Charita vyzývá: Pojďme všichni nosit roušky!
16. března 2020 Z domova

Charita vyzývá: Pojďme všichni nosit roušky!

Všichni se teď přesouváme jen mezi prací, domovem a obchody s jídlem. Další krok, který bychom měli společně udělat, je začít nosit roušku. Třeba tu ušitou doma. Nebo klidně šátek či šálu. Důležité je mít na veřejnosti zakrytý nos a ústa.

Proč, když vás to neochrání před nákazou novým koronavirem? Textilní rouška sice nenahradí respirátor FFP3, ale pořád funguje jako prevence přenosu viru. Nechrání vás, ale ostatní před vámi. Koronarovirus má totiž inkubační dobu zhruba 5 až 14 dní. Takže i když sami nemáte žádné příznaky, znamená to, že pro lidi kolem sebe můžete představovat riziko. Proto je důležité, aby každý, kdo jde z domu, měl roušku nasazenou.

Možná se cítíte hloupě, protože na vás ostatní zírají. Ale to se bude dít jen do té chvíle, než většina z nás bude chráněná alespoň základním prostředkem, jako je bavlněná rouška. Je možné ji nosit opakovaně po vyprání na 90 stupňů (případně 30 minut na 60 stupňů), dá se také přežehlit – nebo ji na 3 minuty vložit zabalenou v sáčku do mikrovlnné trouby. Důležité je, aby rouška byla před vložením do mikrovlnky vlhká, jinak se může vznítit, jak varují hasiči na sociálních sítích (aktualizace 17. 3. 2020).

Češi mají pověst domácích kutilů. Máte doma šicí stroj a zbytky látek? Neváhejte a podle následujících videonávodů si vyrobte roušku vlastní. A když vám zbyde čas a materiál, ušijte pár roušek navíc pro vaše sousedy nebo kolegy v práci. Pak se můžete s rouškami vyfotit a sdílením na sociálních sítích s hashtagem #NosímRoušku povzbudit ostatní. Společně to zvládneme!

Pár užitečných odkazů