Děti cizinců s dlouhodobým pobytem jsou konečně o krok blíž ke spravedlivé zdravotní péči
15. května 2023 Z domova

Děti cizinců s dlouhodobým pobytem jsou konečně o krok blíž ke spravedlivé zdravotní péči

Poslanecká sněmovna PČR v polovině dubna schválila novelu zákona o azylu, která zahrnuje děti cizinců ze třetích zemí, kteří mají v České republice dlouhodobý pobyt, do systému veřejného zdravotního pojištění. Dlouho očekávanou změnu se podařilo prosadit mimo jiné díky neúnavnému úsilí Charity Česká republika a dalších organizací pracujících s cizinci.

Změna se bude týkat dětí až do 18 let věku, což je skvělou zprávou. Co se cizinců mimo Evropskou unii týče, doposud měli k veřejnému zdravotnímu pojištění přístup pouze novorozenci, a to do dvou až tří měsíců věku, nebo cizinci ve specifickém postavení, jako například ti, kteří pracují pro zaměstnavatele se sídlem v ČR, nebo ti, kteří mají trvalý pobyt. Podle schváleného návrhu, který v brzké době poputuje do Senátu, budou za děti do 18 let pojistné odvádět rodiče nebo jejich zákonní zástupci. Na rozdíl od českých dětí, kterým pojistné platí stát. I tak ale tento návrh považujeme za krok správným směrem.

Ostatní skupiny cizinců ze třetích zemí (mimo EU), jako například podnikající, zahraniční studenti nebo rodinní příslušníci, tedy děti, senioři nebo i těhotné ženy, musí povinně využívat komerční zdravotní pojištění. To je pro ně často finančně nedostupné a je velmi těžké pojistit například dlouhodobě nemocné nebo předčasně narozené děti. Je rovněž obtížné zajistit pojištění poporodní péče, protože komerční pojišťovna může právě těmto „náročným“ klientům, kteří potřebují důslednější zdravotní péči, a tedy i pojištění, vypovědět smlouvu nebo je rovnou odmítnout.

Komerční pojištění je pro cizince sice povinností, ale často i překážkou, protože tento systém pojištění je často nejistý a jeho podmínky netransparentní. Tato skutečnost byla obzvlášť kritizována s ohledem na monopol PVZP, který byl zaveden v srpnu 2021. Jedná se o komerční pojišťovnu, která je dceřinou společností VZP. Poskytovatelé zdravotní péče mohou zahraničním klientům účtovat několikanásobně vyšší částky, než jaké by platili čeští občané nebo turisté, kteří přijedou z jiného státu EU. Proti tomuto monopolu se Charita Česká republika staví již od jeho návrhu a bude také předmětem našich advokačních aktivit do budoucna.

Česká republika byla až dosud poslední zemí Evropské unie, která dětem pracujících státních příslušníků třetích zemí zabraňovala vstoupit do systému veřejného zdravotního pojištění. „Právo na zdraví je naprosto základním lidským právem – nezná rozdíl národnosti, kultury, jazyka nebo barvy pleti, dodala k úspěšnému dovršení snahy alespoň se přiblížit spravedlivému přístupu ke zdravotní péči pro všechny vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Schválením tohoto návrhu jsme tedy o krok blíže k mezinárodním evropským standardům, které se týkají práv dětí.