Biskupové vyzývají ke sbírce na pomoc křesťanům v zemích Blízkého východu
7. května 2021 Ze zahraničí

Biskupové vyzývají ke sbírce na pomoc křesťanům v zemích Blízkého východu

Čeští a moravští biskupové i letos vydali výzvu ke sbírce na pomoc křesťanům v zemích Blízkého východu. Konat se bude v neděli 9. května, kdy si připomínáme Den modliteb za pronásledované křesťany. Kostelní sbírka se uskuteční 6. neděli velikonoční také v příštích letech.

Vybrané finanční prostředky budou využity na pomoc trpícím a pronásledovaným křesťanům na územích, která ovládali islamističtí extrémisté. V minulém roce se prostřednictvím sbírky podařilo vybrat až 11 396 029,92 korun. Z toho 1 531 150 korun přispělo na zlepšení životních podmínek a zvýšení odolnosti nejzranitelnějších rodin navrátilců v distriktu Hamdaniya v guvernorátu Ninewa a 9 864 879 korun putovalo na podporu udržitelných zdrojů obživy pro zranitelné rodiny navrátilců z provincie Ninive. Výtěžek byl také využit na podporu obnovy křesťanského města Karakoš, kam se vrátila už téměř polovina z jeho 50 tisíc obyvatel.

Řada Iráčanů se stále potýká s následky mnohaletého ozbrojeného konfliktu. Kvůli invazi samozvaného Islámského státu muselo na 6 milionů z nich opustit své domovy. Navrátilci se vypořádávají s poničenými obydlími a infrastrukturou, řada z nich dodnes nemá adekvátní přístřeší ani dostatečný zdroj obživy.

Charita Česká republika, jejímž zřizovatelem je Česká biskupská konference, pomáhá v Iráku od roku 2015 s návratem obyvatel k normálnímu životu.

Srdečně děkujeme všem, kteří se do sbírky zapojí!