Jak peníze ze sbírky Charita pro Ukrajinu pomáhají?
4. května 2022 Z domova

Jak peníze ze sbírky Charita pro Ukrajinu pomáhají?

Válka na Ukrajině trvá již několik týdnů, ale my lidem zasaženým tímto konfliktem neúnavně pomáháme i nadále. Dodáváme materiální pomoc partnerské Charitě Ukrajina, pomáháme uprchlíkům na hranicích a také jim zajišťujeme základní životní potřeby na našem území. To všechno můžeme dělat díky vaší podpoře. Zjistěte podrobnosti o využití financí ze sbírky Charita pro Ukrajinu.

Celková částka, která doputovala na náš sbírkový účet, činí neuvěřitelných 157 300 000 korun. Zatím jsme ze sbírky na pomoc občanům Ukrajiny využili 26 900 000 korun, z nichž 56 procent připadlo na humanitární pomoc v místě konfliktu a 44 procent na pomoc uprchlíkům v České republice. Na humanitární pomoc jsme pak využili téměř 15 milionů korun.

PODPOŘTE SBÍRKU CHARITA PRO UKRAJINU

„Na realizaci pomoci uprchlíkům v Česku jsme zatím rozdělili 11 500 000 korun jednotlivým arcidiecézním a diecézním Charitám, které peníze využívají operativně dle potřeb v daném regionu, a nyní už připravujeme k distribuci dalších 26 100 000 korun, “ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika. „Na Ukrajinu vypravujeme kamiony a vlaky s elektrocentrálami, generátory a akumulátory, trvanlivými potravinami a konzervami pro dospělé, s dětskými výživami, vodou, dekami, lehátky, s hygienickými potřebami a lékárničkami i dalším zdravotnickým materiálem včetně dvou inkubátorů,“ dodává Curylo.

Součástí naší pomoci je také provoz bezplatné a anonymní infolinky v ukrajinštině, která funguje již několik let. Během válečného konfliktu na Ukrajině značně přibylo volajících, proto jsme neváhali a rozšířili provozní dobu. Lidé se na nás nejčastěji obracejí s dotazy týkajícími se možnosti ubytování a nabídky zaměstnání v Česku. S pomocí cizincům máme letité zkušenosti. A to zejména díky rozsáhlé síti Charit, která nám umožňuje poskytovat služby na celém území České republiky.

„Kromě základních informací, důležitých a užitečných telefonních čísel či adres nabízíme také tlumočení a v neposlední řadě i psychosociální podporu. Naši operátoři jsou totiž odborně proškoleni v krizové intervenci a umějí pomoci každému, kdo se na ně obrátí,“ upřesňuje Klára Boumová, manažerka Charity pro advokační činnost v oblasti migrace.

Pomoc občanům Ukrajiny zajišťovali od počátku také naši kolegové z Young Caritas v Praze. Sestavili tým dobrovolníků a proškolili několik desítek zájemců, kteří na našem území pomáhají s orientací nově příchozím. Někteří také asistují sociálním pracovníkům a hlídají děti maminkám z Ukrajiny.

Foto: Jakub Žák