Charita Česká republika už poslala do Bejrútu okamžitou pomoc
11. srpna 2020 Z domova

Charita Česká republika už poslala do Bejrútu okamžitou pomoc

Nedávná exploze v bejrútském přístavu způsobila obrovské škody, ovšem vzápětí vyvolala velkou vlnu solidarity na celém světě. Do pomoci jsme se okamžitě zapojili i my – a svými finančními dary na konto naší veřejné sbírky také desítky lidí z celé České republiky. Prvních 10 tisíc eur z krizového fondu Charity odešlo právě dnes. I s tímto obnosem už částka poskytnutá členskými organizacemi Caritas Internationalis ve prospěch Bejrútu přesáhla dnešním dnem 532 tisíc eur.

Výbuch v libanonském hlavním městě si minulý týden vyžádal již 200 obětí a více než 300 000 lidí ztratilo střechu nad hlavou. Libanon se nejenže potýká s hlubokou ekonomickou krizí a pandemií koronaviru, ale okolnosti výbuchu navíc prohlubují dlouhodobé politické problémy a nedůvěru ve státní instituce. „Potřebujeme jen být v bezpečí,“ říká Nour, jejíž dům byl při explozi téměř kompletně zničen a kterou zachycuje úvodní snímek.

Jí a podobně postiženým lidem začala na místě ihned pomáhat místní Charita Libanon, která poskytla základní zdravotní ošetření, ale také nouzové přístřeší, vodu a potraviny. Dobrovolníci zde navíc pomáhají s odklízením trosek. Charita Česká republika přispěla kolegům v Libanonu z krizového fondu penězi, které jsme právě odeslali na okamžitou materiální pomoc potřebným: jde o částku ve výši 10 000 eur. Na pomoc Libanonu jsme také vyhlásili veřejnou sbírku, jejíž výtěžek půjde na společný projekt, ve kterém budeme spolupracovat s libanonskou, švýcarskou, polskou a nizozemskou Charitou. Projekt koordinuje Charita Švýcarsko, jejíž pracovníci v zemi dlouhodobě působí a také nyní jsou na místě.

Ve společném projektu pomůžeme chudým rodinám ze zasažené oblasti zajištěním bydlení a potravin překonat prvních několik měsíců. Kromě toho budeme poskytovat i hygienické balíčky, abychom postiženým pomáhali chránit se před pandemií koronaviru, která by se za současné situace snadno mohla vymknout kontrole. Pro další fázi pomoci pak připravujeme rekonstrukci drobných živností, aby se lidé mohli znovu postavit na vlastní nohy.

„Děkujeme vládám jiných zemí i všem lidem ze zahraničí za solidaritu a rychlou pomoc,“ vzkazuje i do České republiky Nour. Do sbírky můžete přispět i vy: jakákoli částka zaslaná na účet číslo 55660022/0800, variabilní symbol 129, může pomoci lidem, jako je Nour a její rodina, kteří během několika vteřin přišli o střechu nad hlavou nebo o obživu. Koronavirová krize prokázala, že nejsme slepí ani hluší k neštěstí, které postihlo druhé. Proto věříme, že dokážeme účinně pomoci i nyní!

Darujte hned

Můžete také přispět jednorázovou DMS

na číslo 87 777

ve tvaru
DMS  CHARITASVET  30,  60 nebo 90

Jakou formu má naše pomoc Libanonu

V úzkém kontaktu s partnerskou Charitou v Libanonu a společně s ostatními evropskými Charitami připravujeme tzv. emergency response, což je konkrétní plán, jak co nejúčinněji pomoci obyvatelům v zasažené oblasti Bejrútu. Jde především o nákup a zajištění základních potravinových a hygienických potřeb, přikrývek či oblečení a zajištění náhradního ubytování, popřípadě se z těchto peněz může hradit i zdravotnický materiál a léky pro zraněné. Celou distribuci bude koordinovat Charita Švýcarsko, která v zemi dlouhodobě působí, ve spolupráci s libanonskou, polskou a nizozemskou Charitou; přes žádné jiné instituce peníze směřovány nebudou. Režijní náklady nepřesáhnou podle zákona o veřejných sbírkách 5 procent z výnosu.

Jak můžete pomoci vy

Naše sbírka Charita pro Libanon sestává z darů mnoha drobných dárců, kteří pošlou na účet třeba 20 korun, případně pošlou dárcovskou SMS (ta nejnižší je za 30 Kč); když se tyto zdánlivě „malé“ dary sečtou, bývá z toho na konci ohromující suma... Přesto chápeme, že ne každý dobrý člověk disponuje finančními prostředky, které může postrádat, a proto jsme vděčni za každou nabídku. Charita Česká republika bohužel nemá možnost transportovat do Libanonu věcné dary, proto shromažďuje peníze a prostřednictvím partnerských organizací bude financovat pomoc přímo v místě. Pokud chcete nabídnout oblečení, deky a podobně, i tyto dary určitě najdou využití – ovšem doma, v České republice. Můžete zkvalitnit život lidem bez domova, v obtížné situaci, maminkám s dětmi v azylových domech a podobně. Když se obrátíte na nejbližší Charitu v místě vašeho bydliště, určitě vám poradí, jak nejlépe s vaším darem naložit. Adresář Charit najdete na našem webu www.charita.cz.

Za jakoukoli pomoc jménem potřebných z celého srdce děkujeme!

Kateřina Velíšková

Administrátor projektů na Blízkém východě
E-mail: 68Go87d7TorvZcagc8m%C1.7~bGkO1p