V sobotu jsme si připomněli Mezinárodní den za odstranění chudoby
15. října 2020 Z domova

V sobotu jsme si připomněli Mezinárodní den za odstranění chudoby

Od roku 1992 si vždy 17. října připomínáme Mezinárodní den za odstranění chudoby, který vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Konkrétně bychom si měli uvědomit, že s chudobou se potýkají nejen rozvojové země, ale i lidé, kteří žijí mezi námi. Při této příležitosti chceme upozornit na příčiny, které chudobu způsobují, a vyzvat vládu, aby prosazovala opatření vedoucí k odstranění nebo snížení nerovností jak u nás, tak na mezinárodní úrovni.

Mezi hlavní příčiny, kvůli nimž se lidé v České republice propadají pod hranici chudoby, patří:

  • Nedostupnost bydlení za přiměřenou cenu. Pokud lidé dostávají minimální mzdu nebo si vydělají jen o něco víc, nedokážou z toho zaplatit za základní potřeby, mezi něž bydlení patří. Nyní, v době epidemie covid-19, se situace ještě zhoršila.
  • Nastavení minimálního příjmu a také dávek způsobem, který okamžitě nezohledňuje aktuální situaci jedince.
  • Mezery v oblasti dluhové problematiky. Za lépe nastavený exekuční zákon, díky němuž by se lidé nepropadali do stále větších dluhových pastí, bojujeme dlouhodobě. Za nutnou považujeme změnu exekučního řádu. Prosazujeme pravidlo „jeden dlužník = jeden exekutor“ nebo zřízení chráněného účtu. Pokud zadluženým lidem neulehčíme situaci, skončí na ulici anebo v černé ekonomice – a to se nevyplatí nikomu z nás.

S řešením chudoby u nás významně souvisí také správné využití Evropského sociálního fondu. Při přípravě programového období 2021–2027 čelí operační program Zaměstnanost tlaku na významné snížení alokace – a to na polovinu. Přitom kvůli epidemii už mnoho lidí přišlo o svou firmu či zaměstnání, v souvislosti s tím také o bydlení, navíc se často ve snaze přežít ještě zadluží. Oslovení odborníci se však shodují na tom, že je nutné investovat do lidí tak, aby nekončili v chudobě.

Jestliže chceme žít v prosperujícím státě, potřebujeme mít spokojené a zajištěné občany, kteří mohou za svou mzdu důstojně bydlet. Jestliže chceme zlepšení podmínek pro chudé lidi, musíme je nastavit tak, aby se jim vyplatilo pracovat i v „obyčejných“ profesích. A musí také existovat účinná pomoc, pokud se někdo ocitne v nesnázích.

Připojujeme se také k iniciativě naší zastřešující organizace Caritas Europa, která požaduje závaznou rámcovou směrnici Evropské unie o posílení minimálního příjmu ve všech členských státech unie a považuje to za klíčové v souvislosti s odstraněním chudoby v Evropě.