Kolik nás stojí dlouhodobé neřešení bytové nouze? Pomáháme hledat východiska
7. prosince 2021 Z domova

Kolik nás stojí dlouhodobé neřešení bytové nouze? Pomáháme hledat východiska

Nedostupnost bydlení je v Česku zásadní a dlouhodobý problém, který nás spolu s nedostatečnou výší minimálního příjmu řadí k nejhorším zemím v Evropě. Stabilní a důstojné bydlení je přitom klíčem k řešení dalších nežádoucích jevů, například v oblasti nezaměstnanosti. Ovšem ani samotné zajištění bydlení nestačí, bez souběžné sociální práce od obcí a neziskových organizací je neúčinné.

Jsme rádi, že se nejspíše blýská na lepší časy – alespoň to tak vypadalo 3. 12. 2021 na setkání politiků, zástupců ministerstev, měst, odborníků a neziskových organizací v pražském Evropském domě pod názvem Sociální bydlení v ČR: Co nás stojí neřešení bytové nouze a co s tím dělat?

Podle odborných odhadů nás jen „neřešení“ dostupného bydlení přijde ročně na 10,8 miliardy korun. Tato suma se týká celospolečenských nákladů, přímé náklady z toho představují částku zhruba čtvrtinovou.

Na přijetí zákona o sociálním bydlení čekáme dlouhá léta, nyní ho již opravdu nelze odkládat. V některých regionech s podporou peněz z Evropské unie sami odvážně vyzkoušeli projekty, které v zahraničí přinášejí dobré výsledky: například úspěšný Housing First v Brně či podobné iniciativy v Ostravě, v Praze a několika dalších městech. Sociálních bytů je však k dispozici stále jen zlomek jejich skutečné potřeby a epidemie nemoci covid tento palčivý problém jen prohlubuje. Řešení problematiky dostupného bydlení by proto mělo být jednou z priorit nové vlády.

„Určitou naději na řešení vzbuzuje programové prohlášení nové vlády,“ myslí si Iva Kuchyňková z Charity Česká republika, která se tématem zabývá v rámci iniciativy Za bydlení, a dodává: „Věřím, že nová vláda nenechá lidi žijící v této zemi chudnout. To nikomu nepřináší nic dobrého. Pokud jsou lidé nuceni fungovat v rámci šedé ekonomiky, nepřináší to nic dobrého ani jim, a ani nám či České republice. Doufám, že se nový zákon o dostupném, sociálním bydlení a podpoře v bydlení konečně podaří v dohledné době přijmout.“

Foto: Zlata Kopecká