Tříkrálová sbírka 2022 začíná. Koledníci po loňské pauze vyráží za vámi
1. ledna 2022 Z domova

Tříkrálová sbírka 2022 začíná. Koledníci po loňské pauze vyráží za vámi

Tříkrálová sbírka 2022 je tu! Koledníci se opět chopí zapečetěných kasiček a vyrazí koledovat do ulic. Během výpravy budou prosit o příspěvek pro ty, kteří se ocitli v nouzi. Největší sbírková akce v Česku probíhá letos již po třiadvacáté. Dokáže spojovat lidi a navodit pocit radosti a soudržnosti. Jde taky o skvělou příležitost, jak začít nový rok dobrým skutkem.

Tříkrálovou sbírkou navazujeme na starou lidovou tradici, kdy koledníci šířili boží požehnání a poselství milosrdné lásky. Koledníci vám přinesou radost a požehnání i v letošním roce. Krátce předtím, než se za vámi vydají, jim samotným požehná otec Juan Provecho, kněz z farnosti sv. Tomáše v Praze online formou. Požehnání koledníkům můžete též sledovat na ČT 1. ledna 2022 od 18 hodin při Ekumenické novoroční slavnosti v kostele Krista Spasitele v Praze-Barrandově, a na TV Noe pak 3. ledna 2022 při přenosu mše z Ostravy.

Jak proběhne koledování?

Koledníky budou moci spatřit u svých dveří lidé po celé republice mezi 1. a 16. lednem. Koledníčci v dětském věku se rozdělí do skupinek po třech a oblečou si kostýmy tří králů. Připojí se k nim koordinátor, který je bude doprovázet. Každá skupinka dostane průkaz a zapečetěnou kasičku s logem Charity, která sbírku pořádá.

„Děti sbírku berou za svou a velice se těší – zvláště po loňské pauze, kdy osobně koledovat nebylo možné. Každá skupinka koledníků ví, proč koleduje a na jakou konkrétní věc se v jejím regionu vybrané peníze použijí,“ říká celostátní koordinátorka sbírky Gabriela Víšová. Vykoledované peníze pomohou těm, kteří je potřebují. Jde zejména o seniory, rodiče samoživitele nebo lidi se zdravotním postižením. Podrobnější informace o využití financí ze sbírky najdete na webu Tříkrálové sbírky.

Z důvodu hygienických opatření budou naši Tři králové koledovat zejména venku. Nepůjdou k vám domů, zazpívají u vašich dveří, na ulicích či náměstích. V případě, že některá koledování proběhnou uvnitř institucí, koordinátoři budou dle platných protipandemických opatření dbát na minimalizování možnosti přenosu viru.

Koledníci mají připravený seznam doporučení, jak postupovat při koledování, tak aby byla zachována všechna protipandemická opatření. Některé Charity koledníkům poskytnou i preventivní testování. V letošním roce s ohledem na pandemickou situaci musíme vynechat některé akce, které doprovázely Tříkrálovou sbírku a setkávalo se na nich větší množství lidí, například pražský Tříkrálový průvod. Snažíme se však dělat vše pro to, aby tradice koledování zůstala zachována.

Tříkrálový koncert

Oblíbeného Tříkrálového koncertu se naštěstí rušení netýká. Proběhne i v letošním roce. Sledovat ho můžete v neděli 9. ledna 2022 od 18 hodin na ČT1. Moderování se tradičně ujme Martina Kociánová a Jan Čenský. O legraci se nově ze zákulisí se postarají Michal Isteník a Jakub Uličník, herci z Městského divadla Brno. Těšit se můžete také na Tata Bojs, Petra Bendeho, Lenku Novou spolu s Petrem Maláskem a Josefem Štěpánkem nebo dětské tanečníky ze souboru Ondrášek.

Možnosti darování

Nemusíte však čekat pouze na koledníky, přispět lze i do statických kasiček, které se osvědčily v loňském roce. Charity je rozmístí po úřadech, kostelích, firmách, obchodech, lékárnách a na dalších místech. Seznamy s konkrétním umístěním kasiček najdete na webových stránkách jednotlivých Charit. Darovat můžete rovněž prostřednictvím platební brány, sbírkového účtu nebo dárcovské SMS.

„Děkujeme všem, kteří podarují naše koledníky a vzpomenou si tak na lidi osamělé, nemocné či ty, již se ocitli v různých potížích. Charita Česká republika, která v roce 2022 oslaví 100 let existence, tu pro potřebné bude vždy, a to i díky vaší velkorysosti, soucitu, ohleduplnosti a laskavosti,“ uzavírá Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

Přejeme vám šťastný nový rok 2022 naplněný zdravím, láskou a pochopením!