Dlužníci u VZP se také dočkali. Milostivé léto platí i pro ně
11. listopadu 2021 Z domova

Dlužníci u VZP se také dočkali. Milostivé léto platí i pro ně

Tento týden vysvitla naděje na oddlužení v rámci tzv. milostivého léta i více než dvěma stům tisícům klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Až dosud nebylo jasné, zda se jich časově omezená možnost vyplatit se z exekucí splacením původního dluhu bez navýšení o penále bude týkat.

Výklad novely exekučního zákona, který institut milostivého léta zavádí, nebyl totiž zcela jednoznačný. V minulosti posuzovaly soudy vzniklá penále jako samostatnou pohledávku ze zdravotního pojištění. Tato interpretace by měla za následek, že zhruba 16 miliard, které pojištěnci VZP dluží na penále, by odpuštěno nebylo. Největší česká zdravotní pojišťovna se proto obrátila na ministerstvo spravedlnosti s žádostí o právní výklad. A jeho výsledek je pro všechny strany uspokojivý.

„Jsem velmi rád, že se tyto otázky podařilo vyřešit ve prospěch našich klientů, že se podařilo najít řešení pro 230 tisíc našich klientů, kteří řeší své dluhy na zdravotním pojištění. VZP na základě dnes obdrženého stanoviska ministerstva spravedlnosti osloví v příštím týdnu smluvní exekutory s jasnou informací, že pro účely Milostivého léta je penále na pojistném příslušenstvím, které tedy nebude vymáháno jako součást jistiny a dluh z titulu penále bude prominut,“ uvedl ředitel VZP ČR Zdeněk Kabátek v tiskové zprávě z 8. listopadu 2021.

Pro klienty VZP, kteří mají vůči své pojišťovně dluhy na pojistném, je to tedy velmi dobrá zpráva a naděje na nový začátek. Pokud do 28. ledna 2022 zaplatí exekutorovi původní dluh plus administrativní poplatek, bude jim odpuštěno penále. Postup je tedy stejný jako u všech ostatních exekucí, na které se vztahuje milostivé léto.

Situace u ostatních zdravotních pojišťoven zatím tak jednoznačná není, a tak je lepší vyčkat a sledovat aktuální vývoj.

Milostivé léto se vztahuje pouze na dluhy fyzických osob u veřejnoprávních institucí vymáhané soudním exekutorem, nikoli u soukromých subjektů. Přesto se k němu dobrovolně přidal například také Home Credit a Air Bank.

  • Pokud si nejste jistí, jak postupovat při oddlužení v rámci milostivého léta, obraťte se některou z našich dluhových poraden