Výstavou na piazzettě Národního divadla se Charita Česká republika ohlíží za uplynulým rokem
15. února 2023 Z domova

Výstavou na piazzettě Národního divadla se Charita Česká republika ohlíží za uplynulým rokem

Výstavu fotografií Rok s Ukrajinou objektivem německého fotografa Philippa Spaleka, která bude k vidění od 16. února do 2. března 2023 na náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla) v Praze, uspořádala Charita Česká republika ve spolupráci se svojí sesterskou organizací Caritas Deutschland a s laskavým přispěním Národního divadla. Zároveň tak zahájila sérii akcí, kterými chce připomenout blížící se neblahé roční výročí vypuknutí války na Ukrajině.

Autorem výmluvných velkoformátových snímků, které se na výstavě prezentují a které vznikly z podnětu Caritas Deutschland, je mladý německý fotograf Philipp Spalek, který byl oceněn v několika fotografických soutěžích a na festivalech. Ten se vydal v období únor 2022 až únor 2023 na Ukrajinu hned několikrát a zdokumentoval život a proměnu atmosféry v polských městech Medyka, Korczowa, Přemyšl, Dorohusk a ukrajinských městech Lvov, Szeginie, Irpiň, Buča, Novovoloynsk. Na svých fotografiích zachycuje především dopady války na civilní obyvatelstvo, jejich prostřednictvím vypráví dojemné lidské příběhy, ale i to, že naděje a radost ze života, zejména u mladých lidí, může být přítomná všemu okolnímu marastu navzdory.

Po anexi Krymu v roce 2014 a takzvaných speciálních vojenských operacích na Donbasu zaútočilo Rusko dne 24. února 2022 na Ukrajinu v plném rozsahu, a rozpoutalo tak v měřítku moderních evropských dějin dosud nemyslitelnou válku. Boje se záhy rozšířily do měst po celé Ukrajině a během několika týdnů přinutily miliony lidí prchnout ze země. Podle agentury OSN pro uprchlíky UNHCR došlo k největšímu pohybu uprchlíků od druhé světové války: 7,9 milionu lidí opustilo vlast úplně a dalších 5,9 milionu je vysídleno v rámci Ukrajiny. Ti, kteří zůstali, se musejí vyrovnávat s každodenním životem ve válkou sužované zemi, který je poznamenán leteckými nálety, výstražným houkáním sirén, výpadky proudu, nedostatečným zásobováním, omezením pohybu... A také žít ve strachu o život svůj a svých blízkých – vždyť od začátku ruské invaze zemřelo na Ukrajině přes 7 tisíc civilistů a více než 11 300 řadových obyvatel bylo zraněno.

Výstava je tak připomínkou toho, že válka vždy nejhůře doléhá právě na civilisty, kteří potřebují ochranu a humanitární pomoc a že svoboda a mír jsou nejdůležitějšími imperativy mezinárodního práva.