Skleněná cena od mistra Wünsche
9. listopadu 2022 Z domova

Skleněná cena od mistra Wünsche

Letos poprvé dostali laureáti Ceny Charity Česká republika skleněnou sošku v podobě plamenného kříže. Tento artefakt o výšce 15 cm je autorským výtvorem sklářského mistra Davida Wünsche z Nového Boru.

Dílo vychází z motivu kříže, univerzálního symbolu křesťanství, ze kterého šlehají plameny, představující vyzařující lásku. Kombinace kříže a sálajících paprsků či plamenů je symbolem katolické Charity již dlouhou řadu desetiletí.

David Wünsch provozuje sklářskou expozici na novoborském náměstí Míru č. 101 v domě, který v 19. století obýval Friedrich (Bedřich) Egermann, podle encyklopedie Wikipedia „vynálezce nových druhů skla exportovaného poté do mnoha zemí světa.“ A sklářský mistr David Wünsch kráčí v jeho stopách, neboť jeho výrobky bychom našli v mnoha galeriích a soukromých sbírkách na několika kontinentech. Velkým vzorem mu byl jeho otec Karel Wünsch, mimo jiné autor soupravy skleněného a keramického nádobí a dalšího originálního vybavení pro hotel Ještěd. 

„Nikdy mne nenapadlo, že bych mohl dělat sklo,“ říká o svých dětských snech. K jeho povolání ho nasměrovala zajímavá náhoda. Ve 14 letech dostal sovětskou stavebnici Mladý chemik, jenže u jedné zkumavky se uštíplo sklo. A právě snaha zkumavku opravit či sehnat někde novou ho prý nakonec nasměrovala k oboru, kterým se dnes živí. Po vyučení nastoupil do sklárny Kavalier v Držkově, kde vyráběl laboratorní sklo. Také foukal sklo pod severočeským Crystalexem jako domácí dělník. V roce 1990 se osamostatnil a tvoří ve vlastní dílně.

„Rozdíl mezi hutním foukáním skla a foukáním skla nad kahanem je v tom, že v huti se pracuje s roztavenou sklovinou vytaženou z pece na kovové píšťale a požadovaný tvar se fouká do dřevěných forem. Ale nad kahanem se pracuje z dutých trubic, ze kterých se tahají odtažky z kterých se fouká požadovaný tvar. Pracuje se bez píšťaly a forem, prostě od ruky,“ vysvětluje David Wünsch.

foto: Jan Oulík

Inspiraci nachází nejčastěji v přírodě, při ranních výpravách na houby a při procházkách se psem v okolí Nového Boru. K podobě Ceny Charity jej přivedl právě symbol vztyčeného „plamenného kříže“ s tím, že plameny šlehající do čtyř stran mají realistickou podobu. Vše křišťálově čiré. Na kruhovém podstavci je ručně vyryt nápis CENA CHARITY ČR 2022 a autorský monogram DW.

foto: Jan Oulík