Milostivé léto se již rozběhlo. Provedeme vás jednoduchým postupem oddlužení
3. listopadu 2021 Z domova

Milostivé léto se již rozběhlo. Provedeme vás jednoduchým postupem oddlužení

Milostivé léto umožňuje lidem v exekuci zaplatit pouze nesplacenou jistinu bez úroků, které ji často mnohonásobně převyšují. Novela zákona se týká povinných, kteří dluží peníze veřejnoprávním subjektům. Událost odstartovala 28. října 2021 a bude trvat pouze tři měsíce. Pro tento způsob oddlužení je potřeba provést několik nezbytných kroků.

Mnoha dlužníkům se díky milostivému létu naskytla konečně šance zbavit se dluhů. Musí však splnit několik podmínek. Splatit jistinu bez penalizace je možné pouze u veřejnoprávních institucí, kterými se rozumí například dopravní podniky, zdravotní pojišťovny nebo nemocnice a další subjekty, týká se to ale i nájmů obecních bytů. Dále je nutné do 28. ledna 2022 jednorázově splatit původní dluh v plné výši a uhradit administrativní poplatek 908 korun.

Odpuštění dluhů se naopak netýká daňových a správních exekucí, nemohou jej využít ani lidé nacházející se v insolvenčním řízení. Milostivé léto se nevztahuje ani na náhradní výživné nebo peněžité tresty uložené v trestním řízení.

Po zmapování a zhodnocení situace se mohou dlužníci pustit do kontaktování exekutorského úřadu formou doporučeného dopisu. Jakmile prokážou, že jistinu a administrativní poplatek uhradili, vydá následně exekutor rozhodnutí, ve kterém je od úroků osvobodí a exekuci zastaví. Podrobnější informace najdete v naší infografice.

Milostivé léto