Na vlně pomoci proti bezmoci: Slávek a jeho děti už se nemusí bát, že je vystěhují
23. února 2021 Z domova

Na vlně pomoci proti bezmoci: Slávek a jeho děti už se nemusí bát, že je vystěhují

Díky darům shromážděným na kontě Sbírky pro Česko: Na vlně pomoci proti bezmoci už dostalo přímou finanční pomoc přes 200 rodin, které kvůli pandemii onemocnění covid-19 přišly o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb. Na Charitu Česká republika se obrátil i pan Slávek, který kvůli uzavření škol musel zůstat doma s dětmi, a rodině se tak podstatně snížily příjmy.

Pan Slávek pracuje jako dělník ve šluknovské továrně na střešní doplňky. S bývalou partnerkou má 3 děti: o devítiletou Vlastičku a šestiletou Simonku se už déle než rok stará sám, nejmladší, tříletá dcerka je vzhledem k nízkému věku u matky. Slávek vše zvládal do chvíle, než se objevil koronavirus. Když se totiž zavřely školy, musel s dcerami ze dne na den zůstat doma, protože se o ně neměl kdo postarat.

Vyjít s příjmem bylo pro Slávka obtížné už předtím, ovšem „koronovirová doba“ situaci vyhrotila. V březnové výplatě dostal necelých 10 tisíc Kč, a protože v žádosti o ošetřovné udělal chybu, nebyla mu dávka v dubnu ani v květnu vyplacena. Jediným příjmem rodiny se v těch měsících staly přídavky na děti v celkové výši 1 700 Kč a příspěvek na bydlení 68 Kč. Bývalá partnerka výživné platit nemusí, protože má nejmladší dítě ve své péči, a tak se Slávek se staršími dcerami ocitli v podstatě bez peněz. Nakoupil tedy nejnutnější jídlo, ale na nájem a s tím spojené další výdaje už nezbylo, proto se s prosbou o pomoc obrátil na Charitu.

Pracovníci Oblastní charity Šluknov poskytli rodině pana Slávka jídlo a dětem ošacení. Hlavně jim však mohli nabídnout, že díky penězům shromážděným ve Sbírce pro Česko: Na vlně pomoci proti bezmoci! bude moci uhradit nájem, na který už mu nezbylo.

„Jsem moc vděčný Charitě, dárcům i naší sociální pracovnici. Díky sbírce jsem mohl okamžitě doplatit skoro 6 tisíc korun za nájem, a tak se už nemusíme bát, že nás vystěhují. S dcerami jinak nemáme kam jít, takže si vůbec neumím představit, co by nás potom čekalo,“ říká pan Slávek.

Aktuálně je situace v rodině stabilizovaná a všichni její členové se mají dobře. Charita panu Slávkovi uhradila dva nájmy, což mu pomohlo přestát období, kdy nemohl pracovat a kdy děti nebyly ve škole. V současné tíživé situaci i drobná finanční pomoc, jako je tato, rodinám významně pomáhá a umožňuje jim dál fungovat.

Více o naší pomoci během Koronakrize