Tříkrálové pokladničky rozpečetěny, vybralo se 80 milionů korun. Děkujeme!
22. února 2021 Z domova

Tříkrálové pokladničky rozpečetěny, vybralo se 80 milionů korun. Děkujeme!

Příspěvky v pokladničkách Tříkrálové sbírky jsou sečteny a výsledná částka z nich dosáhla celkem 52,3 milionu korun. Dalších téměř 24 milionů přinesla on-line koleda na webových stránkách sbírky a přes 4 miliony doputovaly od štědrých dárců přes DMS. Celkem tak letošní Tříkrálová sbírka přinesla potřebným téměř 80,3 milionu. Koleda ale ještě nekončí, on-line i pomocí DMS lze totiž sbírku podpořit až do konce dubna.

Ačkoli loňský součet byl o více než 50 milionů příznivější, tak dobrý výsledek letos nikdo nečekal. Kvůli epidemiologické situaci se totiž letos tradiční koleda musela obejít bez toho hlavního – bez koledníků v ulicích. Řada aktivit se tak odehrála on-line a na sociálních sítích, kde se letos obzvlášť vyřádili koledníci, kteří byli celý prosinec připravení a natěšení na koledu.

Celkový výnos sbírky činí k pondělí 22. února 80 312 180 korun. Většina příspěvků se i letos vybrala do pokladniček, které ale v souladu s protiepidemickými pravidly musely zůstat tzv. statické. Tentokrát tedy nešly pokladničky k dárcům, ale naopak dárci k pokladničkám. Umístěny byly na úřadech, v obchodech, v kostelech nebo na pracovištích Charity.

„Jsem velmi vděčný a srdečně děkuji všem, kdo se sbírky zúčastnili a kdo do ní přispěli, zvláště v letošních náročných podmínkách. Chuť přispět do sbírky byla ohromující a svědčí o tom, že tato akce se stala přirozenou součástí našich životů. Díky finančním darům, jejichž výše nás překvapila, budeme moci lépe pomáhat lidem, kteří se ocitli v nouzi nebo na okraji, často v situaci, ze které si sami pomoci neumějí. Pomoc přijde i lidem, které poznamenala pandemie nemoci covid-19,“ uvedl Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika, která sbírku už 21. rokem organizuje.

Ilustrační foto

Pokladničky na kolech a vrcholcích hor

V mnoha obcích pomohla s informováním také místní média a do obcí, kde nemají obchod ani úřad, vozili dobrovolníci „mobilní statické pokladničky“ v autech. Pokladnička pak byla na místě upevněna na okně auta, aby byla zachována všechna pravidla a nedocházelo ke zbytečnému kontaktu lidí. V Sobotovicích na Brněnsku byla pokladnička převážena v automobilu dobrovolných hasičů. 

Tříkrálové pokladničky čekaly také na vrcholcích našich hor, konkrétně (stejně jako loni) ve stáncích na vrcholu Lysé hory a letos poprvé také na Pradědu či v okénku hotelu na Křemešníku na Pelhřimovsku.

Do Tříkrálové sbírky putovala také částka za dražbu unikátních „tříkrálových“ postaviček Igráčků, které byly vydraženy koncem ledna na portálu Aukro za 22 200 korun. Pivovar Koníček z Vojkovic u Frýdku-Místku uvařil na počest sbírky zvláštní Tříkrálový speciál. Zakoupením tohoto 13stupňového polotmavého piva přispěli kupující Charitě částkou 30 korun (celkový výnos této akce pro Tříkrálovou sbírku činil 23 190 korun). Na tištěná média naopak vsadili v jihočeském Táboře, kde nechali vytisknout 18 700 kusů tříkrálových pohlednic, které Česká pošta koncem prosince roznesla lidem do schránek.

Kde se musí šetřit

Kvůli zmíněným složitým podmínkám je výsledek velmi dobrý a mnohem lepší, než byla očekávání organizátorů, avšak citelně nižší než v předchozích letech. Podle koordinátorky sbírky Šárky Hájkové z Litoměřic zkušenost potvrdila, že malé tři krále zpívající v ulicích nemůže jiná forma sbírky úplně nahradit.  Nad letošními výsledky však převládá radost a vděk. Některé plánované záměry na pomoc lidem v nouzi však bude nutné kvůli nižšímu výnosu omezit, případně účel pozměnit. „Chybějící parkovací místa u Hospice sv. Lukáše letos bohužel nepostavíme, získané peníze však pomohou při rekonstrukci nízkoprahového denního centra pro ženy a muže bez domova,“ uvádí jeden z příkladů Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava.

„Letošní nižší výtěžek omezí nákupy kompenzačních zdravotních pomůcek, aktivity pro klienty a nákupy potravin, školních a hygienických potřeb pro lidi v nouzi, ale zkusíme chybějící peníze získat jinde,“ říká Růžena Kavková, ředitelka Diecézní charity Litoměřice.

Sbírka do pokladniček sice 24. ledna skončila, ale do sbírky je do konce dubna stále možné přispět on-line na stránkách Tříkrálové sbírky nebo celoročně převodem na účet. Na stejném webu je také uvedeno, kde přesně vybrané peníze v jednotlivých Charitách po celé zemi pomohou. 

Historie Tříkrálové sbírky

Zkušební běh sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. V celostátním měřítku se koleduje od roku 2001, v roce 2021 probíhá 21. ročník. Výtěžek Tříkrálové sbírky každoročně stoupá. Letošní výnos výrazně ovlivnila nařízení kvůli pandemii nemoci covid-19, která znemožnila tradiční koledování v ulicích.

Z celého srdce děkujeme vám všem, kteří i v těchto časech myslíte na ostatní!

Tříkrálová sbírka 2021

Přispět lze až do 30. dubna do on-line pokladničky

Přispějte

Ilustrační foto

Převodem na sbírkový účet

 

66008822/0800 

VS 777