Mezi uprchlíky je dvakrát více vysokoškoláků než v české populaci, odhaluje kampaň Začít společně
7. října 2022 Z domova

Mezi uprchlíky je dvakrát více vysokoškoláků než v české populaci, odhaluje kampaň Začít společně

Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR na dnešní tiskové konferenci pořádané v prostorách sídla Charity ČR, která je jednou z jeho členských organizací, představilo kampaň Začít společně. Ta nese podtitul „přišli s málem, přinášejí mnohem víc“ a jejím cílem je podpora pozitivního přijetí ukrajinských uprchlíků českou veřejností a důraz na oboustranný přínos integrace.

Celorepubliková kampaň zacitspolecne.cz, která bude dnes spuštěna, je součástí širší strategické komunikace na palčivá témata spojená s migrací (školství, regiony, trh práce), kterou Migrační konsorcium připravuje. Jeho ředitelka, Andrea Krchová, představila na tiskové konferenci přítomným novinářům zajímavá statistická čísla, která jsou rovněž dohledatelná na webových stránkách kampaně, a připomněla, že je o této problematice nutné stále mluvit. „Navíc pokud umožníme příchozím naplnit svůj potenciál, může být obohacení vzájemné. To je podmíněné přístupem lidí ke vzdělání, uplatnění životních a pracovních zkušeností. Zatím drtivá většina nově příchozích uprchlíků pracuje v nízkokvalifikovaných profesích, i když je mezi nimi vysoká koncentrace vysokoškoláků. Důležité je, co se stane třeba za půl roku a zda se situace změní k lepšímu,“ dodává Krchová.

Hrdinkou videospotu, který kampaň uvádí, je lékařka Alina z Charkova. Je jednou ze zhruba 400 tisíc lidí, kteří k nám v důsledku války na Ukrajině během posledního půl roku přišli, a její skutečný příběh, seskládaný z jednotlivých vteřin jejího současného života, se stal leitmotivem celé kampaně.

Spoty i statické formáty ke kampani se objeví v mediálním prostoru a na sociálních sítích během příštího týdne. Kampaní, kterou podpořily Charita ČR, UNHCR, Abakus a Nadace Blíž k sobě, se Migrační konsorcium snaží mimo jiné suplovat nedostatečnou komunikaci tématu ze strany vlády a řešit klesající podporu integrace ukrajinských uprchlíků. 

Členské organizace Konsorcia v abecedním pořadí: ADRA Česká republika, Amiga, Amnesty International, Člověk v tísni, Diakonie ČCE, Charita Česká republika, InBáze, La Strada, META o. p. s., Most PRO, Multikulturní centrum Praha, Nesehnutí, Organizace pro pomoc uprchlíkům, Pomáháme lidem na útěku, Sdružení pro integraci a migraci.