Příspěvek na bydlení se zvyšuje. Máte na něj nárok?
24. ledna 2022 Z domova

Příspěvek na bydlení se zvyšuje. Máte na něj nárok?

Bytová nouze je palčivý problém. Usilovně se snažíme prosazovat institucionální řešení, která umožní vznik dostupného a sociálního bydlení. Proto vítáme novelu zákona o státní sociální podpoře schválenou Senátem, která se týká příspěvku na bydlení, jejímž cílem je snížit dopady výrazného zdražování energií v domácnostech.

V závěru minulého týdne Senát jednomyslně schválil vládní předlohu zákona o státní sociální podpoře, která obsahuje navýšení tzv. normativních nákladů na bydlení. Částka, z níž se příspěvek na bydlení vypočítává, se může zvýšit až o 2 100 měsíčně. Novela je reakcí vlády na náhlý a výrazný nárůst cen energií.

Výše přiznaného příspěvku na bydlení se odvíjí od počtu osob v domácnosti a místě, kde domácnost žije. Do uznatelných výdajů stát zahrnuje kromě platby za elektřinu a plyn, také platby za nájemné, vodu nebo vytápění. Novela také rozšiřuje okruh lidí, kteří budou mít na dávky nárok: Nově na ně dosáhnou i podnájemníci a majitelé rekreačních objektů. Novela vejde v platnost ve chvíli, kdy ji podepíše prezident.

„Předlohu zákona, kterou schválil Senát, jednoznačně vítáme. Jsme přesvědčeni, že v dnešní době prudkého zdražování energií a nájmů mnoha rodinám i jednotlivcům, ohroženým chudobou a sociálním vyloučením, pomůže zvládnout nelehkou situaci. Vítáme i možnost obsaženou v novele, kterou vláda bude moci výši dávek dále upravovat,“ říká Iva Kuchyňková, manažerka pro advokační činnost.

Výrazným potížím, které se týkají bydlení, čelí až milion Čechů. Někteří z nich často ani nevědí, že mají na příspěvek na bydlení nárok. Z loňské analýzy Iniciativy Za bydlení, jejímž je Charita členem, vyplývá, že pokud by lidé tuto dávku státní sociální podpory využívali ve větším, mohlo by dojít ke zmírnění bytové nouze. Dalším nutným krokem řešení situace je vznik zákona o sociálním a dostupném bydlení. Podrobnější informace z analýzy najdete ve Zprávě o vyloučení z bydlení 2021.

  • Možná máte nárok na příspěvek na bydlení i vy. Můžete to zjistit pomocí kalkulačky, kterou nově spustilo Ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu.