Krizové linky radí: Zachovejme si zdravý rozum a věřme, že krizi zvládneme
23. března 2021 Koronakrize

Krizové linky radí: Zachovejme si zdravý rozum a věřme, že krizi zvládneme

Už přes rok se potýkáme s pandemií koronaviru, která významně zasáhla do životů téměř všech lidí na naší planetě. Onemocnění přineslo obavy ze šíření infekce a také mnoho změn, spojených s vládními opatřeními. Na řadě lidí se pandemie a s ní související restrikce podepsaly psychicky. O podpoře po telefonu a působením pandemie na lidskou psychiku jsme hovořili se Zdeňkou Švancarovou, vedoucí celostátní Linky důvěry Oblastní charity Blansko.

Pandemie covidu v Česku trvá už řadu měsíců. Co dělá s lidskou psychikou?
Za loňský rok jsme zaznamenali asi o 1 500 hovorů více oproti roku 2019, tedy asi o čtvrtinu. Zvýšený zájem začal v březnu a pokračoval, další nárůst jsme zaznamenali v říjnu a listopadu, kdy přišla druhá vlna.

Jak se situace projevuje na náladách těch, kteří vám volají?
V současné době se u lidí projevuje více apatie, nechuť do života a také je znát u mnoha z nich agrese. Skladba volajících se nijak výrazně nemění, jsou to lidé středního věku a především senioři, ojediněle děti či mladiství. Pro mnohé je společné téma covid a vše spojené, například strach o vlastní zdraví a život, nebo strach o zdraví a život nejbližších, dilemata očkování, náročnost skloubit distanční výuku a zaměstnání, strach chodit ven, strach o ekonomické přežití.

Pro většinu lidí je situace hodně náročná. Především proto, že pandemie tu je s námi rok a nikam jsme se neposunuli, spíš se vracíme na začátek a jsme z toho již unavení.

Co volající nejčastěji trápí?
Volající trápí zdravotní omezení, kdy se jim nedostává péče, jak jsme byli zvyklí nebo se objevuje hodně samota, která se podepisuje na psychice lidí. Ptají se na různé, například chtějí bližší informace ohledně karantény, cestování nebo se také ptají na změny, které souvisí především s nouzovým stavem. Hodně zaznívá otázka, kdy to vše už skončí? Také se objevují hovory, kdy lidé přišli o své blízké kvůli covidu a nesou v sobě výčitky, že je dali do nemocnice a nestihli se rozloučit.

S čím jim můžete a s čím naopak nemůžete pomoci?
Pomoci můžeme s poskytnutím potřebných informací, psychickou podporou, nasměrováním, jak situaci či problém řešit nebo jen tak „udělat vrbu“ a nechat volajícího povídat. Tím, že se svěří, se mu často „uleví“. Nemůžeme hodnotit odborně zdravotní stav, užívání léků a určitě nejsme schopni soudit, zda opatření jsou správná, či ne. Také nemůžeme pomoci materiálně.

Jak s nimi pracujete?
Hovor začíná představením „Linka důvěry, dobrý den.“  Vždy záleží na konkrétním volajícím. Někdo ze sebe hned chrlí to, co ho trápí, jiní se ujistí, zda volají správně, když se potřebují o něčem poradit nebo se svěřit. Jsou i volající, kteří se na začátku omlouvají, že volají, cítí se jako by nás „obtěžovali“ svým problémem, dotazem. Každého se snažíme ujistit, že jsme tu pro ně a pokud to bude v našich možnostech, rádi jim poradíme nebo se společně na jejich problém můžeme podívat a hledat možnosti a řešení společně.

Lidé jistě hledají nějakou posilu a naději. V čem může naděje být?
Naděje by mohla být v tom, že se postupně budeme vracet do života, na který jsme byli zvyklí. Nebo aby lidé k sobě navzájem přistupovali s respektem a pochopením a snažili se v této nelehké situaci vidět i něco pozitivního, například zlepšení stavu planety díky snížení emisí. V našem případě se snažíme volající podržet a podpořit, aby vydrželi toto náročné období. Pandemie postihla celý svět, pro všechny je poslední rok velice náročný.

Máte nějaký univerzální recept či „návod na přežití“, který by se hodil čtenářům?
Recept ani návod na přežití nemám. Vhodné je především si zachovat „zdravý rozum“ k celé situaci a věřit, že to vše zvládneme. Jen to bude asi ještě měsíce trvat.

Připravili jsme pro přílohu Caritas (strana 14), která vyšla v Katolickém týdeníku 11/2021. 

  • Pomáháme během koronakrize. Více informací zjistíte na našich webových stránkách
  • Už rok žijeme s covidem. Přečtěte si, jak Charita v těchto nelehkých dobách pomáhá.