Tříkrálová sbírka vynesla téměř 81,5 milionu korun. Peníze už pomáhají
27. května 2021 Z domova

Tříkrálová sbírka vynesla téměř 81,5 milionu korun. Peníze už pomáhají

Letošní Tříkrálová sbírka už je spočtena do poslední koruny. V pořadí 21. ročník vynesl 81,476 milionu korun. Tak dobrý výsledek letos nikdo nečekal. Tradiční koleda se totiž tento rok musela kvůli epidemiologické situaci obejít bez toho hlavního: bez koledníků v ulicích. Do sbírky tak bylo možné přispět pouze online nebo prostřednictvím „statických pokladniček“. A vybrané peníze dávno neleží jen tak na účtu, ale už pomáhají po celé republice těm nejpotřebnějším, kteří se ocitli v nouzi. Třeba i kvůli epidemii covid-19.

Pokladničky nešly letos k dárcům, ale naopak dárci k pokladničkám. Umístěny byly na úřadech, v obchodech, v kostelech nebo na pracovištích Charity. Dokonce i na čerpacích stanicích – třeba na benzinkách na Břeclavsku či u Obřan. „Místní koordinátoři sbírky a dobrovolníci byli postaveni před složitou situaci, která se měnila každým okamžikem, a obstáli na výbornou. Jsem velmi vděčný a srdečně děkuji všem, kdo se sbírky zúčastnili a kdo do ní přispěli, zvláště v letošních náročných podmínkách,“ uvedl Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

Možnost přispět bezhotovostně se osvědčila a online pokladnička na webu Tříkrálové sbírky (která byla k dispozici až do konce dubna) měla mimořádný úspěch. „Výtěžek sbírky ukazuje, že solidarita mezi lidmi a myšlenka sbírky je silnější než epidemiologická omezení. Věříme, že v roce 2022 proběhne již tradičně s živými koledníky,“ říká Gabriela Víšová, celostátní koordinátorka Tříkrálové sbírky.

Celkový výnos sbírky letos činí 81 476 288 korun. „Celkový výsledek oznamujeme po pečlivé kontrole, že všechny peníze došly na centrální sbírkový účet, kde celou sbírku můžeme sečíst,“ říká Gabriela Víšová. Mezitím již část vybraných peněz byla rozeslána do míst, kde peníze pomáhají.  

Kde vaše dary pomáhají?

Peníze již proudí „do terénu“. Třeba na přímou pomoc rodinám: „V dubnu jsme předali dva tablety pro distanční výuku rodině s osmi dětmi,“ říká Hana Čížková, koordinátorka Tříkrálové sbírky z Holubova na Českobudějovicku. Tři větší děti z této rodiny se mimo jiné pravidelně účastní tříkrálového koledování. Na tablety pro distanční výuku byl přímo cílen jeden ze dvou záměrů Tříkrálové sbírky v obci Křemže.

Jinde šly peníze na dofinancování záměrů pro lidi v nouzi. „Nedávno jsme otevřeli nízkoprahovou ambulanci psychiatra pro lidi v nouzi a bez domova. Psychické problémy a onemocnění trápí mnoho lidí bez domova, kteří většinou nejsou schopni využívat běžné psychiatrické ordinace. Rozjezd nové zdravotní služby bez pomoci z Tříkrálové sbírky by ani nebyl možný,“ říká Leona Martinková, vedoucí Střediska zdravotních služeb Charity Olomouc.

Charita PlzeňFoto: Uvítání před pokladničkou v ZŠ a PrŠ Jesenice na Rakovnicku

„Naše Charitní pečovatelská služba je financována dotacemi z kraje, dále pak z měst a obcí, kde službu poskytujeme. Bohužel ne ze všech obcí dotaci dostaneme, a proto peníze z Tříkrálové sbírky využijeme k tomu, abychom mohli péči poskytnout i tam,“ říká Vladimíra Havránková, vedoucí Charitní pečovatelské služby v Mnichově Hradišti. „Mnohdy od klientů slýcháme, že jsme jediní, kteří přijedou a neřeší vzdálený dojezd.“

„Prostředky z Tříkrálové sbírky využijeme na dofinancování Domácího hospice Porta Vitae, jehož provoz veřejné prostředky zdaleka nepokryjí. Rozrůstající se služba a 24hodinová dostupnost hospicového týmu s sebou nese také potřebu výměny poruchového automobilu za nový, aby se k nemocnému i pečující rodině dostala pomoc lékaře či sestry vždy spolehlivě a včas,“ uvedla Jaroslava Klapalová, ředitelka Oblastní charity Tišnov.

„Z výnosu Tříkrálové sbírky v Rumburku podporujeme provoz Občanské poradny, která pomáhá lidem v nouzi například při hledání cesty ven z dluhové pasti formou oddlužení. Jsou mezi nimi senioři, které vnoučata dostala do dluhů a hrozí jim ztráta střechy nad hlavou, ale i mladé maminky s dětmi, které procházejí rozpadem partnerského života a nevědí jak dál. V poslední době poradkyně pomáhala nejen seniorům i s registrací na očkování a s vyplňováním formulářů ke sčítání lidu,“ říká Martina Škodová, ředitelka Charity Rumburk.

Tři králové 2021

Sbírka je otevřená celoročně – přispívat lze na účet 66008822/0800, variabilní symbol 777, a to bankovním převodem i kartou online. Jednorázově i trvale lze sbírku podpořit zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 či DMS KOLEDA 90, DMS TRV KOLEDA 30, DMS TRV KOLEDA 60 či DMS TRV KOLEDA 90. Přispívat lze také na webu www.trikralovasbirka.cz.

Foto: Tři králové ve městě Dobřany