podporu při řešení složitých situací, a předcházet tak nebo minimalizovat ohrožení dětí. To, jak významnou roli ve společnosti hraje fungující rodina, si připomínáme právě dnes, kdy slavíme Mezinárodní den rodiny.  

Diecézní charita Plzeň podporuje rodiče samoživitele díky adventnímu koncertu ČT
19. dubna 2021 Diecézní charita Plzeň

Diecézní charita Plzeň podporuje rodiče samoživitele díky adventnímu koncertu ČT

V závěru minulého roku mohli diváci České televize zhlédnout mimořádný adventní koncert na podporu rodičů samoživitelů, jehož partnerem byla Charita Česká republika. V průběhu koncertu bylo vybráno nevídaných devět a půl milionu korun. Finanční prostředky jsou nyní prostřednictvím sítě charit poskytovány této skupině občanů na zajištění nejzákladnějších potřeb rodiny v případě, že už vyčerpali jiné dostupné možnosti podpory, jako jsou například sociální dávky či dohoda s pronajímatelem bytu. Právě nájemné nebo třeba léky či zařízení pro domácí online výuku dítěte mohou být uhrazeny z této sbírky.

Samoživitelkám pomáhají diváci České televize
1. března 2021 Z domova

Samoživitelkám pomáhají diváci České televize

Neuvěřitelných devět a půl milionu korun poslali diváci adventního koncertu České televize na pomoc rodičům samoživitelům. O jejich rozdělení mezi potřebné z celé republiky se postará Charita, která byla partnerem koncertu. Neúplné rodiny v tíživé situaci se mohou o pomoc přihlásit v nejbližší Charitě. Těch je po republice přes 300.

Sobotní koncert na ČT1 pomůže samoživitelkám
16. prosince 2020 Z domova

Sobotní koncert na ČT1 pomůže samoživitelkám

Vedle obvyklých čtyř adventních koncertů letos Česká televize odvysílá ještě pátý, mimořádný. Můžete ho sledovat v sobotu 19. prosince 2020 od 21.30 hodin na programu ČT1. Jeho výtěžek je určen na podporu rodičů – samoživitelů a Česká televize si pro něj vybrala Charitu jako svého partnera. Vybrané peníze tedy pomohou samoživitelkám a samoživitelům naším prostřednictvím. Během koncertu, jehož patronkami jsou reportérky ČT Lea Surovcová a Nora Fridrichová, uvidíte tři příběhy naši klientů a také rozhovory se sociální pracovnicí Romanou Karták a generálním sekretářem Charity Jakubem Líčkou.