Výstava Vietnam Stories aneb Jak se žije Vietnamcům v České republice
22. srpna 2022 Z domova

Výstava Vietnam Stories aneb Jak se žije Vietnamcům v České republice

Vietnamci v České republice, to nejsou jen majitelé večerek a podnikatelé ve středním věku. Jsou to i senioři, děti a dospívající, progresivní „youngsters“. Vyrůstá tu již třetí vietnamská generace. Zveme vás na putovní výstavu fotografií, jejichž autorem je přední dokumentární fotograf Jindřich Štreit.

Ilustrační foto
 • 26. 8. – 4. 9. 2022 Litoměřice, kino Máj


  Výstava dosud proběhla:
 • 11. 1. - 28. 2. 2022 Hradec Králové, Univerzita HK
 • 6. - 31. 10. 2021 Tábor, Farní charita
 • 6. – 27. 8. 2021 Plzeň, mázhaus radnice
 • 2. – 16. 9. 2020 Praha, OC Chodov
 • 8. – 31. 8. 2020 Uherské Hradiště


  katalog ke stažení

O výstavě

Vietnamské obchody a večerky bereme jako samozřejmost a navštěvujeme je prakticky obden. Málokdy se ale zamyslíme nad tím, co dělají jejich majitelé po zavření. Jak – a jestli vůbec – odpočívají? Jak vypadají jejich narozeninové oslavy a svatby? Jaké udržují rodinné tradice a mezilidské vztahy? Schází jim Vietnam? Ačkoli jsme prakticky v dennodenním kontaktu, mnoho o sobě nevíme.
 

Výstava, která se koná v rámci projektu MIND, se snaží návštěvníkům přiblížit charakteristické rysy vietnamské kultury a jejich případné přeměny po příchodu do České republiky. A zároveň chce připomenout, jak nedílnou součástí naší společnosti i každodenní reality jsou lidé vietnamského původu a jejich příběhy. 

Tři generace Vietnamců v České republice

Vietnamci v České republice, to nejsou jen majitelé večerek a podnikatelé ve středním věku. Jsou to i senioři, děti a dospívající, progresivní „youngsters“. Vyrůstá tu již třetí vietnamská generace.

První dočasní pracovní migranti přicházeli do Československa už v 50. letech. Od roku 1974 jich pak do naší země (díky mezivládní dohodě členských zemí RVHP) přijíždělo stále více. Dnes je vietnamská diaspora třetí největší diasporou u nás. První generaci tedy tvoří Vietnamci narození ve Vietnamu, kteří k nám přišli už jako dospělí či adolescenti. Takzvanou jedenapůltou generaci představují lidé narození ve Vietnamu, kteří do Česka přišli jako školou povinní a absolvovali zde i první stupeň základního vzdělání. Do druhé generace pak počítáme ty, kteří se narodili imigrantům v Česku nebo přijeli do Česka ve věku do pěti let. Pro ně se zažil pojem banánové děti (asijský vzhled, evropská povaha). A konečně třetí generace, to jsou potomci jedenapůlté nebo druhé generace. Ačkoli se tito Vietnamci narodili již výlučně v České republice, vietnamská kultura pro ně stále mnoho znamená. 

Vietnam Stories

Vietnamská kultura i každodenní realita jsou protkány tradicemi, zvyky a pravidly, které její příslušníci dodržují i po odchodu z rodné země. To platí i pro Vietnamce v České republice. A to přestože byli – zejména ti mladší – vystaveni vlivům i zcela jiné, sředoevropské kultury. Jak dnes tedy vypadá soukromý, pracovní a sváteční život vietnamské domácnosti v Česku? A jak moc se liší od toho ve Vietnamu?

Motivy ze života vietnamské diaspory můžete nahlédnout skrz objektiv předního dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita. Vznikly během jednoho roku a dovolují nám proniknout do domovů, prací i obřadních síní lidí, se kterými již desítky let sdílíme jednu zemi, a přesto se vzájemně často považujeme za cizince. 

 • V případě zájmu o zapůjčení výstavy kontaktujte Kláru Boumovou, klara.boumova@charita.cz, +420 731 646 938