Dobrovolnice Charity znovu spojila rodinu uprchlíků
29. prosince 2015 Ze zahraničí

Dobrovolnice Charity znovu spojila rodinu uprchlíků

O pravou „vánoční koledu“ se zasloužila Jenny z Německa, dobrovolnice pomáhající po dobu jednoho týdne v Uprchlickém centru Charity Athény. Navzdory velké spoustě práce a bolestem hlavy způsobeným nečekaným vedrem a stresem si Jenny vždy našla čas na vyslechnutí těch, kteří se potřebovali někomu vypovídat.

Jednoho dne poslouchala vyprávění Khandan, afghánské ženy, která se do Uprchlického centra přišla společně s manželem a jejich dvouletou dcerou naobědvat. Khandan se při té příležitosti Jenny zeptala, odkud pochází. Po odpovědi, že z Německa, začala žena ihned zoufale plakat. Dvě z jejích dětí, 14 a 15 let, totiž pobývají v Hamburku. Oddělili je od zbytku rodiny na hranici s Makedonií. Dospívajícím potomkům se podařilo projít do Maďarska a následně až do Hamburku. Tam našli ubytování pro nezletilé bez doprovodu, načež se jim podařilo matku zkontaktovat a sdělit jí, že se ocitají v bezpečí.

Přestože Jenny Khandin smutek a zoufalství dojal, nemohla ženě nic slíbit. Utěšovala ji jako ostatní svojí obvyklou laskavostí. Když se Jenny vrátila do Německa, myslela jen na jediné: najít děti Khandan a ujistit se, že jsou v pořádku. O měsíc později kontaktovala Uprchlické centrum v Athénách s tím, že pro Khandan získala dokumenty nutné k opětovnému sloučení rodiny.

Zpočátku prý v Centru nemohli pochopit, co Jenny říká. Několikrát se jí museli přes telefon optat, co má vlastně na mysli. Nešlo téměř uvěřit, že by Jenny něco podobného dovedla. Ona přitom dorazila do Hamburku a nalezla v něm dům, v němž děti bydlely. Už je tam ale nepotkala, protože musely podstoupit hospitalizaci - trpěly těžkými psychosomatickými depresemi způsobenými odloučením od rodičů. Jenny proto navštívila jejich ošetřujícího lékaře a vypověděla mu rodinnou historii. Nakonec se jí podařilo získat dopis zdůvodňující nutnost znovu spojit rodinu rozdělenou nešťastnou událostí.

Jenny následně dokumentaci odeslala do Athén. Na jejím základě podala Khandan spolu s manželem žádost o sloučení rodiny, kterou příslušné orgány schválily.

Všichni se tak znovu setkali. Na letišti v Hamburku uvítaly Khandan, manžela i dceru jak jejich dvě dospívající děti, tak Jenny i se všemi spolužáky. Na počest výjimečné události Jenny ještě zorganizovala drobnou oslavu. Učinila tím jedné rodině Vánoce pravými Vánocemi.

Upraveno dle předlohy z caritas.eu (původní článek napsala Begoña Castiella).