Očkovací vakcína je nyní dostupná i pro Charitu
22. dubna 2021 Z domova

Očkovací vakcína je nyní dostupná i pro Charitu

K očkování proti covidu-19 se už mohou jako prioritní registrovat pracovníci v terénních sociálních a zdravotních službách, kam spadají i tisíce zaměstnanců Charit. „Jsou to především zdravotní sestry, případně celé týmy paliativní péče,“ popisuje koordinátorka zdravotních aktivit Charity Česká republika Ludmila Kučerová. Zájem je podle ní různý. „Někde se registrovali všichni, kdo mohli, jinde takový zájem nebyl,“ připojuje s tím, že jde o rozhodnutí každého člověka a Charita k očkování nikoho nenutí. Převažují ale podle ní ti, kdo se nechat očkovat chtějí.

Velké rozdíly jsou v dostupnosti vakcín a rychlosti jejich aplikace. „Problém je také u těch praktických lékařů, kam vakcíny stále nedorazily. Někteří naši klienti starší 80 let, kteří se na očkování registrovali u svého praktického lékaře, na první dávku stále čekají,“ doplňuje Ludmila Kučerová. Charita využívá oficiální očkovací centra, vlastní otevřít neplánuje. „Hodně jsme se naopak angažovali v testovacích centrech, kde jsme státu dost ulevili. Doufáme, že nám veškeré úkony s tím spojené pojišťovny proplatí. Zatím to není úplně jasné, řešíme to s nimi,“ vysvětluje koordinátorka.

Charitě ovšem přibyla práce i mimo testovací centra. Po zkušenostech s loňskou jarní vlnou pandemie nakoupila 300 oxygenerátorů (kyslíkových přístrojů), díky nimž se mohla starat o řadu covidových pacientů ve vážnějším stavu. „S pomocí těchto přístrojů mohli zůstat doma a nemuseli do nemocnice. Pomohly jim okysličit krev. Celou dobu jsme je však museli bedlivě sledovat,“ přibližuje Kučerová. Důkladnou péči potřebují i lidé, kteří covid-19 prodělali. „Řada z nich je zcela odkázána na pomoc druhých. Pečlivou rehabilitací se nám postupně daří stavět je znovu na nohy a vracet do života. Je to ale většinou dlouhý proces,“ uzavírá Ludmila Kučerová.

Zdroj: Katolický týdeník 17/2021, Strana: 2, Autor: Tomáš Kutil